Jak grilovat zdravěji a bez velkých výčitek

Maso opečené na grilu je prý zdravější, než když si ho připravíme na tuku na pánvi. Jenomže tuky jsou pořád tuky, cholesterol cholesterolem a nadmíra soli se nepromíjí nezávisle na způsobu přípravy. Zjišťovali jsme proto, kterých dobrot na grilu se bát nemusíš a jak je můžeš vylepšit.

grilované maso
Vychutnej si grilované speciality bez velkých výčitek

Je skutečně o tolik lepší dát si vegetariánský burger místo klasického, že ti to stojí za to oželet maso? Jsou menším “zhřešením” klobásky z vepřového, nebo hovězího masa? Několik oblíbených pochoutek z grilu (nebo ke grilu) jsme postavili vedle sebe k souboji v nutričních hodnotách.

Hamburger versus vegetariánský burger

Co z této dvojice je lepší, se nedá říct obecně. Záleží totiž na tom, z jakých ingrediencí si bezmasý karbanátek připravíš a jak kvalitní maso použiješ na hamburger. Zelenina vítězí především z hlediska tuků. Zatímco průměrný masový burger má 4 až 7 gramů nasycených (tedy těch pro tělo nezdravých) tuků, zeleninový karbanátek jich obsahuje 0 až 1 gram podle způsobu přípravy. Zelenina obsahuje také spoustu vlákniny, která prospívá zažívání.

Pokud i přesto dáváš přednost poctivému masu, k přípravě hamburgerů používej výhradně libové maso. Nekupuj v supermarketu to předem namleté v plastových krabičkách, ale nechej si jej namlet přímo u řezníka. Tak budeš mít jistotu, že bude opravdu čerstvé, kvalitní a směs nebude obsahovat další nezdravé příměsi.

Tip: Místo vepřového vyzkoušej mleté krůtí maso. Chuťově se takřka vyrovná vepřovému, zato má podstatně méně tuku. Pokud se ti mleté krůtí maso bude zdát příliš suché, před grilováním do něj kromě koření přimíchej trochu kečupu.

Vepřová versus hovězí klobása

Snad denně slýcháme o tom, že kvalita špekáčků a klobás je čím dál horší. Pokud sáhneš po uzeninách, určitě na nich nešetři a raději než do supermarketu pro ně zajdi do dobrého řeznictví, kde ti před koupí dají i ochutnat. Pochopitelně platí, že čím více libového masa obsahují, tím je v nich méně tuku – a to je samo o sobě mnohem podstatnější kritérium, než z jakého masa si klobásy na grilování koupíš. Kromě toho sleduj ve složení další příměsi, obsah vody, soli a také sodíku – ten se totiž podílí na nadměrném zadržování vody v těle a vysokém tlaku. Uzeniny bychom proto měli konzumovat jen sporadicky, a když už si je nandáme na gril, měli bychom si k nim připravit jako přílohu spoustu čerstvé zeleniny jako “kompenzaci”.

Kuřecí křidélka versus nakládaná žebírka

Obojí patří mezi nejoblíbenější delikatesy na grilování a u obojího se dá říct, že bychom se jim raději měli vyhýbat. Možná si říkáš, že kuřecí maso je přece dietní, v případě křidélek to ale neplatí. Obsahují jen minimum masa, zato velkou část tvoří velmi tučná kůže. Křidélka i žebírka si navíc obvykle předem nakládáme do grilovacích marinád – zejména ty kupované obsahují příliš mnoho cukru, soli a různých ochucovadel.

Tip: Na grilu si raději připrav steak z kuřecích prsou nebo libového vepřového. Marinády si můžeš namíchat i doma – dáš si do nich, jakékoliv koření máš ráda, a navíc budeš mít jistotu, že v nich nejsou chemická dochucovadla nebo barviva.

Rohlík versus chleba

Nejčastější přílohou ke grilovaným pochoutkám u nás bývá pečivo. Nemusí se totiž nijak složitě připravovat, jako třeba opékané brambory, a ke kořeněnému masu a uzeninám se dobře hodí. Co je ale lepší – dát si rohlík, nebo krajíc chleba? Na internetu si snadno vyhledáš kalorické a nutriční tabulky, v nichž obě tyto potraviny snadno porovnáš. Sledovat bys však měla také glykemický index potravin (vypovídá o tom, jak rychle dokáže organismus cukr z určitě potraviny zpracovat a využít). Z tohoto pohledu jsou výrazně výhodnější celozrnné výrobky (ať už chleba nebo rohlíky), jelikož tělu dodávají energii postupněji. Cítíme se tak déle sytí. Dej si ale pozor, co kupuješ – tmavé pečivo automaticky neznamená, že je vyrobené z celých zrn i s obalem. Tmavé pečivo navíc často není tmavé díky samotným přísadám, ale bývá dobarvováno.

Tip: Nikde není psáno, že ke grilovanému masu se musí podávat pečivo nebo brambory. Připrav si místo toho salát. Američané ke grilovaným specialitám zbožňují coleslaw (u nás známý jako zelný salát), připravený z nastrouhaného zelí a mrkve. Jeho součástí bohužel bývá i tučná majonéza nebo dressing, ty ale můžeš jednoduše nahradit bílým jogurtem.

Co si ještě uvědomit při grilování?

  • Zúčastnit se “grill party” nutně neznamená přecpat se k prasknutí, aby ti bylo zle několik dalších dní. Přemýšlej o tom, co a kolik si toho nandaváš na talíř a zda si přidáváš, protože ještě nejsi sytá, anebo jsi jen mlsná a při pohledu na opékající se šťavnaté masíčko reaguješ jako utržená ze řetězu.
  • Otázka alkoholu – při konzumaci slaného a velmi kořeněného jídla máme samozřejmě velkou žízeň, kterou rádi “hasíme” půllitry vychlazeného piva. Chuťově možná výtečná kombinace, pro naše trávení ale smrťácká zátěž. Piva si nedávej více jak jeden pohárek, který podpoří trávení, ale nenapumpuje tě ještě dalšími stovkami prázdných kalorií. Místo piva je dokonce mnohem lepší dát si víno nebo vinný střik.
  • Maso nemusí být nutně hlavní složkou grilování. Ať už se jedná o klasický, plynový nebo klidně elektrický gril, na všech si mlůžeš připravit také například cuketu, lilek, žampiony nebo klidně ovoce. Budeš se tak cítit sytá, a přitom nesníš najednou půl kila masa, které pro zažívání znamená obrovskou zátěž.
Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.