Naše česká klasika, svíčková, knedlo-vepřo-zelo a mnoho dalších. Velmi dobré a velmi mastné, říkáš si určitě. Že naše kuchyně není z těch nejlehčích, je jasné. Taková poctivá česká klasika… Jak to chodí ve světe? Co jsou speciality zemí, kam jezdíme na dovolenou? Jak třeba chutná Bánh xéo?
Takže, máme hodně zemí a tím pádem i hodně různých kuchyní a národních pokrmů. Některé nám přijdou chutné a některé, jako například mozeček v alobalu z italské kuchyně, bychom nikdy nepozřely. Ale číst se o tom přeci dá. Ne že by to nebylo zajímavé. Obecně asi platí, že na jihu se vaří lehká, zeleninová jídla. Je to zřejmě díky tamějšímu počasí. Nějaké knedlíky ve třiceti stupních by nebyly zrovna vhodná příloha. Naopak na severu se vaří hutně. Jídlo musí v sychravém počasí prohřát a pořádně zasytit. A někde, třeba v Rusku, tam snad vodku i jedí. Pokud si jako host po jídle nedáš panáka s hostitelem, urazíš jeho čest. A pokud si nedáš do druhé nohy, budeš nucena odejít po svých, což je největší faux pas. Ale zpět k jídlu. I na východě (Čína, Vietnam) se vaří velice lehké a zdravé pokrmy. Používá se hodně zeleniny i ryb. Konkrétně z Vietnamu pochází onen složitý název pokrmu na začátku článku. Jedná se o křupavou placku plněnou bůčkem, krevetami a mungo klíčky (malé zelené fazolky původem z Indie) v hořčičném listu. Věřím, že to může být velmi dobré. Recept nalezneš na www.vietfoodfriends.cz.
Jídla kolem nás
Z exotických kuchyní toho sem už proniklo hodně. Všichni známe jako své boty kuchyni čínskou. Restaurace jsou dnes na každém rohu. Osobně čínu přímo miluji, akorát bych se nebránila menším porcím. Jíst čínskými hůlkami je zábava, zvláště pak sledovat ty co to neumí. Stejně tak italská kuchyně má mnoho svých oblíbenců. Pasta na sto způsobů je jen malá část pestrého výběru receptů. Italové umí velmi dobře a lehce připravovat snad všechny druhy masa. Nejoblíbenější jsou jejich dezerty jako Tiramisu. Lehké a tak strašně moc dobré! Z francouzské kuchyně asi nejlépe známe známou scénu z Pretty woman „ Svině klouzavý.“ Šneci ale nejsou onou doménou kuchařů. Francie se vyznačuje svými sýry, hlavně těmi zralými a rozteklými. Stejně tak důležité jako sýry je pro Francouze víno. Mnoho receptů na maso se podlévá vínem a je to velmi chutné, dodá to masu jiskru.
Vše je stravitelné – pro někoho
Naopak při zmínce o indických jídlech se ti asi vybaví pálení na jazyku, v ústech, v krku i v žaludku. Jen pro zajímavost, správně připravené pálivé jídlo by na jazyku a v puse pálit nemělo. To až v krku a žaludku by mělo víc než příjemně zahřát. Takové kuřecí curry pálí jako čert, ale za ochutnání to rozhodně stojí. Věděla jsi, že Curry jako takové není samotné koření, je to směs desítek různých druhů a žlutou barvu má díky kardamonu? Skoro stejně pálivá je i mexická kuchyně, chilli con carne mluví samo za sebe. Originální recept na to pravé chilli con carne zní asi takto: tři hrnky chilli… a dál pokračovat nemusím. Při pobytu v těchto zemích, kdy samozřejmě chceš ochutnat místní speciality, si s sebou vezmi spoustu prášků na žaludek. Protože tamní obyvatelé jsou zvyklí, ale tvoje zažívání asi dost utrpí. Klasické jídlo se připravuje přímo na ulici v pánvích, které pamatují mnoho, stejně jako omyté plastové talíře.
Anglická kuchyně se liší, ale ne zase tolik. Tradiční pochoutkou je Vánoční puding, který se ani trošku nepodobá tomu našemu. Je ale moc a moc dobrý. Je v něm například rýže, rozinky, vejce, mouka, brandy, zázvor a mnoho dalšího. Není tekutý jako ten náš, je tuhý a nejlepší je ohřátý. Třeba v Holandsku najdeme recept na naši známou hrachovou polévku a až tak moc se od té naší neliší. Řecké jídlo je stejně jako italské lehčí než naše a obsahuje většinou mnohem více zeleniny. Nejdůležitějším rozdílem jižních receptů od těch českých je druh oleje. Naše klasické recepty začínají tím, že rozehřejeme na pánvi několik lžic sádla. Naopak řecké a italské recepty předepisují výhradně panenský olivový olej. No a jsme u Řecka a oliv. U nás už známá věc, pro někoho pochoutka, pro někoho nepoživatelné. Tak jako tak, rozdíly ve vaření jsou v každé zemi hmatatelné. Ale každému po jeho chuti.
Pokud se zajímáš o vaření a jídlo obecně nebo ráda navštěvuješ dobré a osvědčené restaurace, podívej se na www.vietfoodfriends.cz. Najdeš tu nespočet receptů na vietnamské pokrmy od opravdových profesionálů. Stejně tak se včas dozvíš o těch nejlepších a nejzajímavějších restauracích, které stojí za to navštívit. Recepty jsou pěkně a přesně napsané i vysvětlené. Suroviny jsou dostupné ve větších řetězcích, případně specializovaných obchodech. Takže hodně štěstí a dobrou chuť. Třeba vietnamské kuchyni propadneš stejně jako mnoho dalších. Je lehká na přípravu, je zdravá a je krásná na pohled!