Potřebujeme červenou knihovnu?

V poslední době rozvířil vody film „Padesát odstínů šedi“. Přestože má své fanoušky, má i řadu odpůrců. Vytýkají mu jak slaboduchou koncepci, tak příliš mnoho erotiky. V mnohém se však od běžně čtené červené knihovny neliší. Co nás vlastně na podobných příbězích láká? A potřebujeme je, nebo nám jsou spíš na škodu?

Romantika i nějaké ty lechtivé příběhy se mezi lidmi těší oblibě už odjakživa. Co na nich ale všechny přitahuje?

Každý se rád zasní

Již před staletími se daly zakoupit knížky tzv. „lidového čtení“. Mezi nimi vedle dobrodružných historek najdeš i mnoho romantických příběhů a občas i nějaké ty košilaté povídky. Ty se vyznačovaly především jednoduchostí výstavby, takže jim rozuměl takřka každý, kdo uměl číst nebo mu je někdo mohl převyprávět. A když nebyla tahle možnost, každý si alespoň s chutí vyslechl nejnovější drby. Naše vášeň pro nahlížení do cizích vztahů je nám zkrátka vlastní už od nepaměti. Otázka je, co nás k tomu vede. Možná nedostatek vlastních zážitků nebo pocit, že za plotem je tráva zelenější. A nebo obyčejná nuda, která způsobí, že se ovlivněni smyšlenými historkami můžeme zasnít o tom, co by bylo, kdyby…

Všeho moc škodí?

Možná by ale stálo za to položit si otázku, zda toho přeci jen není trochu moc. Uznej sama, ze všech stran na nás útočí všemožné lovestory a srdceryvné příběhy, až z toho jde hlava kolem. Je možné, že člověk začne vnímat vztahy zkresleně a leccos mu zevšední, protože to zkrátka vidí denně tolikrát, že už ho to nemůže ohromit. Mnohé dívky mají problémy ve vztazích, protože jim připadá, že jejich partner není tak romantický, úžasný a pozorný jako hrdina momentálně populárního filmu. Zoufale hledají v naději, že nakonec potkají toho pravého. Možná jsi sama také někdy hledala pana Božského, kdo ví?

Braň se!

Otázkou je, jak se k tomuto problému postavit. Zdánlivě nejjednodušší řešení by bylo přestat číst a sledovat podobně jednoduché a šablonovité příběhy, jenže o tom to není. To, že máš ráda romantické filmy, nutně nemusí znamenat, že budeš mít potíže navázat vztah. Jen je nutné brát podobná díla s nadhledem. Většinou nám totiž ukazují páry v počátcích jejich vztahu. A ani v případě, že snímek končí svatbou, to neznamená, že mají vyhráno. Kdo ví, možná se Popelka a princ rok po svatbě začali hádat, protože princ pouštěl do postele své lovecké psy a Popelka trpěla obsesivní potřebou kontrolovat po služkách, zda je dokonale vytřeno, kdo ví? To už nám ale nikdo neprozradí a musíš s tou variantou počítat sama.

A co ty? Jsi vášnivou milovnicí sladáren, nebo se na jejich fanynky díváš s opovržením?

No Comments Yet

Comments are closed