Tip na výlet: Po stopách císařovny Sissi

Jistě znáš staré romantické filmy o císařovně Sissi. Co se tedy vydat po jejích stopách, pak se občerstvit v restauraci připomínající zlatá třicátá léta a nakonec si odpočinout v bazénu s léčivou minerální vodou? Toto všechno najdeš v Karviné.

Karviná - nenápadný kout republiky má co nabídnout

Karviná leží při hranici s Polskem, na severním okraji předhůří Beskyd v údolí řeky Olše.

Zámek Fryštát

Honosný empírový zámek Fryštát v Karviné je opravdovým unikátem v kraji. Jeho zakladateli byla knížecí rodina těšínských Piastovců a  jeho posledními majiteli hraběcí rod Larisch-Mönnichů, kteří zámek proslavili nejvíce. Zámek, jak ho známe dnes, vznikl přestavbou zbarokizovaného renesančního zámku.

Při prohlídce zámeckých interiérů tě ohromí klasicistní výzdoba stěn a stropů, soubor barokních rytin s loveckými motivy nacházejícími se v salónech, cenné kusy vídeňského a míšeňského porcelánu, vzácná malířská díla či soubor ručně vázaných koberců francouzské výroby z 18. století. Zvlášť hodnotný je zdejší knižný fond pocházející z bývalé zámecké knihovny již neexistujícího zámku Solca. Expozice je pro zpestření doplněna dobovými oděvními doplňky. Ve zdejším zámku také jistou dobu pobývala císařovna Sissi, jejíž fotografie je zde vystavena.

Zámek je z jižní strany obklopen zámeckým parkem s řadou vzácných dřevin, ve kterém po celou sezónu, to znamená od května do října, probíhají pravidelné projížďky v kočáru s koňským spřežením. V okolí zámku jsou k vidění i jiné historické stavby nacházející se na území městské památkové zóny. Například farní kostel Povýšení svatého Kříže s gotickým jádrem či radnice postavená v empírovém slohu s dochovanou renesanční věží.

Lázně Darkov

Mezi hlavní specializaci těchto lázní patří léčba pohybového a nervového ústrojí. Léčí se zde také stavy po úrazech a operacích, oběhové ústrojí a popáleniny. Léčba je efektivní díky kombinaci léčivého pramene a jodobromové solanky společně s moderní rehabilitací. Kromě léčebných pobytů lázně návštěvníkům nabízejí i rozmanité relaxační pobyty. Zdejší moderní wellness centra denně nabízejí bazény, sauny, masáže, koupele i polárium.

Centra regenerace se nacházejí v obou částech lázní – v Léčebně Darkov i v Rehabilitačním sanatoriu. Poskytují se zde procedury pro relax a regeneraci, jako jsou masáže, koupele, lymfodrenáže, rašelinové obklady, solárium oxygenoterapii, whirlpooly, saunový svět a další.

Kam na dobré jídlo

Oběd si můžete dát v restauraci Zlaté časy, což je restaurace vybavená ve stylu 20. až 30. let. Polední menu restaurace nabízí za příznivých 69 korun. Ideálními restauracemi pro návštěvníky s dětmi jsou Švýcarský dům v Petrovicích u Karviné či pizzerie Salve rovněž v Petrovicích u Karviné. Obě restaurace jsou nekuřácké a vybavené zahradou s dětským koutkem.

Text: Lucie Zormanová

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.