Pohoda, klídek… tabáček!

vodni_dymkacz_miniAsi před pěti lety jsem propadla kouzlu vodních dýmek. Kamarádka mne tenkrát vytáhla do čajovny, která se právě „specializuje“ na vodní dýmky. A poprvé jsem nadechla slastnou chuť jahod a vanilky. Od té doby jsme chodily do čajovny poměrně často. Dokonce jsem byla ráda, že dýmkovému kouzlu propadl i můj přítel a v čajovně jsme prožily spousty krásných chvil!

Loni v zimě jsem letěla na dovolenou do Egypta a hned, jak jsem vystoupila z letiště, jsem věděla, že si určitě jednu “vodárnu” musím odvézt domů.

Kde se vzala?
První vodní dýmky, tehdy ještě nazývané hookah, byly vlastně vodou naplněné kokosové ořechy, z kterého vedla ven jedna hadička. Prvně sloužily ke kouření hašiše a opiátů. Dnešní podobu dýmek mapujeme až v Indii cca před 500 lety. V mnoha arabských zemích je vodní dýmka určena pouze pro mužskou populaci.

Jak to funguje?
Vodní dýmka se skládá ze 4 základních součástí:

–          vodní vázy
–          těla
–          krčku
–          hadice

Všechny součásti se do sebe zapojí a do míst styku se umístí gumové těsnítko (v minulosti se používaly mokré noviny, kterými se díry ucpaly, v dnešní době se k tomuto „ucpávání“ vrací i fajnšmekři, kteří tvrdí, že gumové uzávěry kazí chuť!).vodni_dymkacz
Na základě podtlaku se kouř, který vdechujeme, filtruje přes vodu, takže se částečně ochladí a částečně se i zbaví nežádoucího prachu.

 1. nalijete vodu do vázy
 2. upevníte na vázu tělo dýmky
 3. na tělo nasadíte krček, do kterého dáte tabák
 4. krček překryjte alobalem (doporučuji 2 vrtvami)
 5. proděravíte alobal (cca 150 dírek špendlíkem)
 6. zapálíte uhlík, položíte ho na alobal
 7. celou hlavu zaděláte krytem( nemusí být)
 8. připevníte hadici a je to :)

Dělení dýmek
Základní dělení se vztahuje na velikost: vodní dýmky dělíme na malé, střední, velké a XXL. Můžete najít dýmku s jednou i více hadicemi, otočným krčkem, pevným krčkem. A samozřejmě existuje velice široká škála tvarů a barev vodních váz. Takže je jen na vás, kolik chcete do vodní dýmky investovat a která se vám bude nejvíce líbit.

Tabáky
Většina tabáků se skládá z 30% z tabáku a ze 70% z ovocné melasy. Celá tato směs se naloží do medu. Některé tabáky jsou čistě přírodní a jejich kvalita a trvanlivost se upravuje chemicky.
V dnešní době existuje  nepřeberné množství druhů. Docela doporučuji nakoupit tabáků  více a zkoušet je kombinovat, získáte tak opravdu jedinečný chuťový požitek.
Tabák musí být vždy dobře natrhaný. A nikdy ho nedávejte tolik, aby „přetékal“ z krčku. Snadněji se tak spálí, přilepí na alobal, a to zkazí požitek!

Silně aromatické tabákyKáva (Coffee), Kapučíno (Cappuccino), Lékořice (Liqourices), Růže (Rose)
Aromatické tabáky
Karamel (Caramel), Víno (Grape), Jasmín (Jasmine), Citrón (Lemon), Mandarinka (Mandarin), Ovocný mix (Mixed fruits), Pomeranč (Orange), Broskev (Peach), Kokos (Coconut), „Bonbónky“ (Sweet), Pistácie (Pistachio)
Jemné tabáky
Jablko (Apple), Meruňka (Apricot), Jahoda (Strawberry), Banán (Banana), Višeň (Cherry), Meloun (Sweet melon), Coca-cola (Cola), Máta (Mint), Vanilka (Vanilla)

