Doby šusťákových kombinéz v barvách zvýrazňovačů nebo s psychedelickými vzory jsou ty tam. I když na zasněžený svah vyrážíme především za sportem, zároveň chceme dobře vypadat. Sladěnost lyžařského vybavení s oblečením by však neměla být hlavním kritériem. Přečti si, jak vybrat dámské lyžáky, ve kterých ti to bude fičet jedna báseň.
Dámské lyžařské boty rozhodně nejsou jen zmenšeninou nebo jinou barevnou variací pánských modelů. Výrobci dnes už mají dobře nastudované anatomické rozdíly mezi tvary chodidel lyžařů a lyžařek. Kvalitní pánské a dámské lyžáky tak odrážejí specifické potřeby sportovců obou pohlaví.
Především počítají s tím, že ženy jsou drobnější a lehčí než muži – dámské lyžáky jsou proto o něco měkčí a mají užší patu, aby bylo ženské chodidlo v botě dobře fixováno. Další podstatnou anatomickou odlišností je nižší posazení lýtkového svalu u žen, proto dámské přezkáče mají nižší komín (část boty od kotníků nahoru) a více vykrojenou jeho zadní část.
Mnoho dámských modelů je ve srovnání s pánskými výrazněji zatepleno. Výrobci totiž myslí i na to, že ženy mají horší prokrvování končetin, a proto jim při dlouhém lyžování častěji mrznou prsty na nohách. Podobná opatření ale rozhodně nejsou samozřejmostí u každého modelu. Poradíme ti, na co všechno při nákupu lyžařských bot myslet.
Pro začátečníky jsou vhodné ohebnější boty
Takzvaný flex index udává, jak tvrdá je bota v nákleku, respektive kolik síly je třeba vynaložit, aby se komín boty ohnul směrem vpřed. Nejedná se o ale o jednotnou veličinu, flex index určuje každá firma na základě vlastních kritérií a u každého výrobce je trochu jiný. Botu je proto dobré před nákupem dobře vyzkoušet na noze.
Obecně se dá říct, že čím vyšší je flex index, tím je bota sportovnější a lépe a přesněji přenáší síly od lyžaře do lyží. Zároveň je však bota pochopitelně méně pohodlná. Pro začátečníky, kteří ještě nemají dokonale zvládnutý náklek, se hodí boty, které je snáze pustí více do kolen. Sportovní a agresivní lyžaři, kteří vyvíjí při jízdě velké síly a potřebují přesně ovládat lyže, vyžadují boty s vysokým flex indexem. V měkké botě by se totiž mnoho síly ztrácelo deformací skeletu.
Kromě lyžařských schopností hraje při výběru vhodného flex indexu roli také hmotnost lyžaře – jinak totiž v nákleku zatíží botu lyžař padesátikilový a stokilový. A právě z tohoto důvodu mají dámské lyžařské boty nižší flex index, protože ani sportovní agresivní lyžařka nepotřebuje stejný flex index jako o mnoho těžší lyžař se stejným stylem lyžování.
Nepřehlížej detaily, mohou být zásadní
Kvalitní lyžáky mají vždy kovové přezky, ovšem některé dámské modely mají kov přezek potažený vrstvou silikonu nebo plastu, aby přezky při manipulaci nestudily. Ke standardu patří u lepších přezkáčů možnost přezky nastavovat posunutím jejich polohy (makro nastavení) a také jemně doladit jejich délku a záběr otáčením přezky v závitu (mikro nastavení).
Velmi přínosnou funkcí může být takzvaný canting, tedy možnost nastavení stranového náklonu komínu až o 1,5 stupně. Canting napomáhá vyrovnat postoj v případě, že máš nohy mírně do X nebo do O.
Stélky na míru
Vzhledem k tomu, že lyžařská bota působí tlakem přezek velkou silou proti přirozené klenbě nohy, je dobré, když je klenba preventivně podpořena speciální vyztuženou stélkou. Stélky se prodávají buď předem tvarované, nebo si je můžeš nechat vytvarovat přímo podle svých chodidel. S kvalitními stélkami se ti bude lyžovat pohodlněji, a pokud lyžuješ často, předejdeš navíc postupnému borcení klenby.
Vyšší komfort ti zajistí i speciální lyžařské ponožky, které jsou vypolstrovány a zesíleny právě v místech, kde je noha v botě vystavena největším tlakům. Ty nejlepší se vyrábějí s použitím stříbrných vláken, které jednak působí antibakteriálně a zamezují vzniku plísní či pachů, a za druhé v sobě stříbrné vlákno akumuluje teplo, které následně uvolňuje, takže v těchto ponožkách ti opravdu nebudou mrznout palce.
Poctivá péče prodlouží životnost lyžáků
Zápachu a plísním můžeš také předcházet správnou péčí o lyžáky po jejich vyzutí. Přestože se ti chce po náročném sportování tak akorát někam natáhnout, měla by ses překonat a lyžáky otřít od zbytků sněhu a dát vysušit. Velkým pomocníkem mohou být elektronické vysoušeče bot, které vhání dovnitř teplý vzduch, díky čemuž lyžáky mnohem rychleji uschnou. Některé vysoušeče jsou navíc vybavené funkcí UV záření, které uvnitř zlikviduje bakterie a zárodky plísní.
A jak se těšíš na nadcházející lyžařskou sezónu ty?