Domácí pečivo pro domácí pohodu

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – Dlouho jsem chtěla vyzkoušet něco jiného než sladké pečení. Opravdu mě láká pečení chleba, ale s tím ještě chvíli počkám. Nejdřív jsem se pustila do nižší kategorie a to, pečení rohlíčků, houstiček, bulek … Zkrátka do domácího pečiva.

Pamatovala jsem si, jak jsem je jednou péct zkoušela a moc to nedopadlo, proto jsem z toho měla strach. Nakonec sepecivo housky ukázalo, že byl naprosto zbytečný. Pečení bylo víc než úspěšné a já mám teď tu možnost, se s tebou o toto pečení podělit.

Co budeš potřebovat mimo suroviny?

Výhodou je velký vál. Samozřejmě není problém to dělat kdekoli jinde, ale prostor se každopádně vyplatí.
Dále je dobré mít potravinářskou folii. Opět není nutná, dá se nahradit utěrkou, ale je jednoznačně lepší.
Velkou výhodou je mít robot na mísení. Zvládne to lépe, rychleji … zkrátka ti to ušetří bolavou ruku a čas.
A v neposlední řadě ČAS. Těsto totiž rádo kyne, kyne a kyne.
Takže konečně se můžeme pustit do samotného pečení. Ještě bych chtěla podotknout, jestli pečeš často kynuté těsto, budeš nadšená. Tohle je mnohem snadnější. Žádný předpřipravený kvásek, žádný omládek … zkrátka jen vše smícháš. Důkazem je to, že se mi povedli na první pokus.

Recept

Z jedné dávky máš 32 kousků
500g hladké mouky
50g sádla
2 lžičky soli
½ droždí (20g)
275ml mléka (pro mísení v ruce 300ml)

Kmín, sůl, sezam, mák … (na zdobení)
Vše smíchej a vypracuj hladké těsto. Robotu to trvá cca 10 minut, v ruce ti to bude trvat déle. Asi 30 minut. Těsto rozděl na 4 bochánky, které zabal do potravinářské folie (utěrky) a nech 20 minut kynout. (Těsto trochu pomouči, aby se k folii moc nepřilepilo.)

Housky

Bochánek rozděl na 8 kousků. Každý kousek rozděl na další tři, ze kterých vyválej prameny pro pletení housky. Housku upleteš stejně jako copánek + na koncích pevně přimáčkni.

Rohlíky

Z bochánku vyválej kulatou placku, kterou rozřež na 8 trojúhelníků. Z každého smotej rohlík. Začni od širšího konce. Po stočení rohlík ještě trochu poválej, aby se prodloužil a zpevnil. Můžeš ho nechat rovný, nebo jej vytvarovat do oblouku.

Bulky

Bochánek rozděl na 8 dílů. Každý díl skul do bochánku.

Vytvarované kousky polož na plech (v dostatečné vzdálenosti, aby se kynutím nepřilepili k sobě), přikryj folií a nech 45 minut kynout. Poté je potři vodou a posyp zdobením.
Peč na 230°C asi 11 minut. Při předehřívání dej do trouby hrnek s vodou, aby se pečivo peklo ve vlhkém prostředí .
Nejlepší je pečivo čerstvé a teplé, ale dá se i druhý den ráno.

(S)měj se s pečením!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.