Uhlíky
Samozápalné uhlíky
– Vykazují chemickou chuť během kouření. Při rozpalování vydává ohromný zápach a díky tomu nelze uhlík zapalovat v uzavřených prostorech. Jedinou výhodou samozápalného uhlíku oproti klasickým briketám je ten, že nepotřebuje pro rozpálení otevřený oheň – uhlík jde zapálit např. zapalovačem (obsahuje síru, která uhlík dokonale rozpálí).
Klasické uhlíky
mají spoustu výhod oproti uhlíkům samozápalným. Mezi hlavní výhodu patří jistě to, že uhlík nevykazuje během kouření chemickou chuť, pokud je pořádně rozehřán. Další výhoda je jistě ta, že lze rozčtvrtit a během kouření manipulovat s uhlíky na dýmce a volit si sílu a kvalitu dýmky. Doba hoření je daleko delší než u samozápalných uhlíků. Uhlíky neobsahují žádnou síru.

Tipy na vylepšení požitku z dýmky
Zkuste do nádoby na vodu přidat kostky ledu (pokud je tam nemůžete dostat, můžete je trochu rozdrtit), dosáhnete tak  chladného kouře a také to trochu zjemní chuť.
Fanoušci citrusových tabáků si občas do vázy přilévají pomerančový džus (smíchá se s vodou v poměru 1:1). Dosáhnete tak  intenzivnější chuti. To samé platí i u tabáku Coca Cola, zde ale Colu nemusíte vůbec ředit!
Zdají-li se vám citrusové tabáky příliš silné, doporučuji přidat do vody trochu mléka (zde buďte opatrní, neboť mléko lehce pění a pokud by se dostalo až do hadice, mohlo by ji poškodit.)

Zdraví a dýmky
Ačkoliv světem kolují názory, že kouření vodní dýmky není škodlivé a naopak tělo čistí, protože kouř je filtrován přes vodu, může mít pro zdraví člověka stejně fatální následky jako kouření cigaret. Obojí prokazatelně může být příčinou řady vážných chorob, například rakoviny plic, rakoviny jazyka, srdečních onemocnění a podobně. Kromě zdravotních důsledků je však srovnávání vodní dýmky s cigaretami zcela nepochopitelné a možné pouze od lidí, kteří vodní dýmku nikdy nevyzkoušeli. Každopádně co se tabáků do vodních dýmek týče, platí zde naprosto stejný zákaz prodeje mladším osmnácti let jako u jiných tabákových výrobků.

Text: Terezka
Foto: vodnidymka.cz

69 Comments
 1. Počkej ale vždyť to nevíte,že když jednou denně kouříte tohle,je to jako 20 cigaret ?????????? A to patří na stránky o zdravym životnim stylu ???????

 2. opravdu nevím, co tedy chcete, na jednu stranu se zde objevují komentáře, že chcete několik článkl denně, aby si každý vybral, co se mu líbí, na druhou stranu, když publikujeme něco “neobvyklého” hned byste raději “normální” články…
  Nikoho nenabádám ke kouření vodní dýmky,vypsala jsem rizika, které toto kouření může způsobit… Tento článek má zase jen rozšířit obzory všem ( tedy i nekuřákům vodních dýmek)
  To je jako bych napsala článek o terorismu a přesto nepředpokládám, že by jste si myslely, že vás chci donutit zabíjet lidi.
  A ještě bych podotkla, že tento server není o zdravém životním stylu, ale o tom, aby si každá slečna ten svůj styl uměla najít a neřídila se masou ;)
  takže buďte kočky a buďte své a umějte rozlišit mezi nabádajícím článkem a informativním článkem…

 3. mě se tenhle clanek moc moc moc libi….moc rada bych si dymku poridila…kourila sem ji zatim jen dvakrat…..ale rodice by mi ji asi nedovolili…teda asi..urcite:(

 4. moc hezkej článek…my chodíme na vodárnu do čajky, asi tak jednou týdně a je to úžasný!za nic na světě bych atdy ty chvilky nevyměnila..chtěla bych si koupit vlastní, ale ještě nemůžu:.:( podle mě to není tak škodlivý jak cigarety, ale hlavně tam není návykovej nikotin, jenom je hodně lidí závislých na její chuti!:D;)

 5. Terezka: kdyby jste psala v této podstatě o terorismu, vypadal by článěk v nějaké formě jako kde koupit ty nejlepší zbraně a psala o bojových strategiích. Vždyť vy tady v podstatě píšete, jak je kouřit báječné !

