Z historie kontaktních čoček

Nosit kontaktní čočky dnes není ničím neobvyklým. Často jim dáváš přednost před brýlemi, ať už z toho důvodu, že brýle ti překáží, či nesluší. Slečna ti odhalí něco málo z historie kontaktních čoček.

Jak šel čas…

Píše se rok 1887 a je vynalezena první tvrdá kontaktní čočka ze skla. Postupem doby je stále propracovanější a lépe sedí na oku. Dříve se vyráběly kontaktní čočky pacientovi přímo na míru. V roce 1923 se začalo vyrábět plexisklo, což také napomohlo ke zdokonalení čoček. Čočky z plexiskla byly pohodlnější a lépe se očím přizpůsobily.

Věděla jsi, že za objevem dnešních kontaktních čoček stojí Češi? Ještě za doby Československa vyrobil profesor Otto Wichterle spolu s inženýrem Límou speciální polymer, ze kterého se začaly vyrábět měkké kontaktní čočky. Mimo to se podíleli také na vývoji nové techniky výroby čoček odstředivým litím. Díky těmto pánům se snížily náklady na výrobu čoček a čočky se tak rychle rozšířily.

Měkké i tvrdé čočky za tu dobu prošly velkým vývojem. Stále se zdokonalují…

Současnost

Tvrdým čočkám dáváš přednost pro dlouhodobější nošení, například po dobu jednoho roku. Nepřijímají žádné chemikálie, avšak nevýhodou je, že nepropouštějí kyslík k rohovce, což může mít záporné zdravotní účinky. Proto musíš být ostražitá a pravidelně podstupovat lékařské kontroly, zda je při nošení těchto čoček vše v pořádku a nedochází při něm k poškozování očí

Měkké kontaktní čočky se dělí na hydrogelové a hybridní. Vybrat si můžeš jednodenní, dvoutýdenní či měsíční variantu. U těchto měkkých čoček je hlavní výhodou vysoká propustnost kyslíku, ale negativem jejich rychlé opotřebení. O čočky se musíš pravidelně starat a uchovávat je v čistém pouzdře s roztokem.

Tip: Nosíš kontaktní čočky? Pak jistě moc dobře víš, že rozhodně nejsou nejlevnější záležitostí. I tak můžeš ušetřit a koupit levné kontaktní čočky na internetu. Najdeš desítky značek a variant včetně možnosti koupit barevné kontaktní čočky, roztoků a dalšího příslušenství za ceny podstatně nižší než u očního lékaře nebo v kamenných optikách. Dozvíš se tam také vše, co potřebuješ vědět nejen o správném používání, čištění a nákupu kontaktních čoček.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.