Anketa: Jsou lepší a pohodlnější brýle, nebo kontaktní čočky?

Pokud ani tobě příroda nenadělila ostříží zrak, nejspíš to dilema znáš. Jsou lepší brýle, nebo čočky? Které z nich je levnější a pohodlnější? Které z nich ti ve skutečnosti více vyhovuje, popřípadě sluší? Na pro a proti obojího jsme se zeptali našich čtenářek v anketě. Přečti si jejich argumenty.

Někomu brýle sluší, jiný se lépe cítí s čočkami

Zdeňka, 19 let: Nesnáším, když se mi brýle mlží

“Své první kontaktní čočky jsem si pořídila teprve před rokem. Byla to pro mě neuvěřitelná změna! Od dětství jsem nosila dost silné brýle, špatně se mi v nich sportovalo a měla jsem kvůli nim neustále nízké svědomí. Bez centimetrových skel před očima se cítím být víc sama sebou a čočky se navíc nemlží, když přejdete ze zimy do tepla – to jsem na brýlích nesnášela snad nejvíc a zažila kvůli tomu nejeden trapas. Teď už brýle nosím jen o víkendech a doma k televizi, abych dala očím trochu odpočinout.”

Radka, 17 let: Čočky znamenají obrovské náklady navíc

“O čočkách uvažuju už od svých patnácti, kdy mi je paní doktorka na očním nabídla. Hodně jsme to probírali s rodiči, kteří mě přesvědčili, že za peníze, které bych dala za kontaktní čočky, můžu mít i několik brýlí. A je pravda, že mi i hodně lidí říká, že mi brýle sluší. Momentálně mám troje, z toho jedny dražší, značkové, a střídám je podle nálady a oblečení. I kdybych si každý rok pořídila nové, vyjde to mé rodiče levněji. Takže čočky vyzkouším, asi až když je budu z nějakého důvodu opravdu potřebovat namísto brýlí.”

Sylva, 22 let: Ideální je kombinovat obojí

“Když jsem v sedmnácti čočky začala nosit, byla jsem z nich nadšená. Měla jsem takovou mánii, že jsem brýle dlouho nechtěla ani vidět, takže se zhoršujícím se zrakem jsem si pořizovala jen nové čočky a hluboko v šuplíku měla schované staré brýle. Před dvěma lety jsem ale do očí dostala silný zánět, takže jsem čočky nemohla dlouho nosit. Nejhorší bylo, že staré brýle mi dioptriemi už nestačily a než mi vyrobili nové, chodila jsem několik dní jako poloslepec. Od té doby vím, že je potřeba mít obojí, a i když čočkám pořád dávám přednost, občas si vyjdu i v brýlích. Je to příjemná obměna.”

Tereza, 17 let: Pohodlí, ale za cenu starostí

“Na čočky rozhodně nedám dopustit, díky bohu za takový vynález! Žiju docela aktivně a nedovedu si představit, že bych lozila po skalách nebo jezdila na rafting v brýlích. Pokud ale o čočkách přemýšlíte, určitě si nejdřív zjistěte, jaké starosti navíc vám to přidá. Musíte mít neustále u sebe čisté pouzdro na kontaktní čočky a roztok (které jsem ze začátku věčně zapomínala), musíte se o ně starat, dávat si pozor na hygienu, mít dost trpělivosti při nasazování čoček každé ráno… Mě nejdřív dost překvapilo a člověk v tomto musí být doopravdy pečlivý.”

Iveta, 16 let: Bez čoček bych už nemohla žít

“I když mám jen docela slabé dioptrie (jednu a půl na jednom oku a jednu celou na druhém), bez čoček bych si už život nedokázala představit. Ještě před třemi měsíci jsem neustále mžourala a nezdravila známé na protějším chodníku, protože jsem je prostě nepoznala, ale v brýlích jsem se nikdy necítila, takže jsem je nosila jen v nejnutnějších případech. Díky čočkám je pro mě svět zase ostrý a nebrání mi v nošení slunečních brýlí, které ráda střídám a v létě bych bez nich ven snad ani nevyšla.”

Janča, 20 let: Ne každé oči kontaktní čočky snesou

“Nejdříve jsem začala nosit měsíční kontaktní čočky. Z nich jsem ale měla neustále suché a podrážděné oči, proto jsem na radu kontaktologa přešla na čtrnáctidenní. Ani ty bohužel nebyly tak pohodlné, jak jsem si představovala, přestože jsem vyzkoušela tři různé značky. Na očích jsem je snesla maximálně pět šest hodin denně a musela pravidelně používat speciální lubrikační kapky. Nakonec jsem to vzdala, nosím brýle, ale v zásobě mám vždy krabičku jednodenních čoček, které používám, když jdu třeba na ples, večírek, na rande a podobně.”

Jaké zkušenosti máš s kontaktními čočkami ty? Čemu dáváš přednost?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.