Kuchyně – veřejný nepřítel?

Pokud čekáš oslavné ódy na plotnu a ponoukání k návštěvě kuchyně, pak je to přesně to, co se dá od následujícího článku očekávat. Jestli se řadíš spíše mezi ty, které se troubě vyhýbají velkým obloukem a k vrcholu tvého kuchařského umění patří těstoviny a voda na čaj, čti dál. Dovíš se, proč je srdcem domácnosti kuchyně, jak se stát vyhlášenou kuchařkou, aniž bys musela vstoupit do učení k Jamiemu Oliverovi (i když by to pro mnohé z nás bylo motivací, proč vařit) i jak neztrácet chuť připravovat si vlastní jídlo namísto návštěvy restauračního zařízení.

Rodinný krb je důležitým místem už odedávna. Ještě v dobách, kdy bylo toto místo představováno pouhým ohněm v jednoduchém ohništi, se lovci vracívali s úlovkem tam, kde jejich ženy dávaly pozor, aby světlo v jejich kuchyneobydlí nevyhaslo. I dnes se muži vrací s úlovkem v podobě výplaty nebo nákupu, jenže ouha. Plotnu velmi často nacházejí chladnou, zatímco jejich polovička sedí v obýváku u televize. Důsledkem bývá nepochopení a zklamání na obou stranách.

Proč láska prochází žaludkem

Ať chceme nebo ne, některé myšlenkové vzorce máme opravdu hluboce zakořeněné. Tak třeba pánové stále touží po tom, aby je po návratu domů čekal plný talíř něčeho chutného, ačkoli mnozí by přísahali, že něco takového přece vůbec, ale vůbec nepotřebují. Proč tomu tak je, je zřejmé. Pradávná vzpomínka na pravěké časy nás zkrátka ještě stále neopustila.
A kromě toho, je tu další důvod. Potřeba stravy je jedna z nejzákladnějších, které máme. Jestliže se námi milovaná osoba rozhodne nakrmit nás, podniká tak důležitý krok k tomu, abychom se cítili dobře. Co víc, abychom vůbec mohli přežít. Láska opravdu prochází žaludkem, a to i v případě, že u plotny nestojí hospodyňka, ale mistr kuchař. Princip je stále stejný.
Z přípravy jídla se může také stát výborná párová aktivita – spolupráce při vaření sbližuje, a navíc si zpříjemníte den nějakou výtečnou pochoutkou. Stačí jen sebrat trochu odvahy.

Jak obstát na kuchyňském bojišti

Některé z nás by sice rády pro své blízké i sebe něco uvařily, avšak obávají se, že přípravu jídla nezvládnou. Nemusíš ale zoufat, pokud dodržíš pár základních pravidel, nic ti nehrozí.
Začni něčím jednoduchým a postupně své recepty vylepšuj. To, co na počátku vypadá jako obyčejné těstoviny a kečupová omáčka, se s trochou cviku může stát výbornou italskou specialitou.
Zeptej se zkušenějších. Pokud se bojíš, že rady, které ti poskytne tvoje protřelá babička, budou příliš složité, využij některá diskuzní fóra nebo online kuchařky. Nalezneš zde cenné rady a navíc se dočteš v komentářích, zda uvedené recepty opravdu stojí za zkoušku, nebo je potřeba je ještě trochu vylepšit.

Proč se vůbec do kuchyně vydat

A konečně, pro ty nejotrlejší z nás je jistě nasnadě otázka, proč bychom se vůbec měly naučit vládnout vařečkou. Důvodů je hned několik, jmenujme proto alespoň ty nejzásadnější.
Budeš vědět, co jíš a za chuť pokrmu poneseš zodpovědnost sama. To se hodí v případě, kdy tě zajímá také zdravotní stránka stravování nebo máš mlsný jazýček. Nezdravým a nepříliš chutným potravinám se zkrátka nejlépe vyhneš, pokud si obživu zajistíš sama.
Potěšíš maminku. Bude jistě ráda, když bude vědět, že si netrhneš ostudu a dokážeš své budoucí rodině naplnit bříška něčím dobrým. A potenciální nápadníci budou jistě také rádi.
Budeš mít dobrý pocit, že jsi ovládla další z oblastí lidských dovedností a posunula jsi se opět o krok blíže k dokonalosti.

Vaření je alchymie, která nám dokáže navodit ledajakou atmosféru. To správné koření v nás může vyvolat představu horkého svařáku a zimních večerů, ovocný koláč upečený s láskou jistě obměkčí nejednoho drsného hrdinu. Dokáže nás vrátit do dětství, pokud otevřeme sešit kuchařských předpisů po tetičce, u které jsme trávily léto, a odvážíme se některé návody napodobit. Jsou pokrmy, které dodávají sílu, i takové, které nás příjemně naladí na večer strávený pod dekou u kresleného filmu. Bylo by škoda nechat si to kouzlo utéci. Proto zbývá jediná rada – vař!

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.