Stydíš se ptát? Pořiď si chytrou knihu!

encyklNeříkej, že jsi nikdy nehledala nějakou knížku o dospívání, menstruaci, klucích a první lásce. Určitě jsi někdy, když se máma nedívala, sáhla do poličky a aspoň si ji prolistovala. Slečna pro tebe našla tři skvělé knížky, které ti odpoví snad na všechno, co tě napadne.

Encyklopedie pro dívky
(Sonia Feertchaková, Albatros)

Tohle není jen typická knížka o sexu, menstruaci a klucích. Stačí, když nalistuješ právě to, co tě zrovna zajímá. Chceš vědět, jak to vypadá, když se kamarádí holka s klukem? Jestli má smysl psát “milostné” dopisy? Co s parfémem? A co když máš dojem, že jsou tvoje vnady až moc ženské? Proč to modelkám vždycky tak sluší? – Ať tě napadne cokoli, buď si jistá, že v téhle dívčí encyklopedii, najdeš, co právě vědět potřebuješ. A nejen to. Nechybí přílohy s tipy na cvičení, jak si přišít knoflík nebo jak to u holek a kluků “uvnitř” vypadá. Pojmy jsou abecedně seřazeny, takže usnadňují orientaci v knížce.
Pokud už máš dost všelijakých příruček typu “Co je to puberta?”, je tohle to pravé ořechové! Pravdivě a na rovinu, bez vytáček a to, co tě zajímá!

Co by měly dívky vědět o lásce
(Sylvia Schneiderová, Portál)
Tak tuhle knížku bych nejspíš nazvala “příručkou pro začátečníky”. Je určena spíš mladším holkám, které se ve světě pocitů ještě pořádně neorientují.
Hned na prvních stránkách si můžeš přečíst “10 nejožehavějších otázek na téma puberta”. Podobně jako u Encyklopedie pro dívky i zde abecední seznam hesel týkajících se všeho možného. Na konci nechybí tři testy, které si můžeš vyzkoušet, abys zjistila, jestli jsi na lásku připravená, jestli žárlíš anebo jaká jsi přítelkyně.
Knížka je napsána spíše pohledem odborníka, takže se v ní moc nevtipkuje. Obrázky v ní sice také nenajdeš, ale je čtivá a rychle v ní najdeš, co znamená co včetně seznam linek důvěry a bezpečí.

Co mám vědět o sexu
(Jasminka Petrovićová, Dobrosav Bob Živković, Fragment)

Nejotevřenější knížka o sexu, co jsem kdy četla. Předem upozorňuji, že v tobě patrně vyvolá salvy smíchu.Jak už říká název, v knize se dočteš o sexu a o všem, co je s ním spojené. Odlehčeně, s nadhledem a humorem. Knížku provázejí dvě “tety” – Radana a Milena, které ti velmi ochotně vysvětli všechny záležitosti s ochlupením, předehrou nebo třeba potratem. Z toho vyplývá, že se nedočteš o tom, “jak ho co nejrychleji sbalit” a o “erotogenních zónách tvého miláčka.”
Začneš článkem na téma Jsem normální?, což se hlavou honí snad všem dospívajícím, projdeš přes kapitolu o zamilování a odmilování a četbu zakončíš článkem Sex v dějínách, po kterém následuje Zakončení.
Knížku doplňují zábavné obrázky (žádné porno) a hlavně jde popořadě. Od dospívání až po sex. Rozhodně doporučuji!

Text: Anežka Ch.
—–
21.2.2008

7 Comments
  1. ty jo já se tak těšila že si přečtu tenhle článek a zrovna sem se sem nemohla dostat…tak sem ráda že už to jde…určitě se po nějaké z těhlech knížek podívám…

  2. Nebo me se hodne libila kniha Dívčí rozhovory- nebo co ti ani starší sestra nepoví….to jsou dobry knizky

  3. Tak ty knížky, co jste tu doporučovaly, sice neznám, ale věřím, že budou taky skvělý :-) Ona je toho spousta, takže jsem se zaměřila na ty, co mám ozkoušený, ale jestli někde naterfím na ty, co jste vyjmenovaly, určitě si je taky přečtu :-)

  4. jo knížky??? no na všechny ty pipi témata typu menstruace,modelky atd..možná, ale co se týče lásky stěží jí definuje obyčejná kniha zvlášť,když je u každého člověka “láska” dost indivuduální….