Jak zazářit v nové škole

Čeká tě na podzim nástup do nové školy? Ať už vysoká, nebo střední, každá změna je náročná a nejednou bývá příčinou mnohých starostí. Řadě z nich je však možné předejít, pokud si ujasníš několik základních pravidel. Společně si projdeme to nejdůležitější, co potřebuješ k tomu, aby ses na nové škole snadno zorientovala, nepřipadala si zmateně a dobře vyšla se spolužáky i vyučujícími. Jdeme na to!

Při přestupu na jinou školu tě může opravdu potkat celá řada nepříjemností. Co dělat, aby tě jen tak něco nezaskočilo? Je třeba důkladná strategie!zkouskove-skola

Ach, ta administrativa!

Ve chvíli, kdy jsi byla na školu přijata, jsi pravděpodobně obdržela průvodní dopis, ve kterém se dozvíš nejnutnější informace, například kdy a kam se máš dostavit k zápisu, kdy začíná výuka
a podobně. Zároveň také asi zjistíš, co všechno bude nutné před nástupem do školy udělat, jako například zařídit si studijní průkaz, případně si založit účet ve školním internetovém systému.
Je důležité tuto administrativu nepodcenit a všechny takové záležitosti vyřídit dřív, než začne školní rok, protože poději už budeš mít jiné starosti a vyřizování papírů by pak byl zbytečný stres navíc. Začátek výuky se bude na střední a vysoké škole trochu lišit. Jako středoškolačka si především včas zjisti, jaké mají jednotliví vyučující požadavky a jaké učebnice budeš potřebovat. Je dobré zavítat do jejich kabinetu a zeptat se jich osobně, působí to zodpovědně a budeš se tak s nimi mít šanci seznámit dřív, než začne výuka. Na univerzitě si pohlídej především zápis do předmětů. Čím dřív tak učiníš, tím větší bude šance, že se na tebe dostane místo ve všech tebou zvolených předmětech, a co je ještě důležitější, v takových termínech, které ti budou vyhovovat a nebudou se navzájem překrývat.

Hlavně s úsměvem

Pokud je pro tebe hlavním kamenem úrazu seznamování se s novými lidmi, nezoufej. I pro chronické stydlivky existuje řešení. První zásada bude vypadat otřepaně, ale je zatracen pravdivá – usměj se. Lidé, kteří se tváří nepřístupně a vážně mohou ostatní děsit, nebo v nich dokonce vyvolat mylný dojem, že o seznámení vůbec nestojí, přestože opak bývá většinou pravdou. Pokud ti dělá potíže někoho oslovit, možná ti pomůže malá soukromá výzva. To spočívá například v tom, že se vyhecuješ k tomu, abys každý den oslovila kupříkladu tři nové lidi. I když se ti to může zdát zvláštní, pokud si z navazování kontaktů vytvoříš návyk, po čase si zvykneš a nebude ti na tom připadat nic těžkého. Pokud vaše třída či skupina pořádá nějaké mimoškolní aktivity, většinou se vyplatí se jich alespoň zpočátku účastnit. Mimo školu se přeci jen poznáte lépe. Dávej také pozor, zda se mezi spolužáky vyskytuje někdo, kdo potřebuje s něčím poradit či pomoci, je to dobrý způsob, jak se spřátelit. Pozor, to samé platí i obráceně – pokud jsi například nepochopila tu supersložitou rovnici, proč se nezeptat té milé holky nebo toho veselého spolužáka? Narazila jsi na někoho, kdo se ti tak nějak nezdá? Nevěš hlavu, rozhodně není tvou povinností oblíbit si všechny lidi na planetě a pokud si nebudete navzájem škodit, není důvod proč se nutit do kontaktu s někým, kdo ti nesedí.

Neusnout na vavřínech

Úspěšně splněné přijímačky často vedou k tomu, že studenti nabudou dojmu, že jsou skvělí, chytří a talentovaní. To je samozřejmě pravda, ale i tak je třeba začátek studia nepodcenit, zvláště pokud nevíš, co od nových vyučujících máš očekávat. I když se ti nebude chtít, donuť se učit hned ze začátku. Když dostaneš pár dobrých známek a pak se ti něco nepovede, působí to rozhodně lépe, než když se celý rok poflakuješ a jakmile se přiblíží závěr klasifikace, snažíš se horko těžko něco změnit. Pokud máš odevzdávat projekty a seminární práce, začni na nich pracovat, jakmile držíš v ruce zadání. Hodí se, rozdělit si práci do kratších úseků a postupně se jim věnovat. Zabráníš tak jednak tomu, že práci neodevzdáš v termínu, jednak tomu, že díky stresu a spěchu bude kvalita práce nižší, než by mohla být.

Točí se ti z tolika rad hlava? Není čeho se obávat, nástup do školy opravdu není žádná věda.
A nakonec, nejdůležitější pravidlo ze všech je úplně jednoduchý – stačí do všeho jít naplno a s optimismem. Pak tě určitě nic nepřekvapí.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.