Wellness seriál: Lymfatická drenáž

V současnosti jsou chemikálie téměř ve všem, nejen v potravinách známých jako nezdravé, ale také v ovoci, zelenině a zkrátka ve všem, co běžně konzumujeme. Naše tělo je toxickými látkami doslova zahlceno a lymfatický systém, který by škodliviny měl správně odvádět ven, je přetížený a zpomalený, což má negativní dopad na náš imunitní systém.

Ale nejen to. Následkem mohou být také otoky nohou, nadbytečné zadržování vody v těle a celulitida. Existuje však osvědčené a poměrně snadno dostupné řešení – přístrojová lymfatická masáž či drenáž.

celulitida

Jak funguje náš lymfatický systém?
Laicky řečeno, lymfatický systém v našem těle funguje jako „kanalizace“, která ze všech částí těla odvádí ven škodlivé látky a přebytečné živiny. Lymfa je hustá tekutina a její tělní oběh připomíná krevní oběh, avšak na rozdíl od něj nemá vlastní srdce, které by jej popohánělo. Lymfa je stimulována svalstvem, proto je pro správné fungování lymfatického systému nezbytný pravidelný pohyb. Zejména sedavá zaměstnání přispívají k problémům spojeným s pomalým pohybem lymfy. Existují však také vrozené poruchy lymfatického systému a vliv na něj má také věk, celkový zdravotní stav, genetické predispozice a především životní styl.

Celulitida versus celulita
Ačkoliv v médiích velmi často slýcháme o pojmu „celulitida“, tedy o pomerančové kůži či dolíčkách na kůži, je nutné říci, že není celulitida jako celulitida. Pojem celulitida de facto znamená závažný zdravotní problém způsobený poruchou lymfatického systému. Jeho doslovným překladem je„zánět buněk“. Celulita je pak zcela běžnou potíží, s níž se potýká většina žen.
V případě celulity se jedná spíše o kosmetický problém, který je ještě možné řešit změnou životosprávy, pečlivým ošetřováním pokožky vhodnými přípravky a pohybem. Velmi účinné jsou zde také jakékoliv masáže, zejména drenáže, které stimulují lymfatický systém a přispívají tak řešení problému nadměrné retence vody a usazování škodlivých látek v tkáních. To vše se totiž podílí na vzniku nerovného povrchu kůže. Drenáží dolních končetin navíc můžeme docílit ihned viditelného zmenšení obvodu. Nedochází zde však k úbytku tuku, nýbrž zadržované tekutiny.

Přístrojová lymfatická masáž
Tato procedura je v dnešní době velmi dobře dostupná. Přístroji k lymfatické drenáži jsou vybavena nejen zdravotnická zařízení, ale také četná wellness centra, solární studia a jiné salony krásy. Jaký je rozdíl mezi přístrojovou lymfatickou masáží a drenáží? V podstatě žádný – výraz „drenáž“ však mohou používat pouze zdravotnická zařízení. Existuje samozřejmě také lymfatická drenáž prováděná ručně masérem. Může být sice důkladnější, ale je finančně nákladnější a je zde třeba brát větší pozor na rizika. O těch si ale povíme později.

Jak tato procedura probíhá?
Přístrojovou lymfatickou masáž jsem před časem absolvovala v jednom brněnském wellness centru. Obsluha mě zavedla do menší místnosti, uprostřed ní bylo lehátko a pak jakási „krabice“, od níž vedla neskutečná spousta drátků. Naštěstí jsem se nenechala vyděsit a neutekla, jelikož pro mě procedura byla moc příjemnou relaxací.
Nejdříve jsem se musela svléct do kalhotek. Nohy jsem si natřela speciálním krémem, který už sám o sobě má stimulační účinek na lymfatický systém a kůži vypíná a prokrvuje. Na dolní končetiny jsem si dle pokynů personálu centra navlekla speciální igelity, díky kterým jsou nohy více v teple, a krém se lépe vstřebá. Důvody použití igelitů jsou zde však také hygienické. Na nohy se následně doporučuje natáhnout ještě nějaké tepláky nebo elastické legíny. Igelity tak lépe na nohách drží a izolují ještě více tepla.
Poté jsem si lehla na pohodlné křesílko a obsluhující slečna mi promasírovala lymfatické uzlinky na krku, kolem uší a v tříslech. Je to prý nezbytné – tyto uzlinky jsou totiž „dvířky“ lymfatického systému, a pokud drenáží podpoříme tok lymfy, je třeba, aby byly otevřené a škodliviny, které lymfa nasbírá, se přes ně dostaly pryč. V případě, že by uzlinky namasírovány nebyly, by údajně drenáž neměla takový efekt a následkem by mohla být také bolest hlavy či nevolnost. Z tohoto důvodu je výběr centra, kde tuto proceduru provozují, skutečně důležitý, jelikož úvodní masáž uzlinek rozhodně není samozřejmostí všude.
Následně mi dolní končetiny byly zabaleny do speciálních nohavic na suchý zip. Uvnitř nich jsou jakési vzduchové komůrky, které se směrem zdola nahoru nafukují a vyfukují, a tím lymfu a zadržovanou tekutinu „vyhání“ směrem k tříselným uzlinkám. Procedura rozhodně není nijak nepříjemná či bolestivá, právě naopak. Pociťovala jsem pouze zvyšující se a snižující se tlak na nohách, mohla jsem hodinku v klidu odpočívat a číst si časopisy.
A jak jsem se cítila po proceduře? Velmi zrelaxovaně, svěže, nohy mi připadaly mnohem lehčí a dokonce kalhoty mi přes stehna byly poněkud volnější.
V den po masáži se doporučuje zvýšit pitný režim alespoň o půl litru, jelikož škodliviny jsou z velké části vyloučeny močí. Pokud by tělo přijalo tekutin málo, toxické látky by zůstaly v těle. A samozřejmě aby byl výsledek trvalý, je třeba absolvovat několik procedur krátce po sobě a pak si naordinovat „udržovací kúru“. Efekt může podpořit také pravidelné nošení speciálních kompresních silonek.

Pro koho není lymfatická masáž vhodná?
Tuto proceduru nesmí absolvovat lidé s akutním žilním onemocněním, vážnými srdečními problémy či poruchami funkce jater a ledvin. Dále pak lidé s nádorovým onemocněním, bakteriální infekcí, vysokým krevním tlakem, zánětem podkoží a zeleným očním zákalem. Nedoporučuje se také v těhotenství, i při sebemenším nachlazení (masáž dokáže nákazu v těle rozšířit) a v případě problémů s křečovými žilami.

Máš vlastní zkušenosti s touto (či podobnou) procedurou?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.