 6. Hopschoolka: přečetla jsem si ten článek pro jistotu ještě jednou a utvrdila jsem se v tom, že NIKDE nepíšu, aby jste šly, dýmku si koupily a zakouřily si a že je to správné a zdraví neškodlivé. Je to článek o dýmkách. To je jako když tady píšeme o sexu (a počítám, že mezi našimi čtenářkami jsou i slečny mladší 15 let- tudíž jsou pod zákonem) a přitom nikdo netvrdí, že to je nabádání k tomu, aby to udělaly…
  A počítám, že každý má snad svoji hlavu a když si myslí, že kouření dýmky je hrozné, neberu mu to, vy mi ale neberte možnost o vodních dýmkách psát. Znamená to snad, že když je něco nezdravé, nesmí se o tom psát?
  Tento článek měl být k tomu, aby, když se o vodárně budete nědke bavit, mohly být v obrazu a říct, jo to znám.. Přijde mi to, jako že co je špatné o tom nechci nic slyšet a bědá vám, co o tom mluvit chcete…

 7. Ada: Ale kdo kouří vodnici denně?
  ani: Nic proti, ale ve vodnicích nikotin JE. Ale samozřejmě vám v čajce můžou dát beznikotinku, to jestli vám ještě nebylo 18.

 8. Tenhle článek se mi moc líbí :)Vodárnu jsem nezkoušela a ted aspon vím,co to vlastně je a tk . . . . .
  Je dobře,že tady ten článek je :)

 9. S Terezkou souhlasím – článek rozhodně nanabádá čtenářky, aby začaly kouřit, dokonce na konci i varuje před možnými riziky – to třeba zmínění teroristi nedělají. Kdyby se sem měly psát jen líbivé články, které by nikoho neurážely, skončil by tento server na úrovni Bravo Girl nebo CosmoGirl – tedy na úrovni slepičárny.
  A pokud vím, pořád v našem státě ještě platí svoboda slova a osobního projevu :)

 10. Je pravda, že dřívější články byly lepší..tohle mě moc nebaví a navíc si myslím, že když se někde bude bavit o vodáru, tak zrovna neoslním, když začnu recitovat, že se skládá z těla, krčku, vodní vázy, hadice…

 11. BeRuShKa – Jj .-(
  No nevim už sem asi chodit nebudu…Nebo když už jo, tak přečíst si nějaký článek z “minulosti”…….

 12. vaše stranky se mi moc libi a tenhle članek taky nevim co některe holky pořad proti tomu maji vždyt v dnešni době z vodni dymky kouři skoro každy (teda alespon u nas ve městě to tak je), no proste vypada ze ada a berushka jsou tak trosku zaostale no asi 100 let za opicemi moc bych jim přala aby na to přišla jinak mate to tu važně pěkne =-D

 13. to …..: to že někdo nekouří vodárnu tak neznamená že je sto let za opicema omg xD jinak jako článek v pohodě (i když některé jiné mě baví víc než tento xD) nevim co všichni mají

 14. Je pravda,že už tu není tolik článků,jak to bylo dřív,ale vím,jaké to je,mám svůj blog
  a nemám naněj zase tolik času,kolik bych chtěla mít a tak nemůžu přidávat tak často nové články . . . . .
  Ale když se tady oběví nový článek,tak mám z něj aspon o to větší radost . . . . . .
  Je to moc pěkná stránka a vždycky se tady ráda vracím :)

 15. Hmmm….Takže ještě ony budem ty špatný, že se nám nelíbí, jak si ničíte zdraví………Ale klidně si ho zničte, patří vám to !!!

 16. pro …….. – 100 let za opicema jste spíš vy, když nevíte, že je moderní a hlavně prospěšný žít zdravě !!!

 17. Ada: OMG, ty jsi jebka…žít zdravě?! Když ti tam píšou, že zdraví to není, hulit vodárku, tak co to toho pleteš žít zdravě??Kolik ti je prosimtě??

