Proč mluvíme jako dlaždiči?

Krásná blondýnka v minisukni a na vysokých podpatcích, nádherně namalovaná s kabelkou Louis Vuitton šla zavěšená do svého přítele. Když kolem mě procházeli, proběhlo mi hlavou cosi o dokonalém páru. Jenže pak přišel blesk z čistého nebe. Zaslechla jsem část jejich rozhovoru: “Ty debile vypatlanej, prostě se na to už vyser, ku**a!”

Některá slova znějí hůř z holčičích úst. Nespravedlnost?

Proč proboha my, krásné a dokonalé slečny, leckdy mluvíme jako nejsprostší dělníci?

Nejen šaty dělají člověka

Dbáme o svůj vzhled, malujeme se a trávíme hodiny a hodiny před šatníkem. Chceme vypadat jako modelky z časopisů a dáváme si na tom patřičně záležet. Stejně tak by nám ale mělo záležet na tom, jak mluvíme. A nejde jen o to, co říkáme, jde hlavně o to, jaká slova k vyjadřování používáme. Nejhorší kontrast je krásná slečna, která mluví doslova jako dlaždič. Protože víš ty co? Ať si kluci mluví sami, jak chtějí, naše sprostá slova je opravdu odrazují.

Zeptala jsem se několika mužů, jak nahlíží na sprostou mluvu nás slečen. Třeba to i tebe přesvědčí, že používat slušný slovník je stejně důležité, jako používat kvalitní make-up.

David, 20 let
“Já sám moc sprostě nemluvím, ale někdy mi taky něco ulítne. Ale když občas na diskotéce slyším bavit se dvě holky, tak mě úplně přejde chuť pozvat je na panáka. Říkám si, že i když jsou moc pěkné, tak podle toho, jak mluví, asi nebudou nejchytřejší, a o takové já nestojím.”

Jirka, 23 let
“Podle mě jde o to, jaká slova přesně používají. Když nějaká řekne vole, tak to beru v pohodě. To už dneska říká každý a neberu to jako sprosté slovo. Ale když vidím holku, co za každým slovem říká p*ča nebo ku**a, přijde mi to neerotické. Najednou se pro mě z té dotyčné stane chlap. Může to být fajn kamarádka, ale chodit bych s takovou vážně nechtěl.”

Tomáš, 21 let
“Já jsem na to asi hodně háklivý, možná proto, že studuji češtinu. Je to tak bohatý jazyk, že i když si někdo chce zanadávat, jde to udělat i slušně, vtipně a bez klasických sprostých slov. Moje přítelkyně se jednou naštvala a začala mluvit tak, až mi z toho zaskočilo. V tu chvíli byl pro mě konec. Naprosto bych vedle sebe sprostou holku nesnesl.”

Ivan, 18 let
“Mně to u holek nijak zvlášť nevadí. Já osobně občas sprostě mluvím, a tak to asi tak moc nevnímám. Ale je pravda, že když holka vypadá jako modelka a pak z ní vypadne něco hodně sprostého, zarazí mě to a odrazuje.”

Čti také: Díky bohu, že jsem žena?

V hospodě se mluví jinak než v práci a ve škole

Když slyšíš, jak se občas pánové baví v hospodě a u baru, možná se i začervenáš. Jenže společnost už je prostě taková, že klukům se to jaksi víc odpouští. Ale my, dámy, si musíme (nebo bychom alespoň měly) dávat daleko větší pozor na to, co říkáme.

Když se bavíme a popíjíme alkohol, tak se nám jazyk rozváže a někdy se pak divíme, co všechno za výrazy známe. Ale dej si pozor, jakmile totiž budeš mluvit sprostě mezi kamarády, lehce ti podobné slůvko ujede i ve škole, v práci nebo na rande. Je tedy dobré, zvyknout si nepoužívat taková slova prakticky vůbec a pak se nebudeš muset hlídat. Osobně vím, že jsem také měla období, kdy mi takových slov ujíždělo více. Pak jsem jednou byla na pohovoru a zaměstnavatel mi položil otázku, kterou jsem nevěděla. Vypadlo ze mě “A do prdele!“. Vypakoval mě ze dveří, ani jsem nemrkla.

Na kluky a získání pozitivní pozornosti totiž už neplatí mluvit jako oni. Ba naopak, více lidí zaujmeš, budeš-li mluvit slušně, bez sprostých a vatových slov.

Čti také: Co dovedou “holčičí” intriky, pomluvy a naschvály

Všechno se dá (od)naučit

Začni trénovat. Zkus si doma sama nahlas číst, mluvit o tom, co děláš a vědomě se při tom hlídat. Jakmile ti na jazyk přijde něco sprostého, budeš se moci zarazit, a když to nestihneš, nikdo tě neuslyší. Když budeš takhle nějaký čas trénovat, automaticky si zvykneš tyto slova nepoužívat ani ve společnosti.

Můžeš si také zkusit vymyslet alternativu ke slovům, která používáš. Leckdy to bude daleko vtipnější, než říct obyčejně “vole”. Místo “do prdele” můžeš říct například “do kytek”.

Ano, někdy se to člověku nepovede, ale čím víc se budeš snažit sprostá slova omezit, tím víc si tě lidé budou vážit. Jakmile začneš mluvit slušně, ostatní se k tobě budou slušně i chovat. Protože platí “Jak ty mě, tak já tobě.”

A jaký je tvůj názor?

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.