Dámská knihovnička – Drahá Silvie

Máš ráda čtení, které tě nebude obtěžovat složitým jazykem a přitom ti předá hluboký příběh? Drahá Silvie bude kniha přesně pro tebe. Nepředloží ti jediné východisko, naopak tě nechá nahlédnout do hlav mnoha postav a skrze ně poznávat hlavní hrdinku, která za celou dobu neřekne jediné slovo… Jsi zvědavá? Čti dál.

Silvii je šmrncovní šedesátnice, matka dvou dospělých dětí a je rozvedená. Na tom by nebylo nic tak zajímavého. Ale to není stažený souborvšechno – Silvie je totiž v kómatu. A od toho se odvíjí celý příběh

Tichá hrdinka

Když šedesátiletá Silvie vypadne jednoho večera z balkónu svého bytu, všechno se změní především pro její znesvářenou rodinu a přátele. Potkávají se u jejího lůžka a na chodbách v nemocnici a na chvíli zakopávají válečnou sekyru. Co si o tom všem myslí Silvie, nikdo netuší, již několik dnů je totiž v kómatu. Nevypadá to, že by se v brzké době měla probudit, ačkoli každý doufá, že právě díky jeho péči otevře oči. Čas se ale krátí a její blízcí si začínají uvědomovat mnohé…

Příběh v monolozích

Celá kniha je seskládaná z monologů, které vedou hrdinčini příbuzní v nemocničním pokoji. Model je vždy stejný, kdosi vejde do místnosti, posadí se na židli pro návštěvy a začne bezvládné Silvii cosi vyprávět. Jeho prostřednictvím tak poznáváme Silvii i její blízké. Postupně vychází najevo všelijaké okolnosti, peripetie kolem jejího komplikovaného života a vztahů. Jak se čas krátí, začíná být všem jasné, že naděje na uzdravení stále klesají. Situace se vyostřuje a mnozí nešťastní příbuzní si vylévají svá srdce mlčenlivé ženě. Postupně začíná vycházet najevo, jak je možné, že k téhle situaci vůbec došlo. Dokáže ale pravda Silvii probudit zpět k životu?

Humor i emoce

Kniha se čte opravdu velmi dobře, přestože se dotýká témat, která jsou nám přirozeně proti srsti. Dojde na smrt, nemoc, pomalé vzdalování se důstojné formě života, rozvrácené rodiny, násilí i nekonečné množství laskavého humoru a dojemných situací, které ti vykouzlí úsměv na tváři, zatímco budeš plakat dojetím. A vlastně je zde celá řada podnětů k zamyšlení se nad tím, jestli to vlastně všechno nepřeháníme a nekazíme si život malichernými boji. Protože někdy už zkrátka není čas si promluvit, než se člověk ocitne na smrtelné posteli. A to už zpravidla bývá příliš pozdě.

Pokud hledáš něco, co se bude dobře číst i za pochodu a v tramvaji, ale zároveň nebude chybět hloubka, je Silvie přesně ta pravá společnice. Jestli máš k tomu ráda dobře rozpracované postavy, které mají opravdovou duši, neváhej ani na minutu a honem utíkej do knihovny!

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.