Posedlost Hello Kitty hýbe světem. Kdo (co) za to může?

Jde muž lesem a nejednou uvidí opodál podřimovat kouzelného dědečka. Dojde k němu a dědeček mu nabídne, že mu splní jedno přání. “Chtěl bych vypadat tak, aby mě milovaly všechny ženy a dívky,” rozvášní se. A v tu ránu je z něj Hello Kitty!

Hello Kitty ke snídani i k večeři…

Roztomilou kočičku s růžovou mašlí známe snad úplně všechny a Hello Kitty na tričku, kalhotkách nebo školním pouzdře má minimálně každá druhá z nás. Řeč tu rozhodně není o věkové kategorii pět mínus!

Co víc – na světě jsou i nadšení sběratelé, kteří nemarní zaplatit sto dolarů za roličku toaletního papíru s “kočičím” potiskem nebo tisíce korun za Hello Kitty hodinky. Za stejnou cenu by si klidně pořídili pozlacené. Jedna moje známá (třiadvacetiletá studentka práv) Hello Kitty zbožňuje tak, že si růžovými obrázky s kočičkou “vyzdobila” dokonce svoji osobní stránku ve školním informačním systému.

Kdo za to může? Prý Japonci

Kde se postavička Hello Kitty vzala? Poprvé se objevila v roce 1974 v Japonsku. Její vynálezce Shintario Tsuji prý hledal nějaký hezký symbol pro dárkové zboží, které jeho firma prodávala s motem “malý dárek, velký úsměv”. Okamžitě začala sklízet obrovský úspěch po celém světě a stala se fenoménem.

Její úspěch můžeme vysvětlovat různými cestami. Japonský vkus je od našeho dost odlišný – zatímco evropské ženy se snaží působit uhrančivě a sexy, symbolem krásy a svůdnosti podle Asiatek je spíše (až dětinská) roztomilost. Japonci pro to mají dokonce speciální výraz – kawaii, což bychom mohli přeložit jako líbivý nebo roztomilý. Japonci tomuto slovu však přisuzují mnohem hlubší význam – vystihuje u nich ochranářskou lásku rodičů ke svým dětem.

Spousta psychologů  a sociologů spojuje posedlost roztomilostí (a Hello Kitty) s infantilismem a varuje, že může přerůst do nebezpečných rozměrů. A né že né: Muž jedné takto “postižené” Američanky dokonce založil web kittyhell.com, kde se svěřuje s úchylkou své ženy. Údajně je do postavičky tak zblázněná, že v jejich společném domě musí mít  Hello Kitty úplně na všem a neustále má potřebu kupovat další a další podobné věci od oblečení, doplňků a ložního prádla až po kuchyňské nádobí.

Milovnice kočiček se brání, že nejsou dětinské, jen se hezkými a roztomilými věcmi prostě rády obklopují. Hello Kitty je v podstatě velice jednoduchá kresbička. Má nevinný výraz a podle odborníků si jej mnoho žen snadno osvojí jako objekt svých přirozených mateřských pudů, které se v dnešní době snažíme co nejvíce oddálit.

Prodám kočičku. Značka: Na všem!

Ano, Japonky mají nemalou dávku bláznivosti asi v krvi. Rozhodně se ale nedá říci, že by posedlost Hello Kitty v našich zeměpisných šířkách byla něčím vzácným. Na Slovensku nedávno vznikl bazárek hellokitty.sk specializovaný na vše, co má na sobě kočičku. Nalepenou, vyšitou, tištěnou – to je fuk. Pořídíš tam úplně všechno – kabelky, šperky a hodinky, dětské dupačky, Hello Kitty sluchátka, kalkulačku, deštník, počítačovou myš, kočárek, odpadkový koš, tenisové rakety, zubní pasty… Uff!

Buď roztomilá jako Hello Kitty

Líbí se ti styl v duchu kawaii (někdo tomu říká scene nebo barbie styl…)? V tom případě ti nesmí chybět růžové balerínky nebo lodičky s mašličkama. Co se vlasů týče, nejstylovější jsou pořádně bohaté lokýnky. Těch docílíš kulmou nebo můžeš vyzkoušet magické natáčky. Líčka zvýrazni růžovou tvářenkou, na rty použij růžový lesk na rty a řasy projeď několika vrstvami řasenky – případně si pomoz řasami umělými. Navoň se slaďoučkým parfémem a rozhodně nezapomeň mít něco s kočičkou!

Jaký názor na Hello Kitty šílenství máš ty? Vlastníš alespoň nějakou věc s kočičkou?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments
  1. Mám pár pyžam s touto kočičkou a kdysi jsem měla hodinky, ale jen kopii. Je to roztomilé a na doma nebo do postele – proč ne. Ale na normální nošení se to přeci jen hodí na poněkud mladší slečny…
    Na druhou stranu se už těším, až budu kamarádčinu holčičku rozmazlovat Hello Kitty vším :)

  2. Tak to “všechny ženy a dívky” mi připadá přehanné. Mě se tohle třeba nikdy moc nelíbilo, připadá mi to jednoduše dětinské a taky neoriginální, když to má každá druhá. Holt každý má jiný názor.

  3. Hello kitty mám moc ráda, ale spíš jako recesi… ve dvaceti to brát vážně asi nejde…každopádně je roztomilá :o) Sama mám hodinky a diář Hello kitty.

  4. Pro mě je to vážně dětinské a neoriginální,jak už tu bylo řečeno.Když potkám někoho od hlavy až k patě oblečeného v HK,tak se jen směju.Fakt by to měly nosit jen děti.

  5. helo kitty jsem za mladších let milovala….. ale v pozdějších letech je nošení oblečení a všelijakých modních doplňků HK opravdu dost legrační a odpudivé

Leave a Reply

Your email address will not be published.