Jak zpestřit hlídání dětí – nápady od matky roční dcery

Mnoho z vás si jistě přivydělává hlídáním malých dětí. Určitě tedy oceníte nápady na hry, které můžete hrát se svými malými svěřenci, především tedy pokud se staráte o batole či batolata, o nichž pojednává tento článek.

Jistě i vám, i přestože nejste rodiči vám svěřených dětí, záleží na určitém rozvoji osobnosti vašich svěřenců. Protože pokud je něco naučíte, k něčemu vedete, máte pocit dobře odvedené práce.
V batolecím věku, tj. mezi prvním a třetím rokem dochází u dětí k velikému rozvoji řeči, zdokonalení motoriky, schopnosti sebeobsluhy, rozvíjí se samostatnost, kreativita. Proto je důležité tyto schopnosti, vlastnosti a dovednosti rozvíjet pomocí her.

Proto s batoletem kreslete, zpívejte mu či s později s ním, neustále si s ním povídejte o všem co jej zajímá, také na procházkách s ním mluvte o všem, co vás obklopuje. Motorické dovednosti můžeme rozvíjet pomocí skládanek, puzzle, stavebnic atd.

Jako inspiraci k jednotlivým hrám, nyní popíšu ty hry, které se vždy ujaly u mé roční dcery.

Hádej, v které ruce je

Do ruky si vezmu nějaký malý předmět, který lze snadno schovat (např. malá kytička). Ruce dám za záda a přehodím si věc, přeložím před moji dceru ruce a vyzvu ji „Hádej, v které ruce je kytička“.

Překládání věcí

Další oblíbenou Eliščinou hrou je také překládání věcí. Například ji do malého lavoru dám různé šampóny, krémy, tekutá mýdla a sprchové gely a ona je vyndává z lavoru a pak vše „uklízí“ zpátky do lavoru.
Má také ráda podobnou hru s kamínky, které jsou v hrnečku. Nejprve je všechny vyndá z hrnečku a prohlíží si je (jedná se o kameny podle měsíčních znamení, tak že jsou zajímavé a různě zbarvené) a pak je zase dává zpátky.

Schovka

Také se ráda „schovává“. Já sedím v křesle a ona se schová za křeslo, načež já říkám: „Není Eliška, asi někde odešla, možná už šla s dětmi do školy.“ A musím smutným hlasem říkat: „Jestli si mi Eliška neztratila, asi ji půjdu hledat. Co já budu dělat bez Elišky.“ A ona pak vyjde zpoza křesla.

Vaření

Také si ráda hraje na vaření. Dám ji kastrol a vařechu a ona míchá a dává ochutnávat a dávám jí otázky, co vaří (ona mi ještě bohužel neumí odpovědět, tak si musím odpovídat sama)

Další náměty

Dobré je také zapojovat děti do domácích prací, neboť děti velmi rády napodobují dospělé. tím se mnoho naučí, rozvíjí se jejich samostatnost, vy si uděláte, co potřebujete  a dítě se velmi dobře zbaví.

Eliška také  ráda napodobuje všechnu práci, kterou vidí, že dělají dospělí. Takže se také zabaví tím, že se jí dá kapesník a ona s ním „vytírá“ nebo „utírá prach“. Ráda se také zapojuje do mytí nádobí. Dostane svoji utěrku a vařechu, lžičku nebo plastovou misku (prostě něco s čím si nemůže ublížit, ani to rozbít) a tu utírá. Také ráda chodí po zahradě a tlačí před sebou kočárek, sedět však v něm nechce.
Mezi její oblíbené hračky patří četné věci denní potřeby (PET flašky, misky od jogurtu,…) s tím si vyhraje hodně dlouho. Také si ráda zkouší nazouvat a sezouvat boty.
Pokud se jedná o opravdové hračky v poslední době upřednostňuje skládanky a panenky.

Doufám, že vás tyto nápady inspirovaly a přeji hodně štěstí a trpělivost při hlídání dětí.

Autorka: Lucie Z.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.