  Fakt jako kam jsem se to dostala, tahle diskuze…Aby jste se neposrali, každý má svůj rozum a je to jen a jen na něm jestli hulit bude nebo ne. Myslím,že jako informativní článek dobrý…co všichni máte..

 18. Jo,informační…………Jenže autorka tam píše,jak je to skvělý !!!!!!!! A přitom se tady v jinejch článcích píše,co máme jíst,aby jsme byli zdraví,jak se slušně chovat atd…… A pak máme kouřit dýmku,že ???

 19. A ještě něco………….Já tady píšu,že se divim,že zrovna sem dávaj takovej článek,že jsem si myslela,že chtěj,aby jsme nebyly “feťačky” !!!!!!!!!!!!!!!!
  A je mi 16…Kolik tobě ???

 20. Ada: myslím si, že debata, kdo jak píše, opravdu není na místě,kdo z nás neudělá někdy nějakou chybu!
  Velmi si však cením Tvého názoru, v kterém vycházím jako internetový dealer a nutič do ničení zdraví, myslela jsem, že každá je schopna posoudit, co je pro ni dobré a co ne, ale asi ne. Takže se omlouvám se všem, které když si přečetly tento článek letěly do čajovny, nebo si dokonce vodáro koupit a potom si ho vychutnávaly a zničily si zdraví. Ano, sice jsem to podtkla, že kouření není zdravé, ale píšu tam přeci jak je to úžasné a skvělé, takže jsme měla počítat, že to všechny půjdete zkusit. Tak se opravdu omlouvám za to, že jsem vás tak mystifikovala a vrátím se k tomu, jaké si koupit trendy růžová trička, jak upravit mrkev na 20 způsobů, nebo jak políbit kluka, aby to bylo fakt “cool”! Ale doufám, že mezi čtenáři nebudou alergici na mrkev, protože to bych vlastně ničila zdraví i jim! Tak to možná ještě pouvažuju a budu psát jen o nakupování a chlapech. To snad neublíží nikomu. Myslím, že tato diskuze je už neprosto zbytečná a další názor, že kouření vodárny je nezdravé, bude naprosto zbytečný.

 21. Dokonce jsem byla ráda, že dýmkovému kouzlu propadl i můj přítel a v čajovně jsme prožily spousty krásných chvil!

  Technická, prožilI, já a můj přítel, přítel je rodu mužského životného, tedy se shoda podmětu s přísudkem řídí podle něj.
  Je mi jasné, že je to překlep, nechci rýpat, nějak mě to majzlo do oka.

 22. Ada: Chápu tě jak to všechno myslíš, taky máš pravdu, ale autorka asi
  nepřemýšlela nad tím jak ,,težký” dopad bude mít její článek na dnešní mládež…ehm…
  Ado, neberu ti to taky máš pravdu, ale přece to nemůžeš (i ostatní)
  brát hned tak vážně…a třeba právě pro to, že
  Terka píše články o ,,zdraví” není to člověk, kterej by tě
  chtěl nabádat…a ,,skvělí” je to pro ni, nikomu nic nevnucuje….
  Je to všechno
  věc názoru a řešit to asi nemá cenu, pač se stejně nikdy nedohodnem. A teda jestli vodárka nebo cigarety jsou fet, tak to polovina mojí rodiny jsou feťáci…hm, tak to jsem teda dopadla…

 23. Jinak já osobně vodárku nehulím, ale nic proti ní nemám…
  setkávám se s ní každý den a rozhodně mi vadí víc člověk vydechující na mě ,,hnusný”
  oder z cigaret než příjemná vůně jablka či kávy…
  Terko, já tě teda rozhodně neodsuzuji a určitě si nemyslím, že tenhle článek
  někoho do něčeho nabádá…asi si to hodně lidí špatně vyložilo….máš mojí 100% podporu :)

 24. Já jsem sice proti kouření a tak, ale terezka tady v tomhle článku fakt nepíše nic takovýho, co nás nabádá jít si hned vodárku zakouřit… navíc na konci jsou ještě ty rizika kouření… takže si uvědomte, že tady blemcáte úplně zbytečně!!!

