Co na Vánoce jedí vegetariáni a vegani?

Maso to samozřejmě není. Ty si možná svátky bez smaženého řízku či kapřích filet s bramborovým salátem nedovedeš představit, oni ale jedí úplně něco jiného. Co? To ti řekneme v následujícím článku.
Každá rodina se připravuje na sváteční večeři jinak – přizpůsobuje se strávníkům – jeden nemá rád rybí polévku, druhý ze srdce nenávidí kapří filety, třetímu zase vadí bílý jogurt v salátu. A tak se připravuje to, co chutná všem, aby byla rodina spokojená a dobře najezená. Pokud máš u stolu vegetariána, vyslyš jeho přání a uvař mu večeři podle jeho gusta. Někdo vegetariánská jídla nazve jen náhražkami, kdo ale neochutnal, nemůže soudit.

Stačí jen sáhnout do historie

Kapr se tradičním vánočním pokrmem stal až v 19. století, naši předci připravovali sváteční štědrovečerní večeři o několika chodech z luštěnin, hub, jahelníku a medu. Večeře tedy vypadala takto: luštěninová polévka, houbový kuba, medové pukance s mákem a jahelník. Jinde zase jedli hubník, což byl nákyp s houbami. Vegetariáni se nechali inspirovat tradiční staročeskou večeří, tudíž někteří z nich jedí houbového kubu. Pokud si chce vegetarián dopřát podobné jídlo jako ostatní členové rodiny, připraví si místo kapra či řízků jinou variantu, také v trojobalu. Bramborový salát je většinou bezmasý, ale pokud vegetarián neholduje majonéze, může si v obchodech se zdravou výživou koupit sojanézu. V trojobalu si potom může obalit sójové maso, tofu, anebo robi (rostlinná bílkovina nahrazující maso). Na pánvi se pak osmaží jako první. Připravit si ale může i celerové či fazolovo-sójové karbanátky, kapustové řízky, kotlety z mletých ořechů, anebo řízky z rajských jablíček. A protože lidé jsou různí, mohou si připravit i vegetariánské sushi. Jako náplň pak vegetariáni či vegani volí okurku, avokádo, tofu, ředkev, lilek, či mrkev. Na trhu existuje spousta chutných náhražek masa, ze kterých můžeš připravit velmi dobrá a chutná jídla, aniž bys nějak musela měnit své chutě. Plusem pak je, že díky minimálnímu obsahu tuků se nemusíš trápit s podrážděným žlučníkem a kily navíc.

Čti také: Otazníky kolem zdravého jídelníčku

Vegetariánské štědrovečerní menu

Na závěr ti přinášíme kompletní vegetariánskou štědrovečerní večeři. Polévka bude zázvorová s kokosovým mlékem, jako hlavní chod budou robi řízečky v bylinkovo-sezamové krustě s bramborovým salátem, no a jako dezert ti představíme jáhlový nákyp s meruňkami, mandlemi a rostlinnou šlehačkou.
[framed_tabs]
[tab title=”Zázvorová polévka”]Na polévku budeš potřebovat:

200 gramů zázvoru, 100 gramů cibule, 75 gramů ovesných vloček, sůl, tři stroužky česneku, 15 mililitrů slunečnicového oleje, 250 gramů kořenové zeleniny, 2 litry zeleninového vývaru, 300 mililitrů kokosového mléka, zeleninový bujon a kudrnku.

Jak postupovat? Jemně nakrájenou cibulku spolu s nastrouhaným zázvorem zpěníme na oleji. Pak přidáme mrkev, celer a petržel nakrájené na malé kostičky, zalejeme vývarem a přivedeme k varu. Poté přidáme česnek, sůl a bujon. Když zelenina změkne, přidáme ovesné vločky a ještě chvíli povaříme. Nakonec polévku zjemníme kokosovým mlékem a na talíři ozdobíme kudrnkou.[/tab]
[tab title=”Robi řízečky”]Robi řízečky v bylinkovo-sezamové krustě budeš potřebovat:

800 gramů robi řízečků, 2 vejce, 250 gramů celozrnné mouky, sůl, kudrnku, rozmarýn, 300 mililitrů rostlinného oleje, sezamová semínka, nejlépe bílá (100 gramů), 100 gramů bazalkového pesta a 1 citron.

