Tip na výlet – už jsi byla v Žilině?

Přemýšlíš, kam se vypravit na výlet? Máš pocit, že v Čechách už jsi viděla všechno a všechna nejzajímavější města v nejbližším okolí za hranicemi už jsi viděla? Pokud už jsi navštívila Drážďany, Regensburg, Vídeň a podobné obligátní cíle turistiky, je načase porozhlédnout se po něčem novém. Někdy i města, která nejsou na prvních příčkách žebříčku cestovního ruchu, překvapí. Tak schválně – už jsi byla kupříkladu v Žilině?

Slovensko bývá v turistice často opomíjeno. Zbytečně, skrývá mnoho krás, o které by byla škoda přijít. Ani Žilina není výjimkou, přesvědč se sama!

Slovenský Norimberk

Žilině se často díky krásné architektuře přezdívá „Slovenský Norimberk“. Dobrým příkladem je Mariánské náměstí, jehož základy sahají až do 14. století. Najdeš na něm pěkná podloubí s mnoha hospůdkami, ve kterých je radost posedět a kochat se okolím. Na toto náměstí se také od středověku vztahovalo takzvané „mílové právo“, které zaručovalo cechům řemeslníků, kteří náměstí obývali, že míli od městských hradeb nesmí stejnou živnost provozovat žádný konkurent, který by jim mohl kazit obchody. V blízkosti Žiliny se nachází šest hradů, které mohou být dobrým cílem výletu. Zaujme také Budatínský zámek ze 13. století, ležící na soutoku Váhy a Kysuce.

Vyžití pro každého

Pokud tě láká spíše život a turistický ruch, možná tě zaujme nepříliš vzdálené městečko Rajecké Teplice. Najdeš zde venkovní koupaliště, příjemné lesoparky, velké množství kavárniček a hospůdek. Pokud jsou pro tebe důležité moderní vymoženosti jako posilovací lavice a bazény, nemusíš mít obavy – sportovní vyžití zde také budeš mít víc než dost. Lázně jsou obklopeny skalními masivy a do přírody to není daleko. Pokud tě tedy lázeňský život unaví, můžeš směle vyrazit na výlet. Poblíž Žiliny je ještě jedno turistické lákadlo, a tím je Malá Fatra, kraj legendárního Jánošíka, který se zde údajně narodil. Na procházce mineš nejednu malou osadu a tak se můžeš pokochat venkovskou idylou. Na své si určitě přijdou i milovníci houbaření.

Praktické tipy

Ubytování Žilina je poměrně bezproblémové a z mnoha penzionů a hotýlků si jistě vybereš, co ti bude vyhovovat nejvíc. Na informačních stránkách města Žiliny se dočteš všechny potřebné informace. Cestování se také nemusíš obávat, autoškola se ti sice bude hodit, ale z Prahy do Žiliny vede téměř přímá autobusová linka. A dokonce se do Žiliny můžeš dostat i letecky, najdeš tam totiž mezinárodní letiště s linkami do všech důležitých evropských metropolí. Není proto divu, že se můžeš proletět až do Prahy.
Navnadily tě naše tipy dostatečně? Že ano? V tom případě si nezapomeň zarezervovat jízdenku!

Foto: Juloml, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.