Tři tisíce, tři tisíce jedna, tři tisíce dva… Můžeš napočítat celé statky oveček potulujících se kupříkladu na horských pastvinách a představovat si, že jsi jejich pastýřkou, jež lebedí ve stínu pod starou lípou a chce se na chvíli jen tak zastavit, nebo se občerstvit buchet z ranečku. Ovšem spánek nepřichází a nepřichází. Nemůžeš usnout výjimečně, nebo trpíš nějakou spánkovou poruchou? Dodržuješ základní zásady pro zdravý spánek?
Když přijdou spánkové poruchy
Podle studií spí 90 % dospělých lidí přibližně šest až devět hodin. Čím méně spíš, tím více jsi přes den unavenější. Ale co když nemůžeš spát vůbec?
Trpíš nespavostí (insomnie)? Často máš problém usnout, anebo se často budíš ze spánku? Měla by ses uvolnit, hlavním důvodem bývá totiž stres, který nedokážeš v sobě utišit, překonat.
Opakem je však hypersomnie. Pojem označující zvýšenou spavost, kdy spíš i přes dvanáct hodin denně, a to klidně i přes den. Jsou i lidé, kteří dokáží usnout při nějaké činnosti. V tomto případě mluvíme o narkolepsii.
K dalším poruchám spánku patří například syndrom neklidných nohou, Kleinův-Lewinův syndrom, syndrom spánkové apnoe.
Nebo také noční můra, kdy si po probuzení pamatuješ přesně, jaký skličující sen tě provázel během spánku.
Noční děs zažil snad rovněž každý. Ten si ve většině případů nepamatuješ, protože hned opět usneš.
Možná trpíš i náměsíčností nebo mluvením ze spaní. Takový člověk by se neměl budit, nýbrž by měl být znovu odveden do postele.
Jak se těmto poruchám vyvarovat?
Často si za nespavost můžeš sama, pokud nedodržuješ základní zásady nejen správné životosprávy, ale i životního stylu. Co bys měla dodržovat?
Nejíst na večer těžká jídla je snad samozřejmostí, a to několik hodin před spánkem. Ovšem je těžké to dodržet!
Dokonce ani pít kávu, zelený či černý čaj se nevyplácí, a to naposledy čtyři až šest hodin před usnutím.
Neměla bys ani pít alkohol, nemluvě o návykových látkách jako jsou cigarety či drogy.
Říká se, že v posteli není dobré polehávat přes den, zbytečně se nevyvalovat. Raději zasedni ke stolu, než do postele.
Ani jídlo sem nepatří (výjimkou může být romantická snídaně v posteli, která však není na denním pořádku).
Doporučuje se chodit spát a vstávat v jednu a tutéž dobu, tělo si na to navykne.
Aby se ti lépe spalo, je dobré se navečer i projít. Alespoň si tím pročistíš hlavu na čerstvém vzduchu a spadne z tebe celodenní stres, který je dobrý vytěsnit.
Tyto základní věci bys měla dodržovat. A pokud stále trpíš dlouhodobou nespavostí a nic nezabírá, měla bys navštívit lékaře. Někdy totiž i následky mohou přetrvávat a zanechat své neduhy.