Zažíváš také každoroční nápor vaječných salátů, chlebů s vejci natvrdo, vajíčkových pomazánek a jiných například čokoládových dobrot, které už vlastně nikdo nechce ani vidět, ale „je přece škoda to vyhodit“? Marně se bráníš alkoholu a čokoládovým dobrotám? Jdi na to letos chytře!
Zkus tentokrát pro změnu místo klasických vajíček vytvořit alternativní vejce, například z ovoce, oříšků nebo oblíbeného čaje. Něco jako novou a zdravější variantu vejce, která potěší toho, komu je určena.
Jíst či nejíst?
PROTI: Jedno vejce obsahuje téměř celou doporučenou denní dávku cholesterolu. Konzumace velkého množství potravin s cholesterolem, může vést ke zvýšení hladiny celkového cholesterolu i zvýšení hladiny „špatného cholesterolu“ v krvi. Tím přispíváme ke vzniku srdečně-cévních onemocnění.
PRO: Ovšem je třeba říci, že reakce vyvolaná cholesterolem je mnohem menší, než reakce vyvolaná nadměrným příjmem nasycených tuků obsažených v sádle, másle, tučném mase a tučných masných výrobcích, plnotučném mléce a tučných mléčných výrobcích. Stejně tak našemu organismu neprospívají ani ztužené rostlinné tuky obsažené v mnoha sušenkách, sladkostech, sladkém pečivu, některých margarínech a podobně. Výživová doporučení uvádí jako vhodnou dávku čtyři vejce týdně. Bylo by škoda se vejcím úplně vyhýbat, protože obsahují mnoho cenných látek; plnohodnotné bílkoviny – podobně jako maso, vitamíny D, E, A a také mnoho minerálních látek například sodík, draslík, železo, fosfor a další.
Pít či nepít?
Konzumace alkoholu je už po velmi dlouhou dobu oblíbeným společenským rituálem. Na jeho obranu se někteří snažili upozorňovat na to, že mnozí velcí duševní pracovníci a myslitelé byli také zdatní pijani. Ovšem i autoři knížky o technikách duševní práce, pánové Hoch a Koutník, k tomu dodávají, že by to tito myslitelé dotáhli zřejmě ještě dál, pokud by alkohol nepili vůbec.
PROTI: Při metabolismu alkoholu v organismu vzniká acetaldehyd, který má škodlivé účinky. Alkohol stejně jako rafinovaný cukr odbourává vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín K, dále vytěsňuje draslík, hořčík nebo zinek. Schopnost jater filtrovat jedovaté odpadní látky a metabolizovat glukózu je omezena už při mírné spotřebě alkoholu. Alkohol ve vyšších dávkách poškozuje mozek, játra, žíly a přispívá také ke vzniku hemeroidů, křečových žil, neplodnosti a krevních sraženin. Alkohol také podporuje onemocnění, která se pojí s vyšším věkem.
PRO: Mírná konzumace červeného vína se považuje za preventivní faktor srdečně-cévních onemocnění, protože víno snižuje hladinu „špatného cholesterolu“ a pomáhá udržovat hladinu „dobrého cholesterolu“. Červené víno se narozdíl od bílého vyrábí z celých hroznů, díky tomu obsahuje důležité antioxidační látky. Pokud pijeme víno v mírném množství a při společenských příležitostech, může přispívat i k pocitu pohody.
Mlsat nebo nemlsat?
PRO: Čeho si na čokoládě tolik ceníme? Čokoláda má stimulující účinky, obsahuje kofein a theobromin, které mají povzbuzující účinek na nervovou soustavu. Čokoláda je velkým zdrojem energie. Je užívána například vojáky nebo studenty a mnoha dalšími během období dlouhé fyzické i intelektuální zátěže. Látka, nazývaná fenyletylalanin patří do skupiny takzvaných endorfinů. Poté, co se tato látka uvolní do krevního oběhu, zlepší tvou náladu a obecně celkové emocionální rozpoložení. Může působit pocity štěstí až po jakousi euforii, stejně jako sport nebo zamilovanost. Záliba v čokoládě tě neotupí a není příčinou neschopnosti řídit motorové vozidlo.
PROTI: Tvrzení o škodlivosti čokolády nejspíš vychází z informací o obsahu nadměrného množství cukru – kolem 50 % a uměle přidávaného rostlinného tuku, v některých masově vyráběných čokoládách. Za kvalitní považujeme čokoládu, která obsahuje kakaové máslo, je bez přídavků jiných tuků a má vysoký obsah kakaové sušiny a tím i nižší obsah cukru. V některých případech neobsahuje cukr téměř žádný.
MLÉČNÁ VERSUS HOŘKÁ: Srovnávat obsah živin je sporné, dokud neznáme obsah kakaové sušiny a celkový způsob výroby. Pokusím se alespoň obecně srovnat čokoládu bílou, mléčnou a hořkou. Hořká čokoláda má přibližně poloviční obsah bílkovin, a to 4 až 5 gramů na 100 gramů čokolády, ve srovnání s čokoládou mléčnou a bílou. Je to způsobeno tím, že se do mléčné a bílé čokolády přidává mléko. Bílá čokoláda vede mezi ostatními čokoládami v obsahu vápníku, obsahuje kolem 25 % denní doporučené dávky, dále také obsahuje nejvíce zinku, provitamínu A, vitamínu E a B2. Hořká čokoláda vítězí v obsahu hořčíku, kterého má až čtyřikrát více než bílá čokoláda a dvakrát více než čokoláda mléčná, obsahuje také nejvyšší obsah vitamínu B3 a železa. Obsah železa v hořké čokoládě je dvanáctkrát vyšší než v bílé čokoládě a o jednu třetinu vyšší než v čokoládě mléčné. Mléčná čokoláda obsahuje nejvíce bílkovin, ale jinak je svým složením něčím na půl cesty mezi čokoládou hořkou a bílou. V čokoládách se dále objevují například vitamíny B1, B6, stopy vitamínu B12 a kyselina listová. (Zdroj: McCanceova a Widdowsonova Skladba stravy)
Názory na návykovost čokolády se liší. Někteří zastávají názor, je jsou to stimulanty theobromin a kofein. Jiní zase viní fenyletylalanin. Vybírej si čokoládu kvalitní a používej ji pouze doplňkově, buď jako chuťovku k vyváženému jídelníčku, nebo palivo v době zvýšené potřeby energie.
A jaký je tvůj největší velikonoční hřích?
Autorka: Míša