Podlehni kouzlu müsli

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-katelyn/” color=”orange”]BLOG KATELYN[/button]

BLOG KATELYN – Maximilian Bircher-Benner. Tak zní jméno muže, který dal světu müsli. Tento švýcarský lékař, který původně pokrm sestávající se z různých druhů obilnin: ořechů, ovoce a zeleniny, podával svým pacientům v nemocnici, tak otevřel novou kapitolu ve světě zdravé stravy. Ačkoli předpokládám, že neexistuje člověk, který by nevěděl, co si pod pojmem müsli představit, myslím si, že ne každý už o něm ví i něco víc.

Pokud hledáš zdravou formu snídaně či svačiny, müsli je pro tebe ideální volbou. V článku se mimo jiné dozvíš, jakými klady tato pochoutka oplývá, kolik bys jí měla za den zkonzumovat či to, jak poznáš správné müsli, Zdrava stravakteré odpovídá zásadám zdravé stravy.

Proč vsadit na müsli?

Důvodů je hned několik. Müsli je bohatým zdrojem nejen vlákniny, která je pro člověka velmi důležitá, ale rovněž ovesných beta-glukanů. To jsou látky, které snižují a pomáhají udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi. Protože nám tento jednoduchý pokrm dokáže dodat dostatek energie, je doporučován ke konzumaci především ráno – k snídani. Protože müsli se samozřejmě obvykle nejí samotné, ale s mlékem, či jogurtem, dostáváme tak vyváženou snídani, ve které díky mléčnému výrobku nechybí bílkoviny. Dalším plusem je rychlá příprava i cenová nenáročnost.

Jak vybrat to správné?

Není však müsli jako müsli. Ne každé splňuje požadavky zdravé výživy, a na takové výrobky je třeba dát si pozor. Prvním důležitým ukazatelem kvality je obsah přidaných cukrů, který by měl být nižší než 28g na 100g výrobku a obsah vlákniny, který by měl být jednoznačně vyšší než 5g na 100g výrobku. Například v současné době velice oblíbené polštářky, jsou ve většině případů naprosto nevyhovující a lze je zařadit spíše mezi cukrovinky než cereálie.

Ideální porce

Protože müsli je nejčastěji konzumováno ráno k snídani, pojďme se podívat, jak by měla vypadat ideální a vyvážená porce. Porce cereálií pro běžnou ženu by se měla pohybovat kolem 50g müsli + 200g jogurtu či ¼ litr mléka, pro běžného muže kolem 100g müsli zalitých čtyřmi deci mléčného výrobku. Tyto hodnoty jsou však pouze orientační, nic se nestane, pokud se jimi nebudeš řídit na chlup přesně.

Buď originální

Zajít do obchodu a vybrat si z nepřeberného množství müsli to pro sebe nejlepší, je snadné a jednoduché. Ovšem také trochu pohodlné. Co být trochu kreativní a zkusit vytvořit své vlastní müsli? Je to jednoduché. Je zcela na tobě, z čeho se bude výsledná směs skládat, jestli základem budou pouze ovesné vločky, či přidáš ještě kukuřičné lupínky, pšeničné, žitné či třeba ječné vločky a sušené ovoce i oříšky jsou snadno k dostání v každém supermarketu. Navíc v tvém müsli nebude nic, co si tam ty sama nedáš, tudíž žádná umělá barviva či ztužený tuk. Pokud se necítíš na domácí výrobu, nech mixování na profících z mixit.cz, kteří zvolenou směs připraví za tebe. Přes internet si vybereš základ, ke kterému přidáš libovolné množství ovoce a ořechů. Já osobně jsem jejich stálou zákaznicí a jejich služby ti můžu vřele doporučit!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.