Adventní pohoda

Po roce plném zážitků je tu opět to nejkouzelnější období v roce – advent. Pro někoho mohou tyto čtyři týdny před Štědrým dnem symbolizovat stres ze shánění dárků, jiní si zase této atmosféry dopřávají plnými doušky. Vánoční trhy, popíjení svařáku a punče, pečení cukroví, sváteční výzdoba. To vše k adventu zkrátka neodmyslitelně patří.

Dříve byla tato doba spíše ve znamení půstu a zákazu veškerých zábav, tance i zpěvů. Jeho historie přitom sahá až přibližně do 5. hodinky-vanocni-darkystoletí. V současné době se jedná o týdny plné příprav na Vánoce, věnovat by ses měla i rozjímání a dobročinnosti.

Adventní věnec nesmí chybět

Jako jednu z tradic si jistě musíme zmínit adventní věnec. Určitě jej doma také máš. Můžeš si ho buď zakoupit, nejsi-li spokojená s nabídkou a patříš mezi zručné slečny, vlastnoručně vyrobený věnec určitě bude tou lepší variantou. Typické jsou pro něj přitom čtyři svíčky, každou adventní neděli zapaluješ jednu navíc. Jeho první podobu pravděpodobně vytvořil německý teolog pro své děti, aby tak nemusel stále odpovídat na otázky, kolik dní vlastně ještě do Vánoc zbývá. Věnec měl tenkrát podobu čtyř velkých a více malých svící. Ty velké se zapalovaly v neděli, malé každý den. Větvičky s jehličím na věnci mají představovat naději a život, a proto by určitě neměly chybět.

Každý den čokoládku

Dalším zvykem, který se stal oblíbeným hlavně u dětí, jsou adventní kalendáře, které mají 24 okýnek. Možná i ty ještě tuto tradici dodržuješ, protože není pochyb o tom, že je velice příjemná. Každý den si zkrátka sníš jednu malou čokoládku a hned víš, že už zbývá zase od den méně.

Adventní trhy a koncerty

Jistě i ve tvém městě najdeš zpravidla na náměstí malé stánky, které v sobě ukrývají nejrůznější domácí dobroty nebo vlastnoručně dělané výrobky. Ve větších městech se přitom můžeš těšiti i na betlém. Advent rovněž řadu lidí každoročně zanese i do kostela, kde se můžeš těšit z vánočních koncertů a magické atmosféry. Alespoň jednou za rok se určitě vyplatí na toto místo zavítat a vychutnat si zdejší prostředí.

Advent je zkrátka příjemným obdobím, na jehož konci nás čekají ty nejkrásnější svátky v roce. Určitě proto neseď jen doma a vydej se za skvělými zážitky, které si budeš po celý rok pamatovat.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed