TEST: Jak zvládáš stres?

Stresujícím situacím se dnes už ani nedá vyhnout. Stačí jeden perný den ve škole, sebemenší roztržka s rodiči, s kámoškou nebo miláčkem, dvě hodiny zoufalého shánění hadříků v obchodním centru… a nervy jsou na pochodu. Je to tvůj případ, nebo si jakoukoliv zátěž ani nepřipouštíš? Vyzkoušej si náš další bleskový testík, díky kterému budeš mít zase o krok blíž k poznání svého Já.

1. Je půl desáté večer, chystáš se do postele, ale najednou zjistíš, že jsi úplně zapomněla na zítřejší písemku z angličtiny. Jak se zachováš?

a) Začnou se mi klepat ruce, vytáhnu učebnici a sešit a budu se šprtat, dokud neodpadnu.

b) Ráno moudřejší večera – nastavím si budík o půl hodiny dopředu, abych se na to mohla mrknout ještě ráno. Teď už bych se stejně nic nenaučila.

c) Napíšu si tahák anebo uhraju na mamku, že je mi špatně, a do školy nepůjdu.

2. Píšeš písemku, ve které je hodně důležité, jak dopadne, jelikož ovlivní tvoji celkovou známku z onoho předmětu. Máš ale pocit, že ti najednou všechno vypadlo a nemůžeš si vzpomenout na důležité věci. Budeš nervózní?

a) Co nevím, vynechám. Svět se pro jednu známku nezboří!

b) Budu tak vyvedená z míry, že si nevzpomenu ani na zbytek, co bych věděla na 100%. Důležité písemky vždycky takhle pokazím.

c) Napíšu nejdřív všechno, co vím určitě, ke zbytku se vrátím až nakonec a budu se snažit vzpomnět si ještě aspoň na něco.

3. Došla jsi večer domů z party u kámošky pozdě. Pohádala ses s mámou a dostala jsi za to zaracha. Jak by ses asi cítila po takové hádce?

a) Třískla bych dveřmi od pokoje a brečela jak malá. Taková nespravedlnost, nenávidím hádky!

b) Mávnu nad tím rukou – však ono ji to přejde!

c) Budu se za každou cenu mámě vysvětlit důvody, proč jsem nepřišla dřív a nepůjdu spát do té doby, než mě pustí ke slovu. Neusnula bych, kdyby se to na místě nevysvětlilo a neurovnalo.

4. Jsi na diskotéce a tančíš poblíž svého idola. Dává se po tobě a ty hoříš blahem. V tom si ale všimneš, že máš rozepnutý poklopec u kalhot a jsou vidět růžové kytičkované kalhotky pod nimi. Jak zareaguješ?

a) Nenápadně se přesunu do rožku a nepozorovaně si kalhoty zapnu.

b) Polekám se, zrudnu a uteču na toalety.

c) Prostě si je normálně zapnu, no a co.

5. Třídní učitelka tě vybrala na recitování básničky na školním akademii. Zapomněla jsi však na to a zjistíš to až půl hodiny před svým vystoupením. Jak se zachováš?

a) Vezmu roha, snad na mě zapomenou, že mám vůbec vystoupit.

b) Málem omdlím a začnu se básničku i při takových nervech učit. Na pódiu pak budu celá červená, budu koktat a celá se zpotím.

c) Přiznám to paní učitelce, omluvím se a požádám ji, aby mě vyškrtla z programu. Je mi to líto, ale co nadělám…

6. Tvá největší třídní rivalka podle vykecala tvé tajné lásce, že jsi z něj celá paf. Jak se před ním budeš cítit?

a) Budu se mu snažit co nejvíc vyhýbat. Takový trapas!

b) No a? Alespoň už to konečně ví, bude si mě všímat a tak budu mít větší příležitost ho sbalit!

c) Chvíli to budu muset rozdýchávat, ale smířím se s tím. Stejně by se to jednou nějak dozvěděl…

7) Vycházíš z domu a zahlédneš po silnici jedoucí autobus, který musíš stihnout, aby ses dostala včas do školy. Není jisté, jestli zvládneš doběhnout na zastávku, než autobus ujede.

a) Vyděsím se a začnu utíkat, co mi jen síly budou stačit. Nevím, co bych si počala, kdyby mi ujel.

b) Zrychlím krok, snad bude stát na zastávce dost lidí a autobus zdrží. Pokud ne, budu se co nejdřív snažit sehnat náhradní odvoz.

c) Zbystřím, ale půjdu normálně, přece se nepoženu. A když mi autobus holt ujede, vrátím se domů a počkám si na další, i když přijdu do školy o hodinu později.

