Poraď si s komáry přírodní cestou

Jsou mrňaví a otravní, zvlášť když nás obtěžují při hezkých procházkách, koupání, nebo nočním spánku. Slečna pro tebe má několik tipů na osvědčená přírodní odpuzovadla, po kterých komáry přejde chuť sát ti krev.

Příroda je mocná kouzelnice a na její účinky ani chemie nestačí. S různými spreji, světly a dalšími vymoženostmi komáry sice na chvíli odpudíš, jenže stále je bude lákat číhat ve tvé blízkosti a v nesledované chvilce si na tobě pošmáknout.

komar

Zvlášť v období častých povodní se výskyt komárů v Česku výrazně zvýšil. Setkáš se s nimi všude, ale ze všeho nejvíce milují vlhké prostředí, světlo, pot a teplo lidského těla.

Věděla jsi, že…? Když tě komár obtěžuje během spánku a ruší tě otravným bzučením, po rozsvícení ho nejčastěji najdeš někde v okolí hlavy, takže jeho nalezení je podstatně jednodušší.

Přírodní repelenty jsou malými zázraky, které však dovedou udělat divy. Všechny tyto straé známé „babské“ recepty jsou léty prověřené – komáři díky nim přestanou poletovat okolo tebe a ty si budeš moct užít opravdu krásné léto.

Rostlinná pohotovost – Citronella

Výtažek z této rostliny je pro komáry natolik silným nepřítelem, že se ti obloukem vyhnou. Pořídit si můžeš buď olejíček s citronelou nebo svíčky, které nezvaný hmyz rychle odpudí – odeženou nejen komáry, ale i další poletující nepřátele. Navíc působí antisepticky a chrání tělo před virovou nákazou. K dostání jsou také speciální náplasti s přídavkem tee tree oleje.
Cena? Essenciální olejíček s citronellou seženeš obvykle od padesáti do sta korun. Citronellové svíčky pořídíš za cenu od dvaceti do padesáti korun podle množství v balení.

Pomoc dovezená z Austrálie – Eukalyptus

Dalším výborným prostředkem na odrazení komářích náletů, je eukalyptus. Je jednou z nejčastějších složek přírodních repelentů v kombinaci s citronellou, kafrem a dalšími éterickými oleji. Je však všestranný – pomáhá při dýchacích obtížích, poštípané místo umí zklidnit, působí protizánětlivě a příjemně chladí.
Cena? Eukalyptové olejíčky koupíš v rozmezí padesáti až sto padesáti korun.

Zdravé plody přírody – Kokos a sója

Kokosový a sójový olej se prodávají buď v malých lahvičkách, nebo ve sprejích. Jsou velmi silnými přírodními repelenty a účinně tě před komáry ochrání po dobu až několika hodin. Většinou obsahují výtažky z aloe vera, které pečují o pokožku.
Cena? Oba olejíčky smíchané s dalšími odpuzovadly koupíš za sto až dvě stě korun.

Co najdeš v kuchyni – Tymián, fenykl a hřebíček

Tyto tři druhy kuchyňského koření mají své uplatnění i coby přírodní repelenty. Jejich vůně je natolik pronikavá, že si komár pořádně rozmyslí, zda se k tobě přiblíží, či raději ne. Seženeš je také ve formě olejíčků. Jednodušší a levnější variantou však je udělat si z nich odvar a popíjet jej po celý den. Záleží však na tvé chuti – pro někoho je jejich kořeněná chuť odpudivá, pro jiné zase velmi lákavá. Jakmile vypiješ čaj z nich a tělo jej zpracuje, začnou se odpařovat z tvé kůže, což komár ucítí a raději dá zpátečku.
Cena? Za balíčky tohoto koření zaplatíš dvacet až padesát korun. Cena olejíčků je o něco vyšší, pohybuje se od sta do dvou set korun.

Bylinné lístečky – Máta a šalvěj

Máta i šalvěj jsou silně aromatické a chutné kuchyňské přísady. Díky jejich výrazné vůni zaručeně odpudí veškerý hmyz. Mají i mnoho dalších léčebných účinků a výborně si poradí se zklidnění „poďobaného“ místa. Také je seženeš ve formě olejíčků nebo čajových směsí.
Cena? Obdobná jako u předchozího zmíněného koření.

Hojné dary ze zahrádky – Česnek a celer

Česnek a celer patří mezi nepostradatelné druhy zeleniny, bez kterých se neobejde spousta našich oblíbených pokrmů. Pro nás jsou velmi chutné, ale komárům i dalšímu hmyzu smrdí. Také ony se částečně vylučují kůží, a v tom spočívá jejich repelentní účinek.

Lékárenská péče – Vitamín B1

Nejsi na koření a česnek či celer ti nevoní asi tak jako komárům? Zásobuj své tělo vitamínem B1. Dovede prakticky to samé – ani jeho pach komáři na kůži neustojí.
Cena? Za krabičku B-komplexu v lékárně zaplatíš třicet až sto korun.

Vyzraj na svědění

Dělala jsi, co bylo možné, a přesto se ti na kůži objevil nepříjemně svědivý štípanec? Vyzkoušej následující domácí recepty, které ti jej pomůžou rychle zklidnit:

  • Med
  • Zubní pasta
  • Vinný ocet
  • Rozdrcený čerstvý lístek růže
  • Horký pytlík silného čaje vytažený z hrníčku po louhování

Máš nějakou další babskou radu, jak se zbavit komárů? Piš do komentářů pod článkem.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.