Sexy Pokahontas, nebo Sněhurka? Pět mýtů o soláriích

Lékařské výzkumy prokázaly, že opalování v soláriích výrazně zvyšuje riziko výskytu kožní rakoviny. Solární studia však nechtějí přijít o své zákazníky, a tak do boje s vědeckými poznatky vyrazila lišáckou cestou: Snaží se nás přesvědčit, že opalování v solárku nejenže není nebezpečné, ale dokonce pro naše tělo prospěšné.

Jak je tomu doopravdy? Vzali jsme si na mušku pět nejtypičtějších argumentů majitelů solárních studií.

opaleni

ARGUMENT PRVNÍ: Opalování v soláriích není prokazatelně spjato s rakovinou kůže.

Mezi dvě rakovinou kůže nejčastěji postižené skupiny patří v současné době ženy po dvacítce a ženy po třicítce. Zastánci opalování se hájí argumenty, že kožní melanom se zpravidla projeví nejdříve dvacet až čtyřicet let od okamžiku vážného narušení pokožky v důsledku nadměrného slunění. Statistická data týkající se výskytu rakoviny kůže a lékařsky potvrzené závěry si podle nich odporují, což znamená, že opalování v soláriích není prokazatelnou hlavní příčinou tohoto onemocnění.

FAKTA: Dermatologové si stojí za názorem, že za zvýšením počtu postižených rakovinou kůže stojí právě boom solárních studií, které jsou dnes již v každém městě. „Největší nárůst počtu případů rakoviny kůže jsme zaznamenali u mladých žen,“ tvrdí odborník na dermatologii Darrel Rigel z newyorské University School of Medicine. „Podle statistik mladé ženy až osmkrát častěji navštěvují solária než muži ve stejném věku.“ Riegel dodává, že zejména v posledních letech se kožní melanomy vyskytují hojně na místech, kde k porušení kůže při obyčejném opalování normálně nedochází.

ARGUMENT DRUHÝ: UV paprsky ze solárních lamp jsou významným zdrojem jinak těžce získatelného vitaminu D.

Bez vitaminu D se tělo neobejde při stavbě svalů ani kostí. Není pochyb, že vystavování se slunečním paprskům pomáhá tělu utvářet si tento vitamin přirozenou cestou. Majitelé solárií však tento poznatek až příliš zdůrazňují, a tím se snaží obalamutit zákazníky vysvětlením, že opalování je pro jejich tělo ve skutečnosti zdravé a s riziky si nemusejí vůbec lámat hlavu.

FAKTA: Myslet si, že pravidelným opalováním uděláš pro své tělo dobře, protože mu doplníš dávku důležitého vitaminu, je v souvislosti s nebezpečími, které z toho pro tělo vyplývají, víc než bláhové. K tomu, abys svému organismu vitamin D dodala, stačí strávit denně alespoň deset minut venku. A nemusíš se přitom válet v plavkách na slunci, stačí procházka. Můžeš jej dokonce získat z potravy: hrnek mléka ti dodá asi pětadvacet procent a porce lososa až devadesát procent celkové denní potřeby.

Věděla jsi, že…? Ozonová vrstva, přirozená ochrana Země před nebezpečnými paprsky z vnějšku, se na mnoha místech stále ztenčuje. Od osmdesátých let minulého století stouplo riziko opalování se na přímém slunci o sedmadvacet procent. Výskyt rakoviny kůže u žen se však od té doby zdvojnásobil.

ARGUMENT TŘETÍ: Opalování se pod solárními lampami skvěle připraví kůži na její následné vystavovávání slunečním paprskům.

Možná už jsi někde slyšela, že pokud před dovolenou zajdeš alespoň párkrát do solárka, opalování na skutečném slunci pak bude bezpečnější a snížíš tím riziko spálení kůže, jež může vést k rakovině. Ano, to je pravda. Snědší kůže slunečním paprskům lépe odolává. Je však nutné zmínit také další pravdy.

FAKTA: „Vystavíte-li kůži UV paprskům, tělo ihned zaregistruje, že je vystaveno nebezpečí, a na obranu začne produkovat melanin, což je barvivo, které vytváří kožní buňky,“ vysvětluje Darrel Riegel. „Výskyt pigmentu je v podstatě reakcí těla na to, že se octlo v ohrožení,“ říká. I to, že se snažíš tělo připravit na další opalování, je samo o sobě rizikové. Navíc je nutné dodat, že ne každý má ochranného barviva dostatek. Lidé, jejichž kůže na slunci nezhnědne, se vysněného opálení nedočkají ani v soláriu. Před dovolenou raději mysli na nákup krému s dostatečně vysokým ochranným faktorem.

ARGUMENT ČTVRTÝ: Opalování v soláriích je zdravější než opalování na slunci.

Čas strávený pod solární lampou je obvykle mnohem kratší než na přímém slunci a nejen dobu, ale také sílu UV záření si v případě solárka můžeš regulovat v závislosti na fototypu své pokožky a na míře stávajícího opálení. Riziko spálení se je zde proto velmi nízké.

FAKTA: Ani taková kontrola však není spolehlivou zárukou. Síla záření je u různých solárií různá a závisí také na tom, jak často majitelé solária vyměňují a čistí trubice. Proto je skutečnou dávku záření velmi složité odhadnout. Záření v soláriích je navíc dvakrát až třikrát silnější než přirozené sluneční paprsky. Je důležité si uvědomit, že jakékoliv záření je škodlivé, proto se zde o to, co je zdravější, vlastně ani nelze přít.

ARGUMENT PÁTÝ: Opalování v soláriích má velmi příznivé účinky na psychiku.

Každý zaměstnanec solárního studia ti jistě odříká básničku o tom, že opalování se pod rozzářenými solárními lampami je příjemnou relaxací, při které se v těle uvolňují hormony štěstí zvané endorfiny. Opálené tělo navíc vypadá zdravěji a víc sexy, což má pozitivní vliv na sebevědomí.

FAKTA: Přestože odpočinek v solárku může být příjemný, povzbuzující a uvolňující, zamysli se, zda ti to zato skutečně stojí. Existuje spousta jiných (a levnějších!) činností, které ti zvednou náladu a zpříjemní den, aniž by ohrožovaly tvé zdraví a zadělávaly ti na předčasné vrásky. Radost ze sluníčka si můžeš užít i při procházce přírodou, při projížďce na kole nebo třeba na pikniku s kamarády. Obklopuj se jasnými barvami, žlutá a oranžová barva oblečení působí pozitivně. A pokud se s bronzovou kůží cítíš více sexy, vsaď na samoopalovací krémy. Tvá pokožka bude snědá a dokonce perfektně vyživená. Některé samoopalováky obsahují i zpevňující složky a vitamíny.

Jaký je tvůj názor na solária? Preferuješ opálenou kůži před přirozeně bledou?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

9 Comments
  1. Přiznám se, že jsem solárku také jednu dobu podlehla. Původně jsem se chtěla zbavit vyrážky na zádech, ale postupem času jsem do solárka chodila jen proto, abych si udržela opálení. Příteli to však začalo vadit (četl podobné články jako je tenhle) na tolik, že jsem návštěvy omezila a nakonec přestala chodit vůbec. A udělala jsem dobře. Asi po půl roce se mi totiž vytvořilo nespočet červených skvrnek a několik pigmentových skvrn, které už nezmiznou. Kdo ví, jak by to dopadlo, a to jsem měla asi tak (jenom!) 6 min 3x do měsíce!!!

  2. Také jsem do solária jeden čas chodila. Právě proto, abych se připravila na dovolenou u moře a nespálila se jako vždycky. Ale jediné co jsem si od tamtud přinesla, byla nějaká vyrážka. Vyskákala mi po celém hrudníku, břiše a zádech, takže jsem k tomu moři málem ani nemohla. Nakonec se to s pomocí kožní lékařky zahojilo včas, ale musela jsem pak nějakou dobu chodit s ošklivými tmavšími flíčky na místech, kde byla ta vyrážka. Takže do solárka už nikdy víc nevkročím. Dokonce se mi poslední dobou světlá kůže líbí víc než ta vysmažená ;)

  3. Já osobně propaguju bledou kůži(ano, všichni, kdo mě znají, se mě ptají, jestli jsem zcela v pořádku, že jsem nějaká bledá a studená, ale to je vedlejší). Do solárka bych nešla, leda by bělilo kůži…:D

  4. Já sem o solárku uvažovala už několikrát, ale nikdy jsem se neodhodlala. Ale štve mě to :-D Sice jsem celkově tmavší typ, ale stejně mám radši, když jsem přes léto opálená ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published.