Test: Jsi optimista?

Dokážeš všechno přejít bez mrknutí oka, nebo v každém sebemenším problému vidíš obrovskou překážku ve své cestě, za níž je jedno velké černo? Dokážeš se s přehledem zasmát i sama sobě, nebo svět kolem bereš až příliš vážně? Zkus (alespoň pro zábavu) náš malý testík a hned budeš vědět, jak na tom doopravdy jsi!1. Je pondělí deset hodin večer a jsi strašně unavená. Vzpomněla sis ale, že máš mít na další den referát do dějepisu. Co uděláš?

 • a) Půjdu klidně spát. No co, to se může stát každému – snad mě učitelka omluví.
 • b) Začnu šílet, prohledávat všechny encyklopedie a referát skutečně udělám. Sice půjdu spát ve dvě ráno, ale alespoň s čistým svědomím.
 • c) Rychle něco stáhnu z Internetu, dvakrát si to přečtu a jdu spát. Chtěla jsem na tom sice zapracovat víc, ale co už nadělám…

2. Jsi na party a vzala sis na sebe nejoblíbenější tričko, protože chceš konečně sbalit svého idola. Bohužel do tebe někdo vrazí a ty na sebe vyleješ celý pohárek džusu. Jak se zachováš?

 • a) Na záchodě si ho vysvleču a obleču si svetr. Nebudu už tak sexy, ale domů kvůli tomu nepůjdu.
 • b) Nijak, jedna malá skvrnka – co to je?
 • c) Budu hrozně naštvaná, rozloučím se s kámoši a půjdu domů. Stejně už by to tam nemělo cenu.

3. Zjistila jsi, že kluk, po kterém už dlouho toužíš, má novou holku. Jak to vezmeš?

 • a) Pro jedno kvítí, slunce nesvítí. Jistě brzy natrefím na někoho mnohem lepšího!
 • b) Bude mi z toho nanic a minimálně dalších deset let nebudu chtít vidět žádného jiného chlapa!
 • c) Škoda, ale jo to má chyba, měla jsem mu to alespoň naznačit. Sice mě to bude mrzet a budu doufat, že se třeba rovnou rozejdou, ale brzy se s tím smířím.

4. Se svým klukem sis domluvila rande v sedm před kinem. Za pár minut má však začít představení a on nikde. Pak se vyřítí celý zpocený a udýchaný s tím, že musel pohlídat malého brášku, dokud se nevrátí jeho máma. Budeš mu to vyčítat?

 • a) Ne, protože už tam dávno nebudu. Po dvaceti minutách čekání bych to obrátila domů.
 • b) Budu trochu nazlobená. Ne kvůli jeho bráškovi, ale kvůli tomu, že mi mohl napsat aspoň jednu smsku, že se zdrží!
 • c) No a co, to se může stát každému. Třeba příště i mně.

5. K Vánocům sis hrozně přála snowboard. Tvým rodičům se ale tento sport zdá příliš nebezpečný a proto ti koupili lyže. Budeš moc zklamaná?

 • a) Budu, ale smířím se s tím. S takovými krásnými lyžemi budu beztak hvězdou sjezdovky.
 • b) Ani ne, brzo mám přece narozeniny nebo svátek, tak si snowboard budu přát znovu. Třeba se rodiče umoudří.
 • c) Odnesu si lyže do garáže a celé svátky se na ně ani jednou nepodívám. Hrůza!

6. V tělocviku máte skákat do výšky, ale tys to ještě nikdy nedělala. Zkusíš to?

 • a) Bojím se, že se praštím o tyč. Proto si radši zalezu někam do koutu, třeba si mě tělocvikář nevšimne.
 • b) Zajdu za tělocvikářem s tím, že jsem výšku v životě neskákala. Určitě mi s tím pomůže a poradí mi.
 • c) Prostě se rozběhnu a nějak skočím. Jednou je to vždycky poprvé.

7. Zapomeneš, že jsi pozvala svého kluka k sobě. Jakmile zazvoní zvonek, nejsi nalíčená, máš na sobě domácí tepláky a v pokoji šílený nepořádek. Co teď.

 • a) Poprosím mamku, aby mu otevřela, pozvala ho do obýváku a řekla mu, že hned budu hotová s přípravami. Mezitím na sebe něco hodím a nepořádek smetu pod postel.
 • b) Jednoduše ho pozvu domů. Aspoň pozná moji přirozenost!
 • c) Nechám ho zmrzat před dveřmi a teprve až budu přichystaná, otevřu mu se slovy, že nám nějak stávkuje zvonek.

Zde nalezneš tabulku, podle níž si můžeš spočítat své skóre!


OTÁZKA
a)
b)
c)
1.
10
0
5
2.
5
10
0
3.
10
0
5
4.
0
5
10
5.
5
10
0
6.
0
5
10
7.
5
10
0

VYHODNOCENÍ:

0-20 bodů

Jsi: PESIMISTA

Nedokážeš se odpoutat od svých problémů, nebo se přes ně dokonce snadno přenést. Trápí tě každá maličkost a většinou nemáš k slzám daleko. Stačí, aby se pokazila maličkost a ty už ztrácíš zájem o všechno kolem. Stojí ti to ale za to?
TIP: Až se příště dostaneš do neočekávané situace, zastav se, zhluboka se nadechni a napočítej do deseti. Všechno si nejdřív dobře zvaž, nedělej hned o všem ukvapené závěry, že je to ztracené! Jóga nebo jiné cvičení, při kterém alespoň na hodinu týdně úplně vypneš mozek a pročistíš si tak hlavu, je pro tebe to pravé! Budeš klidnější a vyrovnanější.

25-45 bodu

Jsi: VYROVNANÁ

Jasně, život pro nás má neustále spoustu nepříjemných okamžiků, které je potřeba ustát, i když to není zrovna nejsnadnější. Ty máš však od přírody vzácný dar řešit vše s klidem a vznešeným nadhledem. A to je velice dobře!
TIP: I když se čas od času dostaví občasné deprese nebo špatné nálady, nenech se jimi vykolejit. Každý má nárok na oddech, a to platí také pro tebe!

50-70 bodů

Jsi: OPTIMISTA

Kolem tebe můžou létat hromy blesky a s tebou to stejně nehne! Máš svůj vlastní způsob řešení problémů, některé z nich máš sklony prostě “jen tak” zamést pod koberec. Někdy je to dobře, jindy to může napáchat spoustu škody!
TIP: Je skvělé, že se zbytečně netrápíš a nestresuješ tím, čím nemusíš. Ale věř, že některé věci se prostě nevsáknou a potřebují, aby ses nad nimi minimálně zamyslela. Nauč se brát život se vším všudy – s tím dobrým i s tím méně příjemným. Jsou věci, na kterých lidem v tvém okolí záleží, proto to nepřehlížej!

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

13 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.