Bahenní koupel prasátek

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog /” color=”orange”]MIJIN BLOG[/button]
MIJIN BLOG – Možná, že jsi taky viděla na internetu dortík, u kterého sis na první pohled všimla kit-katek a na ten druhý prasátek rochnících se v bahně. Asi před půl rokem mi kamarádka poslala jeho fotku s tím, že se jí hrozně líbí. Rozhodla jsem se jí dort upéct k narozeninám.

dort-prasatka-cokolada2Nejsem zrovna zastánce dlouhého cukrářského pečení (samozřejmě nemůžu mluvit o všech cukrářích), které sice vypadá skvostně, ale ve výsledku je tam zbytečně moc náhražek, částí tvrdých jak kámen a másla. Máslo jako neškodná přísada je v určitém množství nenahraditelné, ale když se začne přidávat ve velké míře do krémů, čokolád, nebo různých polev, cukrovinka se pro mě stává těžko stravitelnou.
Ale zpátky k dortu. Potřebovala jsem tedy vymyslet něco, co by odpovídalo těmto požadavkům.
A tady je výsledek.

Základ

Základ dortu tvoří obyčejný korpus. Můžeš si upéct, jakýkoli máš ráda. Aby dort nebyl příliš suchý, je dobré ho rozříznout, potřít krémem, na krém rozložit ovoce, přiklopit a celý dort znovu potřít.

Tip na polevu

Já používám pudinkovou, protože není tak máslová a víc vydrