Spousta lidí s blížícím se podzimem upadá do nostalgie. Léto skončilo, čeká na nás jen kolotoč práce a školy, za dveřmi jsou vánoce. Internet nás zaplavuje informacemi ohledně letošní zimy, jedna prognóza říká, že bude krutá, druhá, že mírná. Přesto nemusíš zoufat. Podzim je barevný, krásný, stále ještě doznívá léto a není úplně kosa, navíc se sklízí spousta dobrého ovoce a zeleniny, ze které si můžeš v teple domova udělat s kamarádkami malou degustaci.
Do bedýnek se totiž dostávají například jablka, hrušky či švestky, které se výborně hodí třeba k masu, ale i do nadýchaných buchet a koláčů. Nemluvě o domácích pálenkách v podobě slivovice, která následně může „vypálit“ i bakterie a viry, jenž spouští rýmu, kašel a chřipku.
1) Óda na jablka
O jablkách se říká, že jsou elixírem mládí a chodící lékárnou. Jablka povzbuzují imunitu, zlepšují náladu, bojují proti infekcím, regulují trávení, a podobně. Nejbohatším zdrojem je samozřejmě slupka – obsahuje železo, fosfor, draslík, hořčík, vápník, vitamín C, karoten, také dále nenasycené mastné kyseliny či vlákninu.
RECEPT: vepřové maso s jablky
Potřebuješ čtyři vepřové kotlety, olivový olej, dvě velká jablka, jednu cibuli, masový vývar, dijonskou hořčici, sůl a pepř. Jablka musíš nejprve zbavit jádřinců a nakrájet na osminky. Cibuli nakrájíš na kolečka, maso potřeš z obou stran olejem, ochutíš solí a pepřem. Na pánvi opečeš kotlety z obou stran, z každé asi dvě minuty, aby se maso zatáhlo a dostalo zlatavou barvu. Posléze si je odložíš na talíř, na pánvi opečeš jablka a cibuli, trvá to přibližně pět minut, dokud jablka nezměknou. Pak zaliješ jablka s cibulí vývarem, stačí sto až sto padesát mililitrů, přidáš hořčici, důkladně zamícháš, a vrátíš do pánve kotlety. Nechej je v omáčce asi patnáct minut, voda se vypaří, maso změkne. Podávej se šťouchanými či pečenými bramborami.
RECEPT: americká buchta s jablky
Potřebuješ čtyři vejce, jeden hrnek pískového cukru, dva hrnky polohrubé mouky, půl lžičky skořice, jednu lžičku kakaa, jeden prášek do pečiva, půl hrnku oleje, čtyři jablka, hrst ořechů, rozinky a čokoládovou polevu. všechny ingredience smícháš dohromady, jablka by měla být nakrájená na kostičky. Těsto vyliješ na plech pomazaný máslem a necháš péct 45 minut. Na závěr buchtu přeliješ čokoládovou polevou.
2) Hrušky
Hrušky obsahují vitamín C, organické kyseliny, glykosidy, stopy jódu, malé množství vitamínu P a draslík. Působí močopudně a žlučopudně, pomáhá i na žaludeční potíže a zpevňuje stěny cév. Mají vysoký podíl sacharidů a nízký podíl tuků a proteinů. Jsou vhodné například při očistných dietách.
RECEPT: kuřecí medailonky na hruškách
Základem jsou samozřejmě kuřecí prsa a hrušky. Dalšími ingrediencemi jsou bazalka, solamyl, suché červené víno, voda, pálivá paprika, sójová omáčka a balkánský sýr.
Kuřecí prsa si nakrájíš na medailonky, posypeš bazalkou a zakápneš olivovým olejem a necháš uležet. Po chvíli je vložíš do pánve a necháš opékat, pak je přikryj poklicí. Balkán si nastrouhej nahrubo, maso znova otočíš a posypeš sýrem. Přikryj opět pokličkou. Hrušky si nakrájej, zbav je jadérek a přidej k masu. Posypat je můžeš chilli papričkou. Dále si rozmíchej solamyl s vodou a přidej sójovou omáčku, vše patří k masu a hruškám v pánvi. Nakonec přilij červené víno, nech krátce prohřát. Pokrm se podává s bramborami s česnekem a balkánským sýrem.
RECEPT: šťavnatý hruškový koláč s čokoládou
Potřebuješ 150 gramů másla, 150 gramů cukru, tři vejce, 175 gramů polohrubé mouky, lžičku kypřícího prášku, dvě lžíce kakaa, hrušky, bílé víno (150 mililitrů), tyčinku skořice, několik hřebíčků, jeden balíček čiré dortové polevy a 50 gramů nasekané čokolády. Máslo s cukrem ušleháš do pěny. Postupně pak zašleháš i vejce, mouku smícháš s kypřícím práškem, a zapracuješ do pěny. Troubu si předehřeješ na 175 stupňů. formu vylož pečícím papírem, naplň těstem, uhlaď a peč asi 50 minut. Hruškový kompot si dej do hrnce, zalij vínem, přidej skořici, hřebíček a krátce povař. Poté sejmi hrnec ze sporáku a nech deset minut tahat. Koláč uvolni z formy, nech hrušky okapat a ozdob jimi koláč. v kompotové šťávě rozpusť polevu, nech přejít varem a zalij jí ovoce od středu k okraji a nech vychladnout. Ozdob nastrouhanou čokoládou.
3) Švestky
Existuje jich hned několik druhů. Jsou modré, ale i žluté, těm se říká mirabelky/trnky/kulovačky, nejlepší jsou ve tvarohových knedlíkách. Skvěle chutnají s vínem a králíkem, nebo třeba sušené. Dobré jsou ale také grilované, a to v podobě špízů s kuřecím masem a slaninou.
RECEPT: špízy se švestkami a kuřecím masem
Potřebuješ kuřecí maso, slaninu a švestky. sůl, pepř, sezamová semínka a olej, cukr, podle chuti také chilli koření. Kuřecí maso omyješ, odblaníš a nakrájíš na kousky. Maso dáš do mísy spolu s olejem, solí, pepřem a sezamem, promícháš a necháš minimálně dvě hodiny ležet. Každou švestku omyješ, posypeš cukrem, chilli kořením a zabalíš do anglické slaniny. Na jehlu budeš na střídačku napichovat maso a slaninu se švestkami. Špízy pak vložíš na rozpálený gril a griluješ dozlatova.
RECEPT: čokoládový fondant se švestkovým ragú
Potřebovat budeš kvalitní hořkou čokoládu, dvě lžíce hladké mouky, čtyři vejce, 150 gramů cukru a 100 gramů másla. Čokoládu a máslo rozpustíš, přidáš ostatní ingredience a důkladně zamícháš. Kuchyňské kroužky vyložíš pečícím papírem, naplníš směsí a pečeš při 190 stupních asi 8-12 minut, střed musí zůstat tekutý. Podává se se švestkovým ragú a zakysanou smetanou.
DOBROU CHUŤ!