Muži versus ženy: Pět zásadních rozdílů v postojích k sexu

Máš občas pocit, že tvůj miláček má poněkud jiné sexuální potřeby než ty, a trápí tě to? Snažit se ve vztahu za každou cenu nalézt dokonalou synchronizaci může paradoxně vést spíš k odcizení a vzájemné nespokojenosti. Proto je mnohem lepší všechny naše rozdílnosti přijmout a naučit se je brát jako zdroj pestrosti ve vztahu.

Mluvit o citech a sexu nahlas, je pro některé muže tabu

Postoje k sexu jsou samozřejmě velmi individuální a závisejí na mnoha faktorech. Není to nic, co bychom mohli studovat metodami lékařů nebo raketových inženýrů. I tak je možné nalézt v nich několik obecných charakteristik typických pro muže a ženy.

Následující řádky tě sice nenaučí číst partnerovy myšlenky ze vzdálenosti až deseti metrů, možná ti ale pomohou uvědomit si, že tím, co ve vašem intimním soužití považuješ za problém, je ve skutečnost zbytečné se jakkoliv trápit.

Emocionální propojení

Ženy mají problém mít sex “jen tak” pro potěšení, aniž by k partnerovi cítily něco hlubšího – ať už lásku, přátelství nebo vášeň. Psychologové tuto skutečnost spojují s přirozenou ženskou touhou po pocitu bezpečí. Při sexu jsme totiž v mnohem zranitelnější pozici než muži a nedokážeme se proto zcela oddat jen tak někomu.

Zato muži na to jdou z opačného konce – své city k protějšku nejsilněji rozvíjejí právě při sexuálním aktu. Jdou do toho prostě s tím, že city se mohou dostavit klidně až při nebo po sexu. Když se nad tím zamyslíme, vlastně nám už nemůže být tak divné, proč my ženy v začátcích vztahu horlivě přemýšlíme, jestli už je na první milování vhodná doba, zatímco pánové by si bez velkého přemýšlení dali říct klidně hned na první schůzce. Stačí, že se jim dívka líbí.

Tento rozdíl odborníci často vysvětlují na základě primitivních pudů, jež mužům podvědomě našeptávají, že svoji “samičku” musejí nejdříve ovládnout, a teprve když už mají jisté dominantní postavení ve vztahu, je čas uspokojit také její pudy – tedy zahrnout ji city a dát jí pocit neohroženosti.

Jak často na to myslíme?

Průměrná žena prý přemýšlí o sexu asi desetkrát denně (na jídlo však myslí až patnáctkrát!). Průměrný muž si na sex vzpomene asi devatenáctkrát za den – tedy skutečně ne každých pět sekund, jak se občas říká. To není až tak výrazný rozdíl, že?

Jádro odlišnosti spočívá spíš v síle vizuálních podnětů. Nám ženám ke vzrušení většinou nestačí pouhý pohled na odhalené mužské tělo, vždy potřebujeme ještě něco navíc. Pokud nám chybí dostatečně silné podněty, není divu, že naše chutě na sex běžně přebíjejí starosti v domácnosti, dedlajny úkolů v práci nebo ve škole, přemýšlení nad nezbytnými nákupy a tak dále.

Tip: Potřebuješ posílit chuť na sex? Vyzkoušej přírodní afrodiziaka.

Možná je to nefér, ale muži mají biologicky mnohem vyvinutější vizuální vnímání. Pohled na krásné ženské tělo na ně proto působí daleko silněji – to znamená, že ke vzrušení jim postačí zaostřit na dobře tvarovaný zadeček nebo rafinovanou čárku mezi prsy. Tvrzení, že chlapi vidí sex nad všude, tak zřejmě nebude moc daleko od reality.

Potřeba mluvit o citech a sexu nahlas

Ženy mají potřebu více mluvit o sexu, ať už před ním nebo po něm. Důvod? Snažíme si tím potvrdit, že naše pocity lásky a štěstí nejsou pouhý sebeklam a že to náš protějšek cítí stejně. Pokud nám muž otevřeně projeví své city, dovede nás to rozpálit často víc než žhavá scéna v erotickém filmu. Znovu se tak dostáváme k naší potřebě po pocitu bezpečí.

Právě zde však nacházíme zdroj mnoha partnerských rozporů. Jak už jsme si řekly u předchozího bodu, mužské libido není až tak komplikované. Muži obecně o svých citech neradi mluví a nechce se jim po sexu rozebírat, jak se jim to zrovna líbilo. Své pocity si nemusejí slovně ověřovat – sex jim dá dostatek informací sám o sobě a partnerčiny otázky jim leckdy lezou na nervy.

Na číslech záleží

Proč se muži tak rádi chlubí, s kolika ženami se za svůj život vyspali? Sexuální akt je pro ně podvědomě symbolem síly a dominance. Čím víc “samiček” se jim podařilo získat, tím víc pomyslných hvězdiček září nad jejich egem. My ženy máme obvykle jiné priority – před kvantitou dáváme přednost kvalitě a hloubce vztahu. Že jsi slyšela, jak se tvůj miláček někde před kamarády chlubí, kolik holek před tebou “sklátil”, a strašně tě to pobouřilo? Ber to s rezervou. My se před kamarádkami taky rády chlubíme, i když spíš tím, jak dlouho už jsme s partnerem spolu. A všechny úžasnosti našeho vztahu si taky někdy trošku přibarvíme k obrazu svému…

Čti také: Genitální operace pro lepší sexuální život

Bez výhry není úspěch?

Muži žijí daným okamžikem – pokud se sex z nějakého důvodu nepovede (chraň nebe, pokud je na vině selhání jejich erekce!), mají pocit prohrané bitvy, o které už v životě nechtějí ani slyšet, ale trvá jim dlouho, než se s neúspěchem vyrovnají. Ženy mají naopak smysl vnímat sexuální život jako mnohem komplexnější zkušenost – jednou se to povede líp, jednou to za moc nestojí, ale celkově jsou spokojené a netrápí se kvůli jednomu zmařenému orgasmu. Samotné vyvrcholení pro ženy rozhodně není měřítkem dobrého sexu – vždy do něj započítávají i další okolnosti. Chlácholit muže, že se nám to líbilo i tak, ale většinou nikam nevede. Pro ně je to tabu, které není radno pokoušet.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.