Návrat k minulosti s leskem novoty

Náš domov je a má být místem odpočinku, bezpečí a relaxace. Doma se máme cítí jako doma. Proto zcela logicky věnujeme velkou míru energie zařizování bytu či domu až po nejmenší detaily. A co dělá domov útulným?

Ano, je důležité vybrat pěkný nábytek, vymalovat zdi, pořídit veškeré spotřebiče atd., ale výsledný dojem udělají paradoxně ty nejmenší věci a na ty je proto třeba se zaměřit.

staré vzory se opět vrací do módy
staré vzory se opět vrací do módy

Kuchyně – mé království

Ne každá dívka v dnešní době ráda vaří. Ale i odpůrkyně kuchyňských prací si rády vybaví tuto místnost stylově. O čem je řeč? Přeci o nádobí. To, ač se nezdá, dotvoří celý interiér, takže bychom jeho výběr neměly podceňovat. Čím dál víc přichází do módy chalupářský styl, který je nejen pěkný, ale i velmi praktický. Nevím čím to je, ale dřív měli lidé nádobí mnohem lépe uzpůsobené k používání, než je tomu dnes. Pokud tedy není tvůj oblíbený styl vyloženě na opačném konci, zkus se podívat po českém porcelánu do kuchyně. Už dávno se nejedná o kýčovitě pomalované kousky, ale o velmi stylové a elegantní nádobí.

Co to je chalupářský styl

Hned na začátku mě napadá jeden nejvýraznější znak. Tento styl totiž dělá bytelné věci. Takže žádné křehké skleněné nádobí, se kterým bys musela manipulovat v rukavičkách, ale věci, které tě s nadsázkou přežijí. Tento styl ti také nabízí mnoho různých kousků, které se běžně shání jen těžko. Například omáčkovník, mlýnek na kávu, kalíšek na vajíčko, porcelánovou paličku na maso, krabičku na máslo, lahvičky na olej a mnoho dalšího. Plus je, že všechno seženeš ve stejném dekoru, takže ti bude vše perfektně ladit dohromady.
Ani pořizovací cena není nijak závratná, takže tvoje peněženka nebude plakat.

klasické cibuláky
klasické cibuláky

Dalším výrazným znakem je samotná dekorace. Nádobí nese nejčastěji vzory ovoce (jahody, šípek, mák), zvířátek (husy, ptáčci, motýlci) a bylinek (pomněnka, chrpa, levandule). Často jsou kousky malované ručně, takže i velmi kvalitně. Samostatnou kategorií v českém porcelánu jsou cibuláky. Tento styl dekorace je velmi známý a nejspíš nějaký kousek vlastní i tvoje babička. Jde o kresby modrou barvou, které jsou zaměřené na detaily a podle názvu je jasné, jaká zelenina dominuje. Jelikož se vrací velmi rychle zpět do módy, neboj se pořídit si takový set nádobí domů.

nádobí jako z pohádky...
nádobí jako z pohádky…

Nejen nádobí

Samotný styl není samozřejmě jen o nádobí, spadají sem především výrobky z porcelánu, dřeva i kamene. Jde o návrat ke kořenům a využívání přírodních materiálů. Takže směle do koupě masivního dřevěného stolu, stavby kamenného krbu nebo kachlových kamen a výzdoby sušenými bylinkami. Jestli se rozhodneš zařídit si domov v tomto stylu, uvidíš jak krásně působí přírodní materiály na duševní zdraví. Ať už si říká kdo chce co chce, něco na tom je, že příroda doma nám pomáhá v relaxaci a duševní rovnováze. A když si na dubový stůl naservíruješ oběd v chalupářském porcelánovém nádobí, bude i obyčejná polévka chutnat jako z luxusní restaurace.

TIP Slečny: Porcelán můžete zakoupit například na Czechluxury.com.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Comments are closed