Jaro nemusí být pro alergiky pekelné

Rýma, oteklé oči, kýchání. Tak by se dalo popsat jaro všech alergiků. Většina lidí se nemůže jara dočkat, ale lidé náchylní na alergie z něj mají noční můry. Nezbývá jim, než se vyzbrojit kapesníčky, navštívit lékaře a statečně se tímto obdobím probít. Patříš-li mezi alergiky, inspiruj se radami, jak na jarní alergie vyzrát.

Kontaktní čočky a oční kapky
Kapky očistí kontaktní čočky a osvěží oči

Včas se připrav

Nenech alergii, aby tě nečekaně překvapila. Zastav se co nejdříve u svého lékaře. Lékař může sledovat vývoj příznaků a doporučit ti tu nejlepší prevenci či léčbu alergie.

Přizpůsob se podmínkám

To, že tě trápí alergie, neznamená, že celé jaro prosedíš zavřená doma. Sleduj aktuální pylovou situaci (informace nalezneš v denním tisku, televizi a internetu). Díky tomu si můžeš akce a výlety lépe naplánovat a případně se na cesty vyzbrojit potřebnými léky.

Alergii nepodceňuj

I když bereš léky, neměla by ses spoléhat jenom na ně. Vytvoř si proto takové podmínky, aby pyl proti tobě neměl žádnou šanci. Když přijdeš ze školy nebo z práce, převlékni se a dej si sprchu. Smyješ tak pylová zrnka, která ti mohla ulpět na šatech nebo ve vlasech a dráždila by tě i doma. Ze stejného důvodu je třeba v období zvýšené pylové zátěže častěji prát peřiny a polštáře. Nelituj jakékoliv námahy pro svůj klidný spánek.

Alergie versus kontaktní čočky

Zvláštní kapitolou je nošení kontaktních čoček v pylovém období. Všudypřítomný pyl nám dokáže v očích nadělat pěknou paseku. Své o tom ví jak spousta alergiků, tak i překvapivě spousta „nealergiků“.

„Ačkoli nepatřím mezi silné alergiky, na jaře mám vždy problém s tím, že mi pylová zrnka ulpívající na kontaktních čočkách dráždí oči. Čočky tedy musím vyndat, vyčistit a teprve potom pálení a slzení přestane,” svěřila se Lenka.

Pokud tedy při nošení čoček tvé oči slzí, jsou zarudlé nebo bolí, měla bys věnovat čočkám i svým očím zvýšenou péči. Pokud se budeš držet několika jednoduchých pravidel, vyhneš se komplikacím, mezi které může patřit nepříjemný otok, ječné zrno na víčku, ale v horším případě třeba i zánět spojivek.

Nemni si oči!

Při slzení a oteklých očích máme nutkání si je mnout. Tomu by ses ale měla ubránit! Mnutím si pyl rozneseš po celé ploše oka, nehledě na další nečistoty, které se tímto způsobem mohou do očí dostat. Pokud nosíš kontaktní čočky, necitlivé mnutí očí ti může čočku poškodit nebo ti čočka v horším případě z oka vypadne. Při pálení očí je lepší použít oční kapky či jednoduše namočit kapesník do studené vody a oči si jím jemně otírat. Zvlhčíš je, osvěžíš a zbavíš se pylových zrn.

Nos čočky s kratší dobou výměny

V tomto případě je nejlepší nosit čočky jednodenní. Na konci každého dne je vyhodíš a minimalizuješ tím riziko, že ti na nich zůstanou usazeninky pylu, které ti oči dráždí. Ale pokud už máš kontaktní čočky s delší dobou výměny, snaž se je čistit co nejčastěji. Nezapomeň ani na pravidelnou výměnu roztoku na kontaktní čočky, ve kterém mohou zůstávat pylová zrnka. Ukládej proto čočky vždy do čerstvého roztoku. Předejdeš tím jak alergické reakci při příštím nasazení čočky, tak různým nepříjemným očním infekcím.

Náš tip: Jednodenní kontaktní čočky vyjdou obvykle dráž než měsíční či čtrnáctidenní. Pokud se po nich však poohlédneš na internetu, cenový rozdíl můžeš výrazně snížit. Internetové obchody nabízejí stejné zboží jako optiky, pouze zde neplatíš prodejci výdaje za provoz kamenného obchodu. Levné kontaktní čočky tak automaticky neznamenají nižší kvalitu! Máš-li přesto obavu, zeptej se na danou značku svého očního lékaře, který ti může poskytnout pár čoček na zkoušku.

Střídej čočky s brýlemi

V dnešní době není nošení brýlí pasé! Na trhu je spousta stylových kousků, takže v klidu můžeš brýle s čočkami prostřídat. Změníš tím svou image a oči necháš chvilku odpočinout. Střídání čoček a brýlí doporučuje většina očních lékařů z několika důvodů. Čočky mohou oči vysušovat a po určitém čase by ti mohly poškodit rohovku. Pokud se ti tedy oči s čočkami vysušují, dej jim pár dní pauzu a nos brýle. Že by tě v létě nebavilo nosit s sebou tmavé dioptrické brýle proti sluníčku i čiré do interiérů? Vyzkoušej brýle se zatmavovacími skly! Budeš in a ušetříš si starosti s přenášením náhradních brýlí.

Jak zvládáš jarní alergie s kontaktními čočkami ty? Poděl se o své zkušenosti!

Text: Lucie Pátková

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.