Nudí tě už oprýskané květináče mdlých barev v tvém domácím království? Chceš je proměnit v superoriginální a barevné věcičky, kterými se nepyšní pokojíček žádné z tvých kamarádek? Máme pro tebe bezva zprávu – ve společnosti FOXY je můžeš proměnit v superkvětináče, ve kterých bude mít každá květinka obrovskou čest kvést do té nej krásy!
DECOUPAGE – ubrousková technika
Pokud ses s touto zajímavou technikou, která určitě nadchne nejednu tvořivou dušičku, ještě nesetkala, tady malé vysvětlení – ubrousková technika se nejčastěji používá pro zdobení dřevěných povrchů, květináčů, keramiky nebo i textilu. Technikou decoupage však můžeme ozdobit i méně tradiční povrchy jako je hliník, sklo či umělá hmota. Také obrázky nemusí být vždy z ubrousku, ale dá se využít všechen papírový materiál. Obrázky z časopisů, staré notové záznamy, balicí papíry atd. Nejhůře se pracuje s lesklým křídovým papírem, který málo vsakuje lepidlo.
Chceš si to vyzkoušet? Než budeš mistrem této techniky, bude dobré, když si ji nejprve vyzkoušíš „nanečisto“ na nějakém starším květináči. Teprve postupne přijdeš na to, jak kousky ubrousku natřít lepidlem, aniž by se ti ubrousek potrhal, požmolkoval nebo zkrabatil. Později se dokonce můžeš pustit do složitějších postupů, kterými vytvoříš hotové zázraky!
POTŘEBUJEŠ:
- předmět, který chceš ozdobit (ze dřeva, keramiky, papíru, styroporu, terakoty, skla, umělé hmoty, samovytvrzující umělé hmoty či obyčejné kameny,…)
- barvu (některé předměty je totiž lepší nejdříve natřít vrstvou barvy, na které bude ubrousek lépe držet nebo jednoduše kvůli celkovému vzhledu – což se týká starších oprýskaných květináčů a pod.)
- ubrousek se zajímavým motivem (záleží jen a pouze na tvém vkusu, ale pamatuj – čím menší motivy, tím budeš mít s vystřihováním víc práce!)
- lak (na závěr je dobré výtvor přetřít slabou vrstvou transparentního laku, aby se ubrousek po čase nesloupal)
- speciální lepidlo na decoupage (bude ti ale stačit i jiné průhledné lepidlo, například Hercules)
- nůžky, široký štětec, podložku
POSTUP:
1) Zvolený předmět nejprve natři základovou barvou (lépe vypadají světlé barvy a úplně nejlíp bílá!). 2) Během zasychání této barvy se pusť do vystřihování jednotlivých motivů. Pukud má ubrousek více vrstev, odděl je od sebe a použij pouze vrchní s potiskem – motiv bude lépe držet! K vystřihování použij raději menší špičaté nůžky, protože obstřihávání menších obrázků je většinou dost titěrná práce. 3) Až bude základová vrstva zcela zaschlá, můžeš se pustit do samotného dekorování.Obrázky na předmět nalepíš tak, že je opatrně (trhejí se!!) přiložíš na povrch předmětu a přetřeš vrstvou lepidla pomocí širokého štětce. Lepidlo zkus na motiv štětcem spíše jemně vklepávat, zabráníš tak roztržení a zkrabacení! 4) Po zaschnutí lepidla potři každý motiv jednotlivě lakem. Tahy štětcem by měly vycházet od středu motivu až do krajů. Poté je možné přelakovat kompletně celý předmět – pro větší trvanlivost a lesklý efekt (záleží však na předmětu). 5) Nech předmět zaschnout a máš hotovo!
UBROUSKY – ukázkové vzory:
TIP! Nevíš, čím své blízké obdarovat o Vánocích, narozeninách, svátcích…? Technika Decoupage je super nápad a navíc ti neudělá díru v kapse!Připravila: Ellie
asi ve 3.třídě jsem tohle aplikovali na hliněnej květináč a vypadalo to moc pěkně,akorát že se mi to dole ta barva i ten motiv celý smejvalo a odlupovalu,ptž jsem to zalejvala tu kytku v tom do mističky,ale chtěla sem se zeptat JAKEJ LAK na to má bejt?na nechty nebo vlasy asi ne,asi se ptám jak imbecil ale abych věděla co mám v krámě říct?nebo aspoň jak se vyslovuje ta technika??
ahoj,už několikrát jsem touto technikou zdobila různé dřevěné rámečky.Na víc si netroufám,protože se mi barva pokaždé smívá.Jaká barva je na to nejlepší?A jaký lak? Děkuji za odpověď
Lucie: “dekupáž” :)
Ten lak by mě taky zajímal.. ale předpokládám že když vlítnu do potřeb pro výtvarníky tak budou vědět ;)