 25. ja jsem taky proti kouřeni (cigaret) ale z dymky to je uplně něco jinycho, znam spousta lidi co maji dymku ale neznam nikoho komu by to poškodilo zdravi ono to totiž je zdrave!!!!!!!! no jinak by asi vodni dymky neměli v laznich že???? =-D

 26. ja jsem taky proti kouřeni (cigaret) ale z dymky to je uplně něco jinycho, znam spousta lidi co maji dymku ale neznam nikoho komu by to poškodilo zdravi ono to totiž je zdrave!!!!!!!! no jinak by asi vodni dymky neměli v laznich že???? =-D no a jinak mate suprovy stranky

 27. Skvělý článek, s kamarádkama jsme se dohodly, že to zkusíme. Nebylo Nám sice zatím ani patnáct, ale ono se to nějak zařídí ;-) Už se těším ;-) A neva, že je to “trochu” nezdravý, vždyť to nebudeme dělat každej den ;-)

 28. Holky fakt abyste si z toho necvrkly ;) Terezka prece jeste nakonec napsala neco na zpusob “Ministerstvo zdravotnictvi varuje” tak nebudte pohorsene, je to prece na kazdem ;) Prece clovek nemusi delat jenom same spravne veci ;) Dymku mam, ale uz mi nejak prestala chutnat…Predtim sem ale nakourila…;) Kamoska mela vodarku z laboratorni banky z chemie, pak mela dalsi vyrobenou ze dzbanu,hadice od sprchy a utesnenou plastelinou…No prasarny :) Ale ta tahla jak dabel ;) A taky bych chtela rict, ze koureni vodni dymky neni o tom koureni samotnem, ale o tom, ze spolu lidi posedi (a ne to: “tak kdyz uz nehulis/kecas posli to dal”)

 29. Mno koukam ze tady se teda diskuse moc nezmenila vsichni si tady stezujete jak to kazi zdravi ale vite co??? je to jenom na vas!!! nekdo si precte clanek jde si dymku zakourit, nekdo precte clnek rizika ho vystrasi, takze ji kourit nepujde… an nerikejte mi, ze jste vsichni zarkli zivotospravni lide, kteri ani jednou v zivote neudelali neco co vasemu zdravi neprospeje!!!! uz to pls nereste a nehadejte se tady!!

 30. “Sebepoškozování lidem pomáhá od psychické bolesti. I mě parkrát pomohlo a bylo mi líp.”
  Chcete mi snad říct že po přečtení tohohle se všichni začnete hromadně řezat? :D Jako sorry, ale ta debata jako, pěkně trapná :D

 31. Hmm…..Tak sorry, že je mně líto vašeho těla od toho jak si ho kazíte….Jenom jsem vám chtěla pomoct, protože moje ségra studuje medinu a tohle taky probírali- kažení zdraví !!! Ale tak co no… Pak mně vás nebude líto, když budete mít v 60 letech rakovinu plic, jak jste celej život kouřili !!! A to není jen tak “občas” , protože se na tom stanete závislý vy kravky !!!

 32. vodna fajka je super a chutna.pustis reggae jak hulic a debatis skamosmi vbare pri fajkani.proste total pohodicka.

 33. Ada – tak za prvé, je to naše tělo a tobě je do toho, co s ním děláme houby.
  Za druhé, na vodárně se závislost pěstuje přece jen hůř než na cigaretách – to vím, kouříme ji i s našima, asi tak dvakrát za rok, takže při tomhle množství ta rakovina nebo závislost fakt nehrozí.
  A za třetí to, že někdo má jiný názor než ty neznamená, že je kravka – tenhle server umožňuje všem vyjádřit co si myslí, ale urážky ostatních sem nepatří

 34. Ada, opravdu nevim, co ti tak vadi!To ze to kazdi zdravi v clanku napsany je a myslim, ze dosti durazne, nikdo tady nikoho k nicemu nenabada. A to ze koureni skodi zdravi se vi snad vseobecne, recmi, ze sestra studuje medinu si na vaze svych slov nepridas. To mi chces tvrdit,ze kdybych napsala clanek o rychlem obcerstveni, hned me taky serves, co ze vam to pisu, neb to jejich jidlo je nezdravy a zadelavame si na kolorektalni karcinom?

