Potřebuješ posílit imunitu? Vsaď na echinaceu

Nejen v ledových zimních měsících, ale také na začátku jara je naše obranyschopnost v ohrožení. Jarní únava, teplotní výkyvy a nevyvážená strava často vedou k celkovému oslabení organismu a náchylnosti k virovým onemocněním. Prevence je zde více než důležitá.

Posílit imunitu můžeš nejen léky, ale také s pomocí přírodních látek. Mezi jeden z jejich nejznámějších zdrojů patří rostlinka zvaná echinacea. V roce 2007 došel tým amerických výzkumníků k závěru, že její užívání může snížit riziko nákazy až o osmapadesát procent.

imunita

Echinacea purpurea je bylinka s růžovými okvětními lístky původem z Ameriky. Již po dlouhá staletí je známá jako přírodní imunostimulant a její výtažky dovedou chránit před škodlivými vlivy prostředí. V současnosti se s ní můžeš setkat nejen ve formě vitamínových tablet a sirupů proti nachlazení, ale také v čajových směsích, šumivých tabletách či dokonce v kapkách do nosu. Echinaceové bylinné kapky seženeš v každé lékárně i v obchodech se zdravou výživou.

Jak funguje náš imunitní systém?

Velmi důležitou součástí našeho krevního oběhu jsou bílé krvinky. Jakmile se v těle usadí virus a začne se nebezpečně množit, bílé krvinky okamžitě zareagují a vyhlásí poplach. Tím dají podnět tělu, aby se ihned pustilo s virem do boje, zneškodnilo jej a vyhnalo z pryč. Je-li však naše obranyschopnost oslabená, imunitní systém nemá dostatek síly virus včas zastavit a velice snadno mu podlehne.

echinacea
Naše tipy:
1. Při nachlazení: Echinaceové bylinné kapky, Aromatica, 67 Kč (50 ml)
2. Čajový dýchánek: Echinacea tea Imunita, Leros, 38 Kč (20 sáčků)
3. Multivitamín s echinaceou: CEM-M Echinacea, Delpharmea, 170 Kč (50 tablet)
4. Šumivé tablety s vitaminem C a zinkem: Echinacea, MedPharma, 48 Kč (20 tablet)
5. Pro uvolnění dýchacích cest: Müllerovy pastilky s echinaceou, Dr. Müller, 75 Kč (24 pastilek)
6. Proti infekcím a vyčerpanosti: Echinacea 100 mg, Swiss, 94 Kč (30 tablet)

Uvedené ceny platí na Lekarna.cz.

Echinacea – přírodní zbraň proti chřipce

Jaké jsou vlastně účinky echinacei na náš organismus? Podle výzkumů tato rostlina obsahuje látky, které dovedou zvýšit produkci bílých krvinek a stimulují také uvolňování interferonů do krve. Ty naše tělo využívá jako přímou zbraň hubící viry. Echinacea je tedy vynikající při prevenci běžných nemocí, jako je chřipka a nachlazení. Kromě toho pomáhá při produkci enzymu zvaného hyaluronidáza, jenž si umí poradit se škodlivými bakteriemi, které se v těle běžně v menším množství vyskytují. Brání totiž jejich přemnožení, a tím prospívá k rovnováze vnitřního prostředí.

Proč zbytečně zatěžovat tělo chemikáliemi, když samotná příroda dovede něco takového?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Já vsázím na hlívu ústřičnou ta mě nikdy nezklamala, obzvlášť varianta hlívy s tradičníma českýma bylinama, ta mě přímo nadchla, je totiž kromě imunity dobrá i na kosti, vlasy, trávení a pročišťuje tělo. Koupila jsem ji i babičce jako dárek a ta z ní byla úplně hotová.

Leave a Reply

Your email address will not be published.