Tréma, svízel všech vystupujících

Tréma – známá svízel všech vystupujících. V lepším případě hlas přeskakuje, v těch horších se člověk mění v třesoucí se trosku.

strach-obava-uzkostTréma nás ale nepostihuje jen při vystoupení, ale i při  zkoušce, pohovoru a podobně. Každá s vás určitě už nějakou zažila. Občas tréma může být i přínosem. Pokud tréma není žádná, výkon nemusí být optimální. Jak narůstá, výkon se zlepšuje. Ale to musí mít svou mez. Když je tato hranice překročena, výkon se spíše narušuje a zhoršuje.

Ale jak tedy trému regulovat? Když už zbývá do vystoupení či zkoušky jen pár minut, představ si, jak se úkolu zhostíš na výbornou. Představy by měly být živé. Pozitivně tě to naladí, zvýší ti to sebevědomí a trochu tě to uklidní.

TIP: Nejsi si jistá, jak moc tě nervozita ovlivní? Náš test ti odpoví.

Několik rad, jak si poradit s trémou

Je to normální

Každý, kdo by byl na tvém místě , by mohl být nervózní. Nejde o nic neobvyklého, a to si stále opakuj.

Předcházej chybám

Pokud máš ještě trochu času, zkus si ujasnit to, čeho přesně se bojíš. Musíš si představit, že kdyby taková věc nastala, jak  se oklepeš a budeš dále pokračovat…

Buď připravená

Důkladnou přípravu jen tak něco nenahradí. Zkoušej, dokud se ti ta určitá činnost nedostane pod kůži. Vyhneš se tak stresující situaci před vystoupením, kdy se snažíš rozvzpomenout a zavzpomíat, jak co vlastně bylo.

A neboj, když už jednou začneš, tréma ustoupí…

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.