Vypořádej se s pesimismem

Pesimismus a nekonečně otravné nálady mohou mít svá opodstatnění a příčiny. Jenže někteří z nás potí krev i tehdy, když si s námi život jen lehce pohrává. Jestliže jsi bytostná pesimistka, pak můžeš vidět hrozby i tam, kde optimista naopak vidí šanci.

Skutečný svět není jako dětské hřiště. I když…

Optimisté předpokládají, že vše dobře dopadne, že zvládnou vše, co se jim postaví do cesty a všudypřítomné problémy nepovažují za nic, co by se nedalo vyřešit. Zdá se ti to naivní? Optimismus sice často vede k falešným očekáváním, ale obecně představuje rozumnější pohled na svět, protože až 80 procent věcí, kterých se obáváme, se nakonec nestane.

Pesimista si doslova libuje v sebeuspokojení z naplnění negativních předpovědí. Přestože se to zdá přehnané, i malé množství pesimistického pohledu na svět ti dokáže zkazit radost ze života. Ale hlavně – pesimismus ti brání sebrat síly a vytrvat.

Je důležité si uvědomit, že pokud v něčem dopředu očekáváš dobrý výsledek, si lépe motivovaná, a tím pádem děláš věci, které tě nutí dostat se k cíli. Kdyby sis dostatečně nevěřila, dávno bys to všechno vzdala.

Méně mračení, více akce

Pochval sebe sama – místo toho, abys říkala, že tohle nedokážeš nebo že tohle už nemá cenu. Kdo jiný by ti měl důvěřovat a podporovat tě v tvých snech, když o svých schopnostech pochybuješ i ty sama? Postav se strachu čelem a zdůrazni své dobré vlastnosti. Ráno se na sebe v zrcadle usměj a řekni si, že ať se stane cokoliv, ty to zvládneš! Nasolíš si tak lepší perspektivu do budoucna.

Nauč se, co a jak řešit

Když máš pocit, že jsi narazila na nepřekonatelnou překážku, začni s utříděním si toho, co můžeš a nemůžeš změnit. Už samotná analýza problémů tě uklidní a postupně si uvědomíš, co můžeš dělat pro to, aby ti bylo lépe.

Skvělým příkladem je zaměstnání. Představ si tuto situaci: slyšela jsi, že se u vás v práci chystá propouštění a vzhledem k faktům i subjektivním pocitům jsi nabyla dojmu, že se možná staneš obětí. Můžeš celé dny brečet a třást se v koutě, kdy na tebe “bič boží” dosáhne. Anebo můžeš rovnou vzít noviny, mrknout na internet a připravit si telefon. Nic ti nebrání začít se poohlížet po nové práci. Možný vyhazov se už nebude zdát jako pohroma, ale možná jako šance k něčemu novému, lepšímu.

Nedělej jen to, co musíš

Už si nikdy neříkej “to nestíhám” a podobné výmluvy. Ano, člověk nemusí mít vždy na všechno tolik času, kolik by chtěl a potřeboval. Pokud však o něco stojíš, vždycky si na to udělat čas zvládneš. A budeš mít lepší pocit nejen z toho, co všechno si stihla, ale hlavně sama ze sebe.

Zlepšuj si náladu tím, co máš ráda

Je vědecky dokázáno, že koníčky dělají člověka šťastnějším. Ale co nejvíce pomůže k optimistické náladě? Sport! Ano, mnoha dívkám pocení, skákání a funění nepřijde jako ideální zvedač nálady, ale z vlastní zkušenosti musím říct, že to je pravda. Asi to dělají ty vyplavené endorfíny…

Tip Slečny: Nehleď na to, kolik ti je a co je vhodné. Když se cítíš pod psa, zavzpomínej si, co ti vždycky udělalo dobře, když ti bylo pět nebo deset. Bylo to teplé mléko s medem? Tom a Jerry? Jasně, jít si plácat bábovičky na pískoviště mezi prďolata by byla šílenost, ale proč nevzít pastelky a čtvrtku papíru nebo třeba pohádkovou knížku? Dopřej si občas relax, který si zasloužíš.

A v neposlední řadě: Na náš pohled na svět může mít vliv i okolí. Takže se pokus vyhýbat chorobným pesimistům a věř v lepší zítřky!

2 Comments
  1. Hezký článek!! Dnes není život o ničem jiném, než o sebevědomí a kdo ho nemá, jako by nebyl. Mělo by být více prostředků k motivaci mladých lidí, učit je sebedůvěře na všemožných životních situacích.. měli by jim ji dodávat učitelé, vedoucí kroužků, rodiče,… I když všeho s mírou :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.