Jak připravit nejlepší kuře na grilu

Příprava kuřecího masa je nejen rychlá, ale hlavně nenáročná. I na kuřeti se však dá leccos zkazit – může být uvnitř nedodělané nebo naopak vysušené. Poradíme ti, jak ugrilovat tu nejlepší kuřecí dobrotu, po které se budou všichni tví hosté olizovat.

Šťavnatý steak je vizitkou dobré kuchařky

Kuřecí maso se dá připravit na nespočetně mnoho způsobů. Můžeš jej orestovat na pánvi, upéct v troubě nebo grilovat, což nám i teď na podzim, kdy už je na zahradě chladno, umožní kompaktní elektrické grily. Nebo můžeš “grilovačku” přesunout do obýváku a grilovat na terase, k čemuž jsou ideální bezpečné venkovní plynové grily. Zde je návod, jak při grilování kuřete správně postupovat.

1. Připrav gril

Před grilováním pečlivě očisti mřížku grilu (nesmí na ní být žádné zbytky po posledním grilování), potři ji olejem nebo postříkej nepřilnavým sprejem na pečení, aby se maso nepřichytávalo. Tento krok je důležité udělat ještě před tím, než gril začneš zahřívat.

2. Hlídej správnou teplotu

Kuřecí maso je vhodné připravovat na středním teplotním stupni – ten zaručí, že steaky nebo kousky kuřete budou dostatečně propečené, budou mít tak akorát křupavou kůžičku, ale nebudou spálené a přesušené. Navíc k marinování kuřecího masa se dost často používají omáčky s vysokým obsahem cukru, které v příliš vysokých teplotách rychle “uhelnatí” a kuře vypadá na povrchu spálené, zatímco uvnitř je stále nedodělané. Grily na dřevěné uhlí jsou v tomto ohledu o něco méně šikovné, a proto vyžadují více tvé pozornosti, ale zato se ti odvděčí úžasnou “kouřovou” chutí – zkrátka něco za něco.

3. Jak často maso obracet?

Může se zdát, že čím častěji maso při grilování otočíš, tím rovnoměrněji bude udělané. Ve skutečnosti mu ale až příliš horlivým  obracením moc nepomůžeš. Mnohem lepší je nechat maso dobře propéct z obou stran, tak bude hotové mnohem rychleji. Každý kousek obrať maximálně dvakrát – bohatě to postačí.

4. Používej kryt

Pokud vlastníš gril s víkem, určitě ho při grilování využij. Obzvlášť při venkovním grilování v chladnějších měsících je to velmi užitečné. Kryt pomůže udržet stálou teplotu a maso bude propečené rovnoměrněji z obou stran (horní nebude chladnout) stejně jako v troubě. Víko při grilování moc často neotvírej. Buď trpělivá, na pečícím se mase stejně není zas tak moc k vidění a dosytosti si jej užiješ potom na talíři.

5. Pořiď si správné nástroje

Pokud máš po ruce pořádné vybavení, grilování bude skutečně hračka. Nepoužívej běžné kuchyňské náčiní, pořiď si speciálně určené na grilování – má delší úchytky pro větší bezpečnost. Určitě se vyplatí investovat také do digitálního teploměru na měření masa. Kuřecí steaky se nepřipravují tak jako červené maso v různých stupních propečení, drůbež vždy musí být well-done a krvavý vnitřek je zde velký nedostatek. Pokud vidlici teploměru zabodneš do nejtlustější části kuřecího masa, měla bys naměřit v rozmezí od 70 do 77 stupňů Celsia, jinak steak ještě není dostatečně propečený. Při teplotě nad 80 stupňů už hrozí, že maso (zvlášť kuřecí prsa) ztratí šťavnatost a bude vysušené.

6. Potírat až nakonec

Jestli máš na maso připravenou barbecue omáčku, potři jím maso až na konci pečení, když už je maso téměř hotové. Pokud bys to udělala dříve, marináda se na mase může připálit. Takto zajistíš, že se její chuť s masem dobře spojí, ale nezhořkne.

7. Důkladný úklid

Po každém grilování mřížku grilu důkladně vyčisti, aby na ní nezůstaly připečené zbytky jídla, koření a oleje. Nejlepší je očistit jej drátěným kartáčem, dokud je rošt ještě teplý (ale ne příliš, aby ses o něj nespálila). Pokud připeklé zbytky z roštu ne a ne pustit, namoč jej to horké vody se saponátem na nádobí a dvěma lžícemi jedlé sody. Po hodinové “lázni” by měly jít setřít bez námahy.

Jaký je tvůj nejoblíbenější recept na grilované kuřecí maso?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.