Dobrou kuchařkou se nenarodíš, chce to trénink

Připadáš si v kuchyni tak trochu jako Lorelai Gilmorová? Zvládneš uvařit kafe a opéct toasty ke snídani, ale pro “pořádné” jídlo si raději zajdeš k Číňanům? Holt ne každá z nás měla v dětství maminku nebo babičku, která ji zasvětila do kuchařského umu a předala jí své léty prověřené recepty. Nevěš hlavu, dohnat to můžeš v jakémkoliv věku. Stačí chtít.

Vaření může být radost. Chce to ale trpělivost

Kde začít? První krůčky paradoxně povedou do papírnictví. Žádné kuchařce totiž nemůže chybět deníček, do kterého si bude zapisovat recepty, které se jí podařily, a případně poznámky, jak se dají vylepšit. Takové zápisky mají po letech cenu zlata. Proto nešetři a místo obyčejného sešitu s měkkým obalem si vyber pořádný zápisník s tvrdými deskami, který ustojí i doteky rukou upatlaných od těsta.

Po ruce bys měla mít také kuchařku v knižní podobě. Jakou vybrat? Přestože jsi ambiciózní, jako začínající kuchařinka by ses zřejmě neměla pouštět rovnou do přípravy luxusních lanýžů podle Jamieho Olivera. Raději se poohlédni po obrázkové kuchařce, kde najdeš většinu základních receptů od rajské omáčky po kynutý ovocný koláč, ideálně s co nejpodrobnějšími a nejnázornějšími postupy.

Podobně zpracované recepty najdeš samozřejmě i na internetu. Dívej se hlavně po stránkách, kde se pod recepty hodně diskutuje – díky tomu získáš další užitečné rady a zkušenosti ostatních ti pomůžou vybrat tu správnou verzi hledaného receptu.

Je to jednodušší, než si myslíš

Když už jsem zmínila Jamieho Olivera, začátečnice v kuchyni může doslova nakopnout úvod jeho knihy 30 minut v kuchyni. “Nemám čas, je to příliš drahé, nevím jak. Když se někoho zeptám, proč nevaří doma častěji, slýchám tyto tři hlavní výmluvy,” píše známý šéfkuchař bez čepice. “Ale vím, že se správným náčiním, minimálním organizačním talentem a slušnými recepty žádný z nich neobstojí,” dodává Jamie.

“I kdybyste byli nejzaneprázdněnější lidé na světě, pořád potřebujete jíst. Za 20 nebo 30 minut můžete mít na stole skvělé a doma uvařené jídlo – za stejný čas, který vám zabere ohřátí koupeného jídla v troubě, chvilka u televize nebo vyzvednutí jídla z rychlého občerstvení,” tvrdí.

V úvodu navíc nalezneš spoustu šikovných tipů a rad, které jako nezkušená kuchařka určitě oceníš. Vybrala jsem některé z nich, které shrnu v bodech:

  • Udělej si pořádek v kuchyni. Možná jsi ji doposud používala k mnoha různým účelům a k vaření jen minimálně. Příprava jídla zde má ale hrát hlavní roli. Ukliď proto z pracovní desky věci, které tam nepatří, roztřiď vybavení, udělej inventuru surovin v ledničce a ve spíži. Vyhoď vše prošlé a již nepoužitelné a naopak si udělej seznam věcí, které je potřeba dokoupit.
  • Uklízej za pochodu. Nebaví tě vařit už proto, že se ti nechce uklízet ten strašný “binec”, který vždy vznikne po přípravě jakéhokoliv jídla? Buď systematičtější a nenechávej vše až na konec. Čekáš, až se ti uvaří těstoviny? Místo odběhnutí k facebooku využij těch deset minut k umytí alespoň pár použitých kousků nádobí. V kuchyni se ti bude hned líp “dýchat”.
  • Jaké kuchyňské spotřebiče by ti neměly chybět? Abys měla s přípravou jídla co nejméně práce, místo polotovarů si kup raději pořádné domácí pomocníky. Měla bys mít: kuchyňského robota, který zvládne sekat, strouhat i šlehat; tyčový mixér, mikrovlnnou troubu a varnou konvici.
  • Je tvá kuchyň dostatečně vybavená? Měla bys mít alespoň: velkou plochou pánev, velkou pánev s poklicí a jednu menší pánev (vše s nepřilnavým povrchem), velký, střední a malý hrnec s poklicí, ideálně také hrnec na těstoviny, velký plech do trouby, pekáče dvou velikostí, formu na pečení, formičky nebo plech na muffiny, alespoň tři kvalitní nože (jeden velký šéfkuchařský, malý nůž na loupání a střední nůž na chléb), 2 plastová prkénka, dvě dřevěná prkénka, sadu misek různých velikostí, cedník, síto, šťouchadlo na brambory, lis na česnek, kleště, obracečku, dřevěné vařečky, naběračku, děrovanou lžíci, škrabku, čtyřhranné struhadlo, odměrku, malou kuchyňskou váhu, šlehací metlu, otvírák na konzervy, váleček na těsto, mašlovačku, otvírák lahví, alobal, pečící papír, sáčky a folie do mikrovlnné trouby.

Učený z nebe nespadl

Zatímco pro někoho je vaření doslova utrpením, pro mnoho jiných je milým koníčkem a skvělou relaxací. Pokud si chceš ke kuchyni vytvořit dobrý vztah, musíš být především trpělivá. Začni od jednoduchých jídel z dobře dostupných surovin a postupně své schopnosti vylepšuj.

Tip: Vyzkoušej třeba česnečka – recept nebo muffiny – recept.

S každým podařeným receptem tě vaření bude bavit víc a víc a bude stoupat tvoje touha učit se novým a náročnějším věcem. Pokud se ale pokusíš začít hned náročnými recepty, se kterými mají problém i zkušené hospodyňky, hrozí, že tě to odradí od všech dalších pokusů. Je to jako s cvičením – není ostuda začít česnečkou stejně jako není ostuda zapotit se u prvních deseti dřepů, pokud jsi nikdy před tím nesportovala. Důležité je mít vůli pracovat na sobě a mít z každého sebemenšího pokroku radost.

Do jakého nejsložitějšího receptu ses doposud pustila?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Tak s tím nesouhlasím. Jako ke všemu, i k vaření je zapotřebí talent. Dřinou a cvikem se sice každý může ve vaření zlepšit, člověka, který má ale talent, nikdy nedožene.

Leave a Reply

Your email address will not be published.