Dva fígle, jež ti usnadní život

Snad dennodenně se v hlavě zabýváme všemi našimi nedostatky, omyly a chybami z minulosti i momentálními menšími či většími komplikacemi života. A máme pocit, že se kvůli nim zboří celý svět. Chceš se cítit lépe? Dívej se na svět kolem pozitivněji a s přiměřeným nadhledem.

zrcadlo

Foto: Crestock

Neporovnávej se s ostatními

Také věčně běduješ nad tím, že tvé kamarádky mají lepší postavu než ty? A že spoluhráčka z volejbalu má husté lesklé vlasy, které se s tvým jemným chmýřím nedají srovnávat? V tom případě pozor. Pokud se neustále srovnáváš s ostatními, nebo dokonce s vyretušovanými kráskami z časopisů, nikdy nebudeš spokojená a přivodíš si leda tak trvalou náladu pod psa.

Každá jsme jiná a každá máme v sobě něco jedinečného. Také ty jsi originál! Bohužel je na světě spousta holek, které se zbytečně stresují tím, že nejsou dost hubené, nemají dost velká prsa, mají příliš velký nos, kudrnaté vlasy, velké nohy, malé oči a tak dále. Co s tím? Nauč se mít se ráda taková, jaká jsi. Samozřejmě jsou věci, které můžeš změnit. Pokud se budeš cítit lépe, když zhubneš tři kila do plavek, tak do toho. Začni se hýbat a zdravě jíst. Ale s celou řadou dalších nedostatků nic neuděláš, proto se s nimi nauč žít. Časem z nich můžeš udělat dokonce svoji přednost a stavět na nich svoji jedinečnost.

Tip: Udělejte si s kamarádkou zábavný test. Vezměte si lepící papírky a sedněte si naproti sobě. Nejdřív si vezmi papírky ty a polep jimi všechny části svého těla, které máš na sobě ráda a které se ti líbí. Pak popros kamarádku, aby si vzala papírky také a připevnila je na části těla, které se jí na tobě líbí. Budeš překvapená, co všechno na tobě obdivuje.

Největší úlevou ti může být vědomí faktu, že okolí tvoje „nedostatky“ vůbec neřeší. Často si jich ani nevšimne.

Ptačí perspektiva

Přepadává tě občas pocit, že problémy, které nyní řešíš, jsou hrozné, neřešitelné či trapné? Zkus se zamyslet nad tím, jaký význam budou mít tyto záležitosti například za rok. Vzpomeneš si na ně vůbec?

Moje kamarádka má dlouhodobě náladu pod bodem mrazu kvůli tomu, že kluk, kterého uháněla, ji odmítl. Přijde si zhrzená, ponížená a nemyslí na nic jiného. Přitom kdoví, jak tomu bude za rok. S největší pravděpodobností už bude spokojeně randit s novým objevem a na jedno odmítnutí si možná ani nevzpomene.

Zkus se na všechny své trable podívat z trošku širšího rámce. Vzpomeneš si po čase na to, že jsi zkoušku z matiky neudělala napoprvé a musela ji opakovat? Nebo že tě pátého března chytil v tramvaji revizor? Jasně, jsou to nepříjemnosti, ale v delším časovém horizontu neznamenají téměř nic. Zkus na ně pohlížet takto a uvidíš, jak se ti uleví. Z každého životního kopance si zkus vzít nějaké poučení.

3 Comments
  1. Každý se srovnává s okolím… Ale ono to zkrátka člověku někdy nedá, aby nad sebou nepřemýšlel. Já každou chvíli kouknu na některé své kamarádky a už si říkám: mít tak její oči… mít tak takhle tmavé vlasy… mít tak úžasnou postavu…
    Je rozhodně dobré brát to s větším nadhledem, ale člověk si kolikrát nemůže pomoci. Ale i to může být někdy pozitivní… Třeba na sobě potom zapracuje :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.