TEST: Jsi obětavá?

obetavostMyslíš si, že se pro druhé dokážeš obětovat, aniž bys v onom činu viděla prospěch pro sebe? Dokážeš bez řečí změnit vlastní plány, abys pomohla kamarádce, která se ocitla v nouzi, nebo je pro tebe vždy nejdůležitější to, co chceš ty sama? Náš test ti opět pomůže odhalit kousíček tvého já!

 1. Ten bezva kluk z vyššího ročníku tě pozval na rande, ale hodinu před schůzkou ti zavolá nejlepší kamarádka, že se příšerně pohádala s rodiči a potřebuje se někomu vybrečet na ramenou. Komu dáš přednost, klukovi nebo kamarádce?
  a) Poběžím ke kamarádce a schůzku zruším, i když jsem se na ni tolik těšila… (5)
  b) Řeknu kamarádce, že to zrovna nejde, ale můžeme se domluvit na pozděj. (10)
  c) Domluvím se s klukem, že schůzku o hodinu odložíme, a poletím ke kámošce, aby se mi ze všeho trápení vypovídala. (0)
 2. Tvá maminka onemocněla, a proto je všechno vaření na tobě. Je však potřeba, aby jsi šla do sklepa pro pár brambor, ale víš, že sklep je plný pavouků, kterých se štítíš. Co uděláš?
  a) Do sklepa v žádném případě nepůjdu. Buď počkám, až pro brambory zajde někdo jiný, nebo uvařím těstoviny. (10)
  b) Rychle vletím do sklepa a honem poberu pár brambor – hlavně se nedívat kolem dokola. Když žádného pavouka neuvidím, nebude to tak hrozné. (0)
  c) S brekem se vydám do sklepa, obhlédnu všechny přítomné nohatce a pak s obrovskou nechutí se budu proplétat pavučinami. (5)
 3. Rodiče tě poprosí, jestli večer nepohlídáš mladšího sourozence, protože oni si po dlouhé době chtějí vyrazit do kina. Ty máš však domluvenou schůzku s kamarádkou. Jak tuto situaci vyřešíš?
  a) Pozvu kamarádku k nám domů. Společně umyjem malého sourozence ve vaničce  (což může být legrace) a pak si pustíme film a pokecáme u něj. (0)
  b) Chápu, že rodiče mají právo vyjít si jednou ven sami dva. Zruším schůzku s kamarádkou, můžeme ji přeci přesunout třeba na další víkend… (5)
  c) Budu se rodičům vymlouvat, že mi to měli říct dřív a že sourozence přece může pohlídat třeba babička. (10)
 4. Vaše škola se rozhodla uspořádat sportovní den pro děti z dětského domova. Přihlásila by ses jako dobrovolná výpomoc i v případě, že by se akce konala sobotu, tedy ne místo školy, nýbrž v tvém osobním volnu?
  a) Ne, to určitě ne. Kdybych se kvůli tomu mohla ulít z vyučování, tak bych o tom uvažovala. (10)
  b) Ano, ale jen proto, že se přihlásilo málo lidí, a hrozí, že se akce konat nebude. (5)
  c) Samozřejmě, akce je podle mě super nápad a i já sama si tam jistě užiju zábavu. (0)svetr
 5. Jsi se svou kamarádkou na nákupech. Tvá kamarádka shání dárek pro svou maminku, ale na ten, který se jí zalíbil nejvíc, jí bohužel už nevyjdou peníze, které u sebe zrovna má. Chybí jí přesně tolik, kolik stojí tričko, které sis dnes měla v plánu koupit. Jak se zachováš?
  a) Když mě o půjčení kamarádka vysloveně poprosí, tak jí peníze půjčím. Bez trička se obejdu. (5)
  b) Sama kamarádce peníze nabídnu, protože sama by se asi styděla mě o ně požádat, a řeknu jí, že si to tričko přeci můžu koupit jindy. (0)
  c) Proč by musela kupovat mámě tak drahý dárek? Vždyť je jich tu kolem pěkných hodně a za cenu, kterou si ona může dovolit. Já jsem si také na tričko musela peníze našetřit! (10)
 6. S tvým klukem a celou vaší partou jste si naplánovali bezva víkendoví výlet do hor. Den před odjezdem však tvůj miláček onemocní, a proto není schopný jet. Pojedeš i bez něj?
  a) Ne, zůstanu s ním doma. I tak to ale nemusí být tak hrozné. Mrknem na pár filmu, ukuchtíme si nějakou ňamku a jistě nám přeze všechno bude spolu moc dobře. (0)
  b) Pojedu i bez něj. Přece se to nebude rušit pro oba! (10)
  c) Zůstanu také doma, ale bude mě to neuvěřitelně mrzet. (5)
 7. Jsi snad jediná ve třídě, která pochopila nově probíranou látku z fyziky. Další hodinu chce váš učitel zkoušet. Necháš se z fyziky dobrovolně vyvolat, abys zachránila ostatní?
  a) Proč ne, když tomu rozumím, aspoň to zužitkuju a navíc udělám dobrou věc pro druhé! (0)
  b) Tak to ani náhodou, ještě dostanu špatné otázky a kvůli ostatním dostanu pětku já. (10)
  c) Po dlouhém přemlouvání ostatních jim to slíbím, ale nebudu z toho dvakrát nadšená. Měla jsem na odpoledne jiné plány, ne se učit fyziku. (5)

VYHODNOCENÍ:

0-20 bodů: MISTR KONSTRUKTIVNÍHO ŘEŠENÍ
Když uděláš něco pro druhé, nepokládáš to za žádnou oběť, která by překazila tvé plány. Na všem si dokážeš najít něco pozitivního a každou složitou situaci vyřešíš elegantně. Tví přátelé jistě musí být šťastní za to, jak skvělou mají kamarádku!

25-45 bodů: MOUCHY, SEŽERTE SI MĚ!
Tvým hlavním problémem je, že neumíš říkat „Ne“. Často jsi kvůli tomu nucena dělat věci, které ve skutečnosti dělat nechceš. I když je hezké se občas pro druhé obětovat, nenech ze sebe dělat otloukánka, který všem vyhoví i na úkor vlastních plánů a potřeb. Pamatuj, že když se pro druhé chceš obětovat, musí to být pouze proto, že CHCEŠ ty sama!

50-70 bodů: „JÁ“ STŘEDEM VESMÍRU
Razíš heslo „přežijí jen nejsilnější“, a proto nevíš, proč bys měla dělat neustále něco kvůli neschopnosti druhých, navíc na úkor svých plánů. Každý podle tebe musí být schopný řešit věci sám a ne se neustále ve všem spoléhat na druhé. Co ale někdy přestat být tolik bezohledná a podat pomocnou ruku tomu, kdo ji skutečně potřebuje?

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments
 1. mě taky vyslo,,mochy,sezerte si me,, , ale mě to teda nesedí vubec,já rikam NE bez sebemensich problemu,takze to mi nesedi,ale jinak tvuj blogis je fajne a jiny testy mi vysly,tak ze s nimi souhlasim.. pa

Leave a Reply

Your email address will not be published.