 35. Ada: visco ato zeje ti 16 ses normalni zapskla krava(omlouvam se za tevyraz vam ostatnim ale presnejc to rict nejde) disi buzerovatnekohojinyhoa nastunechv klidu anpokoji nikdotu na takovy trapny kecy neni zvedavej napsala bych toho spoustu ale uz bychse jenom opakovala po osatatnich normalnich holkach co tu pisou aja sem rada ze se tu da cisto em to semi takynatehle strankach libi tak si vy spolek dylinek zalozte svujblog a je to ne takze teri vubec to neres ten clanekje good a vodnice je skvelaaaa a uz to nerestea ado ty tahninekam do domova duchodcu..:D

 36. a sorry za ty chyby je jich celkemdost koukamale nebavi me to posobe kontrolovat a taky mi blbne klavesnice- jen abych predesla adinym protestum =))

 37. Mně je jenom líto třeba vašich plící, víš ???
  A to že já vám tady říkám kravky je proto, že vy tady o mně taky nemluvíte dvakrát hezky…No co…Sice je to vaše tělo, ale ono se vám za to “odvděčí” , i když to nekouříte denně…

 38. :-D ty vole :-D mam jich hodně…A můžu tě ujistit, že jsou stejní jako já !!! Takže ty by ses jich zřejmně ani nedotkla, že ???

 39. Jestli jste všichni stejně zapšklí jako ty, tak potěš pánbůh, teda…To se musíte společně hezky nudit.

 40. Ne…docela se bavíme…Jenže to vy nemůžete pochopit a mi zase nemůžeme pochopit vás…Tak už to bude a nic s tim nikdo neudělá !!!

 41. dobře, ale my do tebe – teda aspon většina z nás – kvůli tomu neryjeme a nestaráme se, tak proč to děláš ty?

 42. Ado je to to same jako kdybych ti začala řikat že musiš jist jen ovoce a zeleninu a hlavně nesmiš jist čokoladu mohla bys dostat nadvahu, nebo nesmiš pit kofču protože je tam kofejn a taky nesmiš jist kuřata co kdyby měly ptači chřipku :D ,….. no a tak bych tady mohla pokračovat pěkně dlouho

 43. A to, kdyby tady byl článek o tom, že bych měla přestat jíst čokoládu atd…, tak to by mně nevadilo, protože dobrá změna je prospěšná !!!

 44. Ale ten článek nenabádá ke kouření – to tady bylo řečené už několikrát. A ano, máš pravdu, Simčo – ryje se tady, ale jen jako reakce na Adiny komentáře

 45. nechápu jak si některý lidi neumí pomoc, a musí rýt a rýt do tohohle článku, i když jsou zřejmě úplně vypatlaný. Jo na začátku sem psala, že mi ten článek nepříde zrovna adekvátní na tyto stránky, taky nemám ráda kouření, ale sand to stačí říct jednou a nemusíte ze všech holek, který s váma nesouhlasej a ten článek se jim líbí, dělat nezodpovědný kazičky zdraví! Kvalita článku je dobrá a osobně mi doost vadí vaše projevy ohledně autorky. Příde mi že si tu akorát vylejváte zlost a vztek, protože jinak ste zakomplexovaný neuznaný holky. Fakt jako dyť vy tu vaší debatu vedete úplně bezesmyslu.

 46. Ado sry,ale nikdo tě nenutí myslet na zdraví ostatních..tak se nám do něj neser..ja si voďára ráda dám ..dobře to chutná a když se kolem něj sejde partička fajn lidí tak je to stokrát lepší požitek..který ty znát asi nemůžeš..Díky Tvým ujetým názorům..

 47. jo, A paní Terezka musí být hoodně vkliduu dženáá, když píše na taková fajná tématka jako je vodní dýmka:)Chválim:)

 48. vodárnu si občas dáváme s partou kámošů na nejakejch akcích,nijak to nepřehánim,jen občas, já mam rada vodni meloun …

Leave a Reply

Your email address will not be published.