Zatoč s nudou: společenské deskové hry

Pokud zrovna netrávíš volné dny na sluníčku u vody a venku prší, jsou deskové hry tím nejlepším řešením, jak se zabavit. Ostatně vzít si deskovou hru můžeš i na dovolenou. Slečna ti přináší pár tipů na společenské deskové hry.

Desková hra se odehrává na herním plánu. U klasických deskových her máš pevně daný herní plán, kdežto u moderních her se často setkáš s variabilním herním plánem. K nejznámějším patří Člověče, nezlob se!, šachy či dáma. Z moderních deskových her jsou to například Monopoly.

Historie deskových her

Nejstarší desková hra je nejspíše asijská hra Go. Existují i archeologické nálezy ještě starších her, ale k nim se nedochovala žádná pravidla. Deskovým hrám se věnovalo mnoho badatelů, například španělský král Alfons X. (zvaný Moudrý). Je autorem díla Libro de los juegos, pojednávající o deskových hrách. K známým badatelům deskových her patří rovněž R. C. Bell či Harold J. R. Murray. V Čechách se deskovými hry zabýval Miloš Zapletal, který vydal knihu Velká kniha deskových her.

Rozdělení deskových her

Deskové hry dělíme na klasické deskové hry, kam patří především staré deskové hry, jako jsou šachy či dáma. A dále na moderní deskové hry, u nichž známe jak autora, tak přesnou dobu vzniku. Zde řadíme například Monopoly či Carcassonne.

Podle Zapletala rozlišujeme tyto druhy deskových her: strategické hry (šachy, dáma), závodnické hry (Člověče, nezlob se!), poziční hry (piškvorky) a pátrací hry (detektivní hry). Deskové hry můžeme dále dělit podle kategorií či určení (dětské hry, válečné…).

Vyber si tu svoji

Na trhu je nepřeberné množství deskových her. Záleží na tobě, jakou zvolíš. Zda nějakou strategickou nebo naopak tu, kde uplatníš své obchodní zkušenosti. Ať už zvolíš jakoukoliv, nejdůležitější je, aby tebe i tvoji společnost pobavila.

Monopoly – klasická společenská hra z oboru obchodování. Vznikla v Americe v době světové hospodářské krize. Při hře kupuješ a prodáváš pozemky, stavíš na nich nemovitosti v podobě malých domků nebo velkých hotelů. Existuje několik variant, například Monopoly City, Monopoly Revolution, Monopoly národní edice (Česká republika) a mnoho dalších.

Dostihy a sázky – patří k závodním rodinným hrám. Jsou určeny starším dětem a dospělým, až pro šest hráčů. Každý hráč je majitelem stáje. Cílem hry Dostihy a sázky je co nejlépe investovat svěřené prostředky do koní a dostihů tak, aby stáj získala co nejvíc výher. Vítězem je ten, kdo nejlépe odhadne situaci a zůstane jako poslední ve hře.

Člověče, napij se 3 + V. I. P. – pokračování jedinečné zábavné hry Člověče, napij se! I v tomto případě se musíš dostat z milované hospody domů k milovanému partnerovi. Hra obsahuje i speciální verzi Člověče, napij se! V. I. P. K oběma hrám je nutné, aby si hráči připravili velké množství svých oblíbených nápojů, protože za každé “vykopnutí” z hracího pole se musí napít.
Herní plán představuje okruh městského centra. Hra je určena až pro šest hráčů. Každý má čtyři figurky své barvy, které musí nasadit ze své hospody, projít s nimi herním plánem a poté je všechny umístit do svého domečku. Komu se to podaří nejdříve, vyhrává. Cesta je plná nástrah a překvapení. Hráči využívají zkratky, bloudí po kruháči, berou karty a vzájemně se obtěžují „lahví”. V závěru hry si každý musí dávat pozor na „váleček”.

Activity Gold edition – zlatá edice této hry je plný nových a netradičních úkolů a navazuje na předchozí verze hry Activity. Obsahuje zlaté kartičky, na kterých jsou známá rčení, ustálená slovní spojení či oblíbené hlášky.
Člen teamu si vezme zelenou kartu a pokouší se svým spoluhráčům přiblížit daný pojem pomocí pantomimy, opisu nebo kreslení. Jak bude pojem předvádět a o kolik políček vpřed posune svou figurku, je uvedeno na kartě. Postoupí-li team na zlaté políčko, musí řešit v následujícím kole zlatý úkol, při kterém mohou hádat i soupeři. Kdo pojem uhodne, získává zlatou kartu. Team, který má nejvyšší počet zlatých karet, dostane namísto obyčejné figurky zlatého koně.

AZ kvíz – hra AZ Kvíz vychází z pravidel úspěšné televizní soutěže. Svoji oblíbenou hru tak můžeš hrát kdykoliv a porovnat si své znalosti se svými přáteli.

Cesta manželstvím – hra inspirována životem ve svazku manželském. Obsahuje dvě varianty hry pro dva až šest hráčů. Vyzkoušet si můžeš nanečisto to, co tě bude po zbytek života čekat s tvým partnerem. Druhé herní pole je určeno pro odvaz s příbuzenstvem. Jen takhle a s úsměvem poznáte, jací doopravdy jsou.

Osadníci z Katanu – oblíbená klasika. Přeneseš se v čase do doby objevných cest: tvoje lodě po dlouhé cestě plné strádání dorazily k pobřeží neznámého ostrova. Prý se mu říká Katan! Ale ty nejsi jediný, kdo ostrov objevil. I další neohrožení námořníci se vylodili na pobřeží Katanu. Muži a ženy z tvé výpravy zakládají první dvě osady. Země je naštěstí bohatá na nerostné suroviny. Postupně stavíš silnice, buduješ vesnice, ze kterých později vyrostou města. Veškeré dění na ostrově určuje výměnný obchod. Některých surovin máte dostatek, jiné chybí. Rudu za vlnu, cihly za dřevo – obchoduje se podle aktuálních potřeb na právě zamýšlenou stavbu. Je třeba jednat promyšleně! Zakládej vesnice na strategických místech, obchoduj výhodně, pak budeš mít šanci na úspěch.

A jaká je tvoje nejoblíbenější společenská desková hra?

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.