Z vody, vajíček, bylinek a mouky vyšleháme hustší těstíčko, které osolíme a přidáme do něj trochu pesta. Z robi řízečků můžeš vyříznout podkovičky, rybičky, čerty, fantazii se meze nekladou. Následně je obalíme z obou stran a ještě posypeme bílým sezamovým semínkem. Poté je osmažíme dozlatova na mírném ohni, nakonec řízečky usušíme na ubrousku, pokapeme citronovou šťávou a podáváme s bramborovým salátem.[/tab]
[tab title=”Bramborový salát”]Na bramborový salát budeš potřebovat to, co na tradiční klasiku – brambory ve slupce, nakládané okurky, cibuli, sůl, pepř, hrášek, sójovou majonézu, hořčici, pažitku, kořenovou zeleninu, bylinkový ocet a šmakoun.

Brambory potom uvaříme ve slupce, oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. Kořenovou zeleninu také nakrájíme, přidáme také najemno nasekanou cibuli. Zlehka promícháme, přidáme hrášek, sójovou majonézu, sůl, pepř, hořčici a trochu bylinného octa. Vše promícháme a nakonec ozdobíme petrželkou.[/tab]
[tab title=”Jáhelník”]Sladkou tečku za hlavním chodem udělá jáhlový nákyp s meruňkami, mandlemi a rostlinnou šlehačkou.

Co budeš potřebovat? Samozřejmě jáhly 350 gramů, skořici, čerstvé meruňky nebo kompot, třtinový cukr, rostlinnou smetanu, cukr moučku, mandle, sójovou smetanu ke šlehání a rostlinný tuk.

Jáhly musíme před vložením do hrnce propláchnout horkou vodou, abychom je zbavili hořkosti. V hrnci je zaliješ smetanou a uvaříš ve 2 litrech vody. Pak scedíme a necháme jáhly okapat. Pekáček vymažeme rostlinným tukem, přidáme vrstvu jáhel, meruňky, zase jáhly a zase meruňky, nahoře ale musí být jáhly. Navrch přidáme trochu rostlinného tuku, vložíme do vyhřáté trouby a pečeme při 170 stupních dozlatova. Těsně před vytažením posypeme nákyp mandlemi. Nakonec ozdobíme šlehačkou.[/tab]
[/framed_tabs]

Tato jídla si nemusíš dělat jen na Vánoce. Stačí vyměnit bramborový salát za bramborovou kaši a jáhlový nákyp můžeš udělat mamince na Den matek. Dobrou chuť!

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

2 Comments
  1. Dobrý den, díky za inspiraci :-)! Jen moc nechápu, proč se část menu tváří jako veganské (rostlinná smetana, sojová majonéza…), ale na obalování se pak najednou uvádí vejce? Přišlo by by logičtější, že buď ať je to celé veganské (bez čehokoliv živočišného), nebo “jenom” vegetariánské – ale pak se klidně dá použít i normálné smetana, popř. i majonéza!
    Teda já osobně se jí vyhýbám, bývá z klecových vajec a to my nedpodporujeme, takže ta sojanéza je určitě dobrý nápad! (I u mléčných výrobků se snažíme to s množstvím nepřehánět a dbát na etický původ.) Ale stejně tak trojobal se dá udělat bez vajec – místo 1 vejce stačí rozkvedlat lžcí sojové mouky s vodou, funguje to perfektně :-)!
    Hezké Vánoce přeje Miriam (dlouholetá vegetariánka ;-))

Leave a Reply

Your email address will not be published.