Hmyz je jedna z věcí, která dokáže letní radovánky pořádně znepříjemnit. Hmyzí je většinou neškodné, ale obtěžující. Většinou ani nevíme, že nás něco kouslo, pochutnají si na nás ještě dřív, než si to sami uvědomíme. A potom se můžeme k smrti uškrábat… Zjisti, jak zatočit se štípanci.
Hmyz bodá proto, že hledá potravu. Jsou jako miniaturní upíří, kteří jsou nenasytní naší krve. Štípance ve většině případů zrudnou a svědí. Některé druhy hmyzu, jako jsou například ovádi, ovšak nejsou tak “ohleduplné”. Zaútočí jako rozzuření predátoři a jejich bodnutí jsou hluboká a bolestivá.
Tip: Jak od sebe nepříjemný hmyz odehnat? Přečti si, jak si poradit s komáry přírodní cestou.
První pomoc přímo po bodnutí
Otoky a svědění jsou projevem cizorodé bílkoviny, kterou hmyz do rány vylučuje. Bohužel kousnutí se asi neubráníme, ale následky se zmírnit dají.
Pokud se jedná o malé kousnutí, tak postižené místo očisti a umyj mýdlem. Dají se tak odstranit možní původci infekce i alergeny. Pokud máš pocit, že kousnutí je vetší a hodně svědí, tak místo chvíli oplachuj pod proudem studené vody. Chlad by měl zabránit velkým otokům a zmírnit svědivý pocit.
Tip: Dopřej si ledový zábal
Některé otoky ti nedají spát. Mohou svědit i déle, a proto si udělej ledový obklad zabalený v ručníku a přilož ho přibližně na 15 minut.
Hlavní zásada: Neškrábej se! Je to těžké, ale čím více si budeš štípance škrábat, tím víc budou svědit. Místo si raději namaž speciální zklidňující mastí. Tu seženeš v lékárně nebo i v drogerii. Dermatoložky doporučují masti, které obsahují zinek.
Kdy vyhledat lékaře?
Zdánlivě nevinné kousnutí může být i vážnější. Po bodnutí hmyzem se může dostavit i alergická reakce. Jak poznáš, že je nutné začít jednat? Máš pocit dušení, po těle ti vyskákala kořpivka anebo máš dokonce pocit, že omdlíš. V tomto případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.