Indiánská sauna ti vrátí ztracenou harmonii

Zkoušíš ráda zajímavé wellness procedury, obzvláště máš slabost pro ty exotické? Indiánská sauna tě určitě nadchne. Slibuje totiž nezapomenutelný zážitek a hlavně dokonalou očistu těla, která tě i ve stresovém období hodí do pohody. Otestovala ji redaktorka Marťa.

Saunu indiáni používají už stovky let

Jako malá jsem měla ráda knížky s Vinnetouem a vůbec s tématikou indiánů. V nich se často objevovaly zmínky o indiánské sauně, takže když se mi naskytla možnost jednu takovou navštívit, neváhala jsem.

Bylo nás sedm, z toho tři už měli zkušenost s pravým obřadem v cizině. Čekalo na nás kruhové iglů z vrbových prutů, na kterém byly naskládány kůže a deky. Nevěřila jsem, že se do toho vejdeme. Ale pěkně popořadě…

Přípravy na rituál

Celý den předtím i potom jsme se museli zdržet alkoholu, drog, kávy a sexu. Káva byla problém, protože jsem ráno vždy hrozně unavená a dokud si nedám šálek něčeho povzbuzujícího, nedokážu fungovat. Nakonec jsem to musela vydržet na čaji.

Všechno, co jsme dělali, v sobě neslo zvláštní symboliku. Správně jsme měli celý ten den strávit v meditacích a modlitbách, ale věnovali jsme tomu jen trochu času před obřadem, a to se většina lidí modlila, hlavně aby saunu přežili. Nevěděli jsme totiž, do čeho jdeme, takže jsme se těšili, ale zároveň se i trochu báli. Před initipi, jak se indiánské sauně říká, každý dostal napít vody, aby měl co potit.

Jako znovuzrozená

Sauna má symbolizovat dělohu Matky Přírody. Je zde vlhko, tma a teplo. My jsme zde jako její děti a opuštění sauny by mělo přivodit naše znovuzrození. Saunovací procedura měla dvě kola po 10 až 15 minutách.

Tip: Je tvá pleť mdlá? Odborníci doporučují navštěvovat saunu pravidelně, přes zimu alespoň jednou za 14 dní. Kromě jiných pozitiv má příznivý vliv také na pleť, která díky saunování bude čistější a rozzářená.

Teplo sálalo z doběla rozžhavených kamenů naskládaných v díře uprostřed  initipi. Vzduch tam byl suchý a když se uzavřel otvor, kterým jsme tam lezli, zpanikařila jsem, protože se mi už nyní začínalo špatně dýchat. Konečně polili kameny bylinkovou vodou se šalvějem a já uvítala páru, která se na mě srážela.

První dvě minuty jsem seděla s hlavou mezi koleny a pokoušela se správně dýchat. Potom jsem si zvykla a i když mi teklo z nosu, nadechovala jsem se z plných plic. Začali jsme zpívat. Jednalo se o krátký popěvek v jazyce, kterému jsem nerozuměla. Jeden předzpívával a my jsme opakovali. Šlo to několikrát dokola, stále hlasitěji, až jsem si myslela, že si vykřičím hlasivky. Slyšeli nás prý až v táboře vzdáleném 200 metrů.

Tip: Je možné do sauny nosit kontaktní čočky? Horký vzduch v sauně čočky sice nepoškodí, ale může způsobit jejich rychlé vyschnutí přímo na oku. Pokud je to možné, raději si čočky sundej anebo během procedury několikrát použij zvlhčující (lubrikační) kapky.

Postupně už jsem dýchala naprosto klidně a začala si to opravdu užívat. Po zpívání jsme děkovali. Děkovali jsme bohu i sobě navzájem. Bylo to hezké a já měla pocit, jako by kameny nerozehřívaly jen naše těla, ale i naše duše. Museli jsme už ale jít ven. Na čerstvém vzduchu se mi trochu zatočila hlava, ale srovnalo se to a skočila jsem s ostatními do studené vody.

Následovalo druhé kolo, které mělo podobný průběh jako to předchozí. Zpívali jsme písně, ale místo děkování jsme prosili. Většina lidí žádala uzdravení, lásku, nebo urovnání svých problémů. V tomhle kole už nás nešetřili a v sauně už bylo opravdové teplo. Jedné holce se dokonce udělalo špatně a odešla ze sauny dřív. Ani mně už ke konci nebylo příjemně dusno jako před několika minutami, a tak jsem byla ráda, když jsme šli ven.

Zpátky v realitě

Všichni jsme byli z horka v sauně rudí jako rajčátka. Znovuzrozeně jsem si nejdřív nepřipadala ani trochu, ale když jsme vychladli, začaly se dostavovat příjemné pocity. Měla jsem chuť všechny objímat a cítila jsem uvnitř i okolo sebe příjemnou harmonii. Celá jsem byla příjemně unavená a všechny bolístky, co jsem předtím měla, jako by zmizely.

Dlouze jsme si ještě povídali u ohně a šli brzo spát. Příjemný pocit však přetrval ještě několik dní. Pokud budete mít možnost něco takového zažít na vlastní kůži, určitě do toho jděte!

Text: Marťa B.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Bohužel ani dnes nemají původní obyvatelé respekt přisídlenců kteří se je pokusily vyhladit a následně zavřely do koncentráků, respektive reservací. I dnes je jim na jejich uzemích těžena nerostná bohatsví a půda a voda nadále zněčištována. Zde přináším jednu z mnoha písní muže jménem Samian z národa Agonquinů z Queecku, v diskuzi je překlad písně, další přibidou. https://www.youtube.com/watch?v=cpFWhUnFKeo

Leave a Reply

Your email address will not be published.