8) Tví rodiče odjeli na sobotní nákupy a požádali tě, aby jsi strčila do trouby kuře na oběd a hlídala ho, aby se nespálilo. Všechno jsi udělala podle instrkcí, dala jsi kuře péct a odešla jsi k televizi dívat se na svůj oblíbený seriál. Na oběd jsi ale zapomněla a když doběhneš do kuchyně, je všude hustý dým a z kuřete je kostlivec. Jak v momentě zareaguješ?

a) Budu zmatená a dezorientovaná, nebudu v první moment vědět, co udělat.

b) Rychle vypnu troubu, otevřu okno dokořát a zavolám rodičům, že se mi stala nehoda.

c) Co nejrychleji zahladím stopy po katastrofě a všechno se budu snažit zakamuflážovat tak, jako by se nikdy nic nestalo.

Tvé skóre:

OTÁZKA a) b) c)
1. 0 5 10
2. 10 0 5
3. 0 10 5
4. 5 0 10
5. 10 0 5
6. 0 10 5
7. 0 5 10
8. 0 5 10

0–25 bodů: Ubohé nervičky…

Problém? Panebože! ? Tak to je tvá nejčastější první reakce, když zjistíš, že se ti přihodila nějaká nemilá nehoda nebo událost. Trvá ti dlouho, než se dokážeš uklidnit a nad problémem při všech smyslech pouvažovat. Jakmile se rozkoukáš, jdou všechny okolnosti stranou a za každou cenu se snažíš vše co nejlíp napravit, což ti na vnitřní pohodě rozhodně nepřidá.

TIP: Pokaždé se zhluboka nadechni, napočítej do deseti a teprve pak reaguj. Přemýšlej o všech možnostech, které se ti v danou dobu nabízí, a teprve se rozhodni, co v následujících vteřinách uděláš. Nenech se stresem sežrat!

30–55 bodů: Vše lze nějak vyřešit…

Jsi upřímná a pravdomluvná ? dopustíš-li se něčeho špatného, nebo přihodí-li se ti něco nemilého, nepřepínáš se, ale hrdě pozvedneš hlavu a jsi připravená se s malérem pobít. Není pro tebe problém přiznat vlastní chybu ? nejen, že je to šlechetné, ale také si tak ušetříš spoustu stresujících situací. Tak to má být!

TIP: Samozřejmě, i tobě se může stát, že nad svou situací ztratíš kontrolu a nervy zapracují. Ani v takovém případě bys však neměla ztrácet hlavu a měla by ses opět posnažit nalézt nejschůdnější východisko. Učený z nebe nespadl, ani ty nemusíš být na vše 100% ideálně připravená, nemusíš být naprosto bezchybná a dokonalá!

60–80 bodů: No a?…

Jsi učiněným příkladem ukázkového flegmatika. Často by s tebou nehnula ani skála. Jakmile se ocitneš v problému, je strach, nervozita a stres tím nejposlednějším, co by tě mohlo potkat. Z většiny věcí si neděláš žádnou hlavu ? vždyť ono se to nějak vsákne. Na jednu stranu je to pro tebe dobře, máš pohodový život, ale někdy by ses nad důsledky měla vážně zamyslet!

TIP: Ne každý malér jde zamaskovat bez jediného povšimnutí. Některým lidem můžeš připadat příliš sobecká a nezodpovědná ? je jasné proč. Někdy zkrátka nestačí nad vším ledabyle mávnout dlaní a čekat, že vše bude OK, proto vždy přemýšlej nad důsledky!

Připravila: Eliška Raková

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.