Zima ve znamení červené řepy

Většina z nás řepě neholduje už od raného dětství, děláme však velkou chybu nejen, že je totiž velice zdravá, je i chutná. Dej červené řepě zelenou ve svém jídelníčku salátovou formou.

Tato velmi zdravá plodina s mírnou zemitou vůní k nám přišla ze Středomoří. Svůj velký obdiv zažívala již v době Římského impéria, kdy se využívala převážně k lékařským účelům. Je považovaná za jakousi vitamínovou orechy-zdrava-strava-jidlosuperbombu, obsahuje totiž velké množství vitamínu C, E, ale také železo, draslík, kyselinu listovou, rubidium a mnoho dalších látek. Mimo jiné je také významným antioxidantem.
Červená řepa významně podporuje imunitní systém, zpevňuje pokožku, odstraňuje z těla jedovaté látky, podporuje tvorbu tkání a správnou funkci mozku, zajišťuje duševní pohodu, podporuje činnost žaludku, žlučníku a střev, působí proti revma a tak bych mohla pokračovat dál. Řepa má pro naše tělo skutečně velký přínos a přesto je v našich krajích nedoceněná.

Salát s fetou

Ingredience:
1 velká řepa, 250g sýru Feta, 2 snítky máty, 1 lžička balzamikového octu, několik lístků rukoly, sůl, pepř dle chuti

Postup:
Měkkou uvařenou řepu oloupej a nakrájej na menší kostičky. Poté ji smíchej s na kousky nakrájenou Fetou. Přidej nasekanou mátu, olej a ocet. Vše promíchej, osol, opepři dle chuti a dozdob rukolou.

Salát s jablky

Ingredience:
2 velké řepy, 2 velká jableka, 1 citrón, 20 g vlašských ořechů, 20 g rozinek, 200 ml bílého jogurtu, sůl a třtinový cukr dle chuti

Postup:
Řepu i jablka oloupeme a poté nastrouháme. Důkladně promícháme a přidáme šťávu z citrónu, rozinky a na drobno nasekané ořechy. Nakonec vmícháme jogurt a dochutíme cukrem a solí.

Salát s ořechy

Ingredience:
3 velké řepy, 50g ořechů, 100g mangoldu, 4 snítky tymiánu, 2 lžičky balzamikového octu, 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce medu, lžička citrónové šťávy, sůl a pepř dle chuti

Postup:
Do měkka uvařenou řepu nakrájej na plátky. Smíchej ji s nasekaným tymiánem, octem, medem, olej. Osol a opepři dle chuti. Vzniklou směs dej na plechu vyloženým pečícím papírem do trouby předehřáté na 200 °C a po dobu 20 minut nech péct. Poté nech salát vychladnout. Nakonec přidej nasekané ořechy, mangold, citrónovou kůru a olivový olej.

Salát s celerem

Ingredience:
2 velké řepy, 2 středně velké celery, 1 citrón, 1 lžíce olivového oleje, pepř a sůl dle chuti

Postup:
Syrovou řepu i celer oloupej a poté nastrouhej. Poté přidej vymačkanou šťávu s citrónu a olej. Osol a opepři dle chuti, důkladně promíchej a nech salát hodinu odležet v lednici.

Tak co, propadneš této červené krásce i ty?

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.