Už zase ti komáři: jak na bodnutí hmyzem?

Hmyz je jedna z věcí, která dokáže letní radovánky pořádně znepříjemnit. Hmyzí je většinou neškodné, ale obtěžující. Většinou ani nevíme, že nás něco kouslo, pochutnají si na nás ještě dřív, než si to sami uvědomíme. A potom se můžeme k smrti uškrábat… Zjisti, jak zatočit se štípanci.

Komáři dokážou léto pořádně znepříjemnit

Hmyz bodá proto, že hledá potravu. Jsou jako miniaturní upíří, kteří jsou nenasytní naší krve. Štípance ve většině případů zrudnou a svědí. Některé druhy hmyzu, jako jsou například ovádi, ovšak nejsou tak “ohleduplné”. Zaútočí jako rozzuření predátoři a jejich bodnutí jsou hluboká a bolestivá.

Tip: Jak od sebe nepříjemný hmyz odehnat? Přečti si, jak si poradit s komáry přírodní cestou.

První pomoc přímo po bodnutí

Otoky a svědění jsou projevem cizorodé bílkoviny, kterou hmyz do rány vylučuje. Bohužel kousnutí se asi neubráníme, ale následky se zmírnit dají.

Pokud se jedná o malé kousnutí, tak postižené místo očisti a umyj mýdlem. Dají se tak odstranit možní původci infekce i alergeny. Pokud máš pocit, že kousnutí je vetší a hodně svědí, tak místo chvíli oplachuj pod proudem studené vody. Chlad by měl zabránit velkým otokům a zmírnit svědivý pocit.

Tip: Dopřej si ledový zábal
Některé otoky ti nedají spát. Mohou svědit i déle, a proto si udělej ledový obklad zabalený v ručníku a přilož ho přibližně na 15 minut.

Hlavní zásada: Neškrábej se! Je to těžké, ale čím více si budeš štípance škrábat, tím víc budou svědit. Místo si raději namaž speciální zklidňující mastí. Tu seženeš v lékárně nebo i v drogerii. Dermatoložky doporučují masti, které obsahují zinek.

Kdy vyhledat lékaře?

Zdánlivě nevinné kousnutí může být i vážnější. Po bodnutí hmyzem se může dostavit i alergická reakce. Jak poznáš, že je nutné začít jednat? Máš pocit dušení, po těle ti vyskákala kořpivka anebo máš dokonce pocit, že omdlíš. V tomto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.