Slečna domácí: Jak se zbavit skvrn na oblečení

Náhoda je blbec. Zrovna když si oblékneš své oblíbené bílé  tričko a světlé džíny, máte ve škole rajskou. A čím větší pozor si dáváš, tím hůř to obvykle dopadá. Oblíbené oblečení ale rozhodně stojí minimálně za pokus o záchranu. Slečna ti poradí, jak zlikvidovat skvrny od omáčky, bláta, džusu a tak dále.

Skvrny od zmrzliny nebo rajčat? Vyhlas jim válku

Kéž by to v životě chodilo stejně jako v reklamě na prací prášek! Zapatláš si tričko vším možným, hodíš ho do pračky a vytáhneš bez poskvrny, božsky voňavé a snad dokonce i vyžehlené… Jenže realita je obvykle úplně jiná. Pokud se chceš skvrn zbavit, musíš jim vyhlásit válku. To pochopitelně neznamená vystřihnout je, jak to dělá Mr. Bean… O značkové oblečení, na které sis musela našetřit, rozhodně nechceš přijít ani kvůli drastickým čistícím prostředkům. Přečti si proto chytré rady, jak zatočit s různými typy skvrn snadno a rychle.

První pomoc ihned po zásahu

Platí, že čím dříve se do likvidace skvrny pustíš, tím lépe. Většina skvrn se nám pochopitelně podaří vyrobit v nejméně očekávanou dobu, kdy u sebe rozhodně nemáme lahvičku účinného odstraňovače skvrn. Co teď? Ze všeho nejdříve si ověř, zda poskvrněné oblečení není určeno výhradně pro chemické čištění (kabáty, kostýmky, plesové šaty…), do jeho záchrany by ses rozhodně neměla pouštět vlastnoručně. Špinavý kousek je nejlepší okamžitě svléknout a místo se skvrnou dát pod proud studené vody. V pračce oblečení vyper ideálně hned po návratu domů, ještě než uschne.

Jakmile oblečení z pračky vytáhneš, ještě vlhké ho pozorně prohlédni, zda na něm skvrna nezůstala, abys případně celý proces mohla zopakovat. Pokud bys ho nechala uschnout a pozůstatků ušpinění si všimla až při žehlení, flek by tam zřejmě zůstal už navždycky. Jenže ne vždy je to tak snadné, mnohé typy skvrn vyžadují speciální postup.

Skvrny od zmrzliny a mléčných výrobků

Čerstvou skvrnu je nejlepší namočit, zaschlý flíček se drolí, takže většinou jde zeškrábat nehtem nebo kartáčkem. Největším problémem zde bývá čokoláda nebo přidaná barviva. Pokud se takový flek budeš snažit odstranit třeba namočeným vatovým tamponem, pravděpodobně si ho tak akorát rozmažeš a o to hůř půjde dolů. Zašpiněné oblečení nejprve ponoř do studené vody s trochou přípravku obsahujícího enzymy, které lehce odbourají mléčné proteiny. Klasický prášek při následném praní bude navíc díky enzymům působit efektivněji.

Skvrny od ovoce a džusu

Oblečení ušpiněné ovocem nebo ovocnými šťávami ihned namoč do teplé vody s trochou běžného pracího prášku. K odstraňování takových skvrn zásadně nepoužívej mýdlo nebo přípravky s obsahem mýdla, které dokáže ovocné fleky na oblečení zafixovat. Zda ses skvrny doopravdy zbavila, obvykle zjistíš až po žehlení. Pokud jsi flíček odstranila pouze povrchově a mezi tkaninou zůstaly zbytky ovocného cukru, po přejetí žehličkou zkaramelizuje a skvrna zhnědne. Oblečení potřísněné ovocnými šťávami vždy nechej odmočit alespoň na hodinu.

Zelené skvrny od trávy

Užila sis skvělý piknik v parku, ale po příchodu zjistíš, že tvé džíny jsou zelené od trávy. Co s tím? Namoč je do vlažné vody s přídavkem detergentu s enzymy. Fleky od trávy se nikdy nesnaš smýt horkou vodou, která rostlinné proteiny k látce doslova přivaří.

Skvrny od bláta

Zablácené oblečení je nejlepší nechat pořádně uschnout a před praním z něch suché kusy bláta vytřepej. Poté špinavé oblečení namoč do teplé vody, do které přidáš lžíci tekutého pracího prostředku a lžíci octa. Lehce promáchni a nechej působit 15 minut – ocet pomůže bláto rozpustit. Poté vyper, jak jsi zvyklá.

Skvrny od omáček a rajčat

Rajčata jsou pořádně zákeřná, ale určitě ne neodstranitelná. Do studené vody přidej půl lžíce tekutého mýdla a lžíci octa, skvrnu v ní namáčej půl hodiny a poté opláchni. Pokud skvrna přetrvává, vytas na ni odstraňovač skvrn. Nemáš-li ho zrovna po ruce, zkus přímo na skvrnu kápnout tekutý prací prostředek, anebo ji na několik minut zamaž kašičkou připravenou smícháním obyčejného pracího prásku a vody. Pokud ani to nepomohlo, zkus to znovu s enzymatickým detergentem a nechej působit přes noc. Dokud skvrna nezmizí, rozhodně oblečení nepřepírej v horké vodě ani nežehli, zůstala by tam už napořád.

Skvrny od krve

My holky to moc dobře známe – kolik oblíbených kalhotek jsme si zničily kvůli menstruaci? Na krvavé skvrny je největší zlo teplo – ušpiněnou věc proto co nejdříve svlékni a dej pod proud studené vody. Kvůli teplu se v krvi začnou srážet bílkoviny a skvrnu už pryč nedostaneš. Poté na ni kápni trochu tekutého mýdla a drhni látku o sebe. Jakmile se ti bude zdát, že je nejhorší pryč, znovu kousek oblečení opláchni pod proudem studené vody. Jestli to nepomohlo, vyzkoušej stejný postup jako u rajčatových skvrn – na flíčku nechej působit enzymatický přípravek a poté vyper v pračce.

Úspěšnost záleží i na kvalitě látky

Při snaze o odstranění skvrn se obvykle okamžitě projeví, zda je oblečení ušito pořádně a z kvalitní látky. Levná trička z běžných řetězců pro náctileté samy o sobě často vydrží v dobrém stavu  pouze pár oprání, jakmile na ně vytasíš odstraňovač skvrn, je s nimi ámen. Není na škodu si proto připlatit pár stovek navíc a vědět, že za dva měsíce nebudeš muset na nákupy znovu. Kvalitní a přitom trendy oblečení pro mladé u nás nabízejí například značky Hollister, Roxy, Abercrombie&Fitch, Pepe Jeans a další.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments
  1. Na mastné skvrny není špatné nanést prvně třeba trošku prostředku na nádobí, který je před praním odmastí.

Leave a Reply

Your email address will not be published.