V závěrečné části heptalogie o mladém čaroději J. K. Rowlingová dokazuje, že umí psát něco víc než knihy pro děti. V sedmém díle uzavírá řadu nezodpovězených otázek a odkrývá nejen historii Voldemorta, ale také pravou podstatu dvojího agenta Severuse Snapea či tajemství Albuse Brumbála, který do té doby vystupoval jako nedotknutelný ideál dobra. Než tedy do kin přijde druhá část filmu, zkrať si čekání knížkou.
Sedmý díl se od ostatních částí v mnohém liší. Neodehrává se v Bradavické škole čar a kouzel v průběhu školního roku a Harry už také není malý kluk, který jen čeká, co na něj Voldemort zase vymyslí. Tentokrát kuje pikle sám – jeho úkolem je zjistit tajemství viteálů Toma Raddla, najít je, zničit a pak ještě porazit smrtelného, ale stále smrtelně nebezpečného Voldemorta. Při jeho úkolu ho provází jen Ron s Hermionou, kteří se oba museli vzdát pohodlí domova. To vše v nebývale temné atmosféře nejistoty, strachu a vědomí, že zrada může číhat kdekoliv.
Relikvie smrti versus viteály
Silným motivem knihy je smrt. Upozorňují na to už motta knihy, citáty Aischylovy Oresteiy a Williama Penna. V knize také zemře celá řada postav, a to často tak, že se ti to může zdát zbytečné. Nejsme tady však v pohádce ani v typickém americkém filmu, kde si smrt vybírá ty nejslabší, něčím provinilé nebo nedůležité. Rowlingová kosí postavy hlava nehlava, aby dotvořila svět Voldemortovy hrůzovlády, kde si nemůžeš být jistá vůbec ničím.
Také viteály i relikvie jsou se smrtí úzce spjaty. Slibují přinést nesmrtelnost nebo alespoň kontrolu nad smrtí, ale cena za tuto výhodu je různá. Pro výrobu viteálu a uzavření střípku vlastní duše do něj jako do bezpečnostního trezoru musí Voldemort zabít člověka. Vlastnictví relikvií zase přitahuje nežádoucí pozornost závistivců, nehledě na to, že jsou v kouzelnickém světě považovány za výmysl a v jejich existenci už věří jen málokdo. Pozorné čtenáře příliš nepřekvapí, že sám Harry je vlastně Voldemortovým viteálem a že jeho neviditelný plášť je jednou z relikvií. Více však prozrazovat nebudu, protože přečíst si to stojí za to!
Kniha, nebo film? Věčná otázka
Srovnávat film s jeho knižní předlohou je velmi ošemetná věc. Co zní dobře na stránkách knihy, nemusí fungovat ve filmu. Číst popis fantastické krajiny okolo Bradavic by tě nejspíš brzy uspalo, zatímco pár filmových záběrů kouzlo krajiny vystihne dokonale v několika málo vteřinách. Naopak psychické rozpoložení, váhání a obavy Harryho by ve filmu působily velmi zdlouhavě a nudně, zatímco na stránkách knihy jim porozumíš daleko lépe. Mnoho detailů, vysvětlení a vedlejších epizod, díky kterým je kniha tak bohatá, se do filmu vůbec nevejdou. Ve filmu si zase můžeš dopřávat velkolepou vizuální podívanou, speciální efekty a hudbu Alexandra Desplata. Film a kniha se vzájemně doplňují a pokud patříš mezi fanynky Harryho Pottera, ani jedno si nemůžeš nechat ujít!
Tip Slečny: Pokud si chceš vylepšit angličtinu, zkus si knihy o Harry Potterovi přečíst v originále nebo poslechnout audio booky namluvené Stephenem Fryem.
Pokud jsi tuto knihu už četla nebo máš tip na jinou zajímavou knihu, neváhej a poděl se o svůj názor s ostatními čtenářkami Slečny. Přečti si také předchozí díly našeho seriálu Kniha měsíce.