Dojemný dárek: fotokniha

Dnes můžeš své blízké potěšit originálními dárky – například fotoknihami. Na Vánoce jsme jednou, celá rodina, sestavili prarodičům fotky z dětství, z různých oslav, z prázdnin, dárek jim udělal ohromnou radost.

fotokniha
Ceny fotoknih se pohybují v takových mezích, že si je může dovolit v podstatě každý. Když ale pracuješ na fotoknize, zabere to podstatně dlouhý čas. Fotky musíš probrat, rozhodnout se pak pro ty nejlepší, upravit je, zmenšit, zvětšit, naklonit, napsat k nim popisek či komentář… Možná místy budeš zuřit, že to nejde, že na to nemáš sílu ani myšlenky a ani nic takého, ale až budeš první fotoknihu, kterou si vyrobíš, držet v ruce, bude to nezapomenutelný a nepopsatelný pocit. Před očima se ti budou promítat různé příběhy, které jsou v knize schované na další a další prohlížení.
Nejprve ale musíš znát základní fakta: při tvoření fotoknihy si vyber její správnou velikost. Všímej si, zda jsou tvé fotky horizontální, či spíše vertikální. Také si musíš promyslet, za jakým účelem fotoknihu zpracováváš. Můžeš si vybrat z různých velikostí knihy – XXL, velká, malá, k dostání je také kniha čtvercová. Takže nejen na velikosti, ale i tvaru záleží.

Vizuální zážitek

Fotokniha je sice vizuální záležitost, ale i přesto mohou obrázky vyprávět příběh. Řaď je proto chronologicky, můžeš vytvářet různé kontrasty. Míchej lidi, přírodu, zvířata do sebe, buď kreativní a vytvoř si originální knihu vzpomínek, která bude značit, že jsi měla například to nejúžasnější léto na světě. Důležitá je také cena a počet stran u fotoknihy. Musíš si určit, kolik fotek je skutečně nezapomenutelných. Na stránku se vlezou dvě až tři fotky, dá se odhadnout, jak tlustá kniha bude. Ceny se mohou vyšplhat i ke dvěma tisícům korun, seženeš ale i levnější.
Nejdůležitější ale je, jakou fotku zvolíš na obal. Mysli na to, že právě obal dělá knihu. Například v knihkupectví – někdy nejdeš nakupovat určitou knihu, ale jdeš se zkrátka podívat, co nového mají. Zajímavý obal přiláká tvé oči a pak až si přečteš to, o čem kniha je. A buď si ji koupíš, anebo ne. Vyber proto takový snímek, který nejvíc vystihuje to, co najdou „čtenáři“ uvnitř fotoknihy. Měla by to být ta nejzajímavější, nejkrásnější fotka, která ostatní opravdu zaujme. Na jejím výběru si dej proto opravdu záležet.

Troška práce se vyplatí

fotokniha2
Fotky se pak musí ještě nasázet do fotoknihy. Je dobré stáhnout si několik programů na úpravu fotek – Picasa, Zoner Photo Studio a podobně a pomocí nich si fotky upravit. Pak si můžeš vybrat firmu, a pomocí jejich softwaru fotky vložit do knihy. Nebo ti může fotoknihu zhotovit samotná firma, záleží na tom, jak moc chceš s programem pracovat, můžeš nad ním strávit i docela dlouhý čas. Pamatuj také na to, že fotky vypadají jinak na obrazovce počítače a jinak vytištěné na papíře. Na papíře si všimneš drobností, které ti program neukáže. Učený ale z nebe nespadl. Věř ale, že se zlepšíš. Napoprvé můžeš začít a fotoknihou, která pro tebe nebude až tak důležitá. Navíc podle mě záleží i na foťáku. Máme doma starší digitální fotoaparát, který už špatně fotí, ale na jeho displeji fotky vypadají slušně. První fotokniha, kterou jsme si pořídili, nám dokázala, že je na čase investovat do nového foťáku. Fotky vyfocené novým fotoaparátem, digitálním zoomem či zrcadlovkou, vypadají úplně jinak.
Z fotoknih jsou nadšené hlavně maminky a babičky. Někdy je to jejich tajným přáním. Vyrobit ale můžeš i vlastní kalendář nebo fotopřání. Fotokniha je úžasným dárkem na Vánoce. Nic jí nezkazíš a hodně dojme.

Autorka: Bára

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.