Není kompromis jako kompromis

Osamocený život nebaví dlouhodobě nikoho. Ať už jsi nebo nejsi momentálně stejného názoru, je pravdou, že člověk není, nebyl ani nebude stvořen pro život samotáře. Lidský tvor je tvorem párovým. I přes všechna tvrzení o mužích i ženách. Jako každý také potřebuje kompromis.

Partnerství je řadou malých radostí a velkých kompromisů. Možná ti to teď zní až negativně či pesimisticky, ale zkus se na to podívat ještě jednou a víc z blízka. konec_vztahuKompromis je nedoceněné slovo, jehož význam si většinou vykládáme negativně. Přitom je jednou z nejdůležitějších součástí života každého z nás.

Kompromis je “věda”

Ze začátku partnerství je všechno růžové, ideální, nemůžete se sebe navzájem nabažit. Neexistuje v tu chvíli nic důležitějšího než drahá polovička. Po tomto extrémně zamilovaném období pak ale logicky a nezvratně přichází i reálný život. Máte se pořád rádi, chcete spolu být, ale musíte se také naučit spolu vycházet. A už se dostáváme k oněm kompromisům.

Kompromis je jinak řečeno zlatá střední cesta. Je to způsob, kdy každý z vás obětuje něco ze svého sobectví a dá na hromádku. Výsledkem je oboustranně přijatelná dohoda, která vyhovuje tobě i partnerovi. Ani jeden se po správné míře kompromisu necítí uražený, ublížený a hlavně v budoucí hádce (nějaká vždy nastane) nebude tuto situaci připomínat.

Kompromis není ústupek

Pokud dojdete s partnerem k harmonickému kompromisu, všechno je v pořádku. Je také jasné, že nemůžeme vždy oba obětovat absolutně stejnou část názoru nebo přesvědčení. Rozhodně by byla chyba hrát si na fair play jako při zápase. Mnoho párů k takové cestě inklinuje a místo dosaženého kompromisu se pak dostanou akorát tak k hádce. Případně se jeden z nich (většinou my ženy hold) urazí a celý zbytek dne je tichá domácnost.

Tak jak nemá cenu dělit vše na absolutní poloviny, nesmí ani jeden z partnerů neustále přinášet znatelně větší oběti než ten druhý. Tomu potom říkáme ústupek – i ten je někdy třeba, ale to je jiná kapitola. Ten z páru, kdo v takovém případě dělá neustále ústupky dřív nebo později ztratí trpělivost. Co se stane potom? Vybuchne, postaví v sobě zeď a celý vztah je výrazně narušený.

Život není kniha

Určitě je ti jasné, jak důležité kompromisy jsou. Je třeba je dělat, milionkrát za život na ně dojde a nejen v partnerství. Stejné vzorce můžeš využít pro rodinu, kamarády nebo kolektiv v práci (vyjma svého šéfa – tomu zásadně a vždy ustupujeme:-)

 

Nemá cenu řídit se v životě podle striktních pravidel. Pro vztahy obecně platí, že pokud jste si souzeni, máte se rádi i chuť spolu být – půjde to přirozeně. Kompromisy přijdou a odejdou, ani si nevšimnete.
A v neposlední řadě rozhodně platí, že na prvním místě sama pro sebe jsi ty, ty a pak všichni ostatní. Protože abys mohla dávat i obětovat, musíš mít z čeho. Musíš mít kus zdravého sobectví i rozumu a vědět, kam až jsi schopna zajít. O to víc si tě bude partner vážit, budeš pro něj rovnocenným spoluhráčem v jednom týmu.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

1 Comment
  1. Já říkám lepší je být nenáviděn za to jaký seš, než milován za to jaký nejseš. A pak že kompromis je vlastně to že ani jeden v dané situaci není šťastný jelikož oba ustoupí od svého přesvědčení, plánu, nebo názoru. Ale je to jen takový moje pořekadlo, a když se člověk cítí sám ať už po sexuální stránce tak existují takové https://escortprague.agency/cs/ salóny kam si může zajít uspokojit třeba svoje libido. A myslím že i některé ženy takové salóny navštěvují.

Leave a Reply

Your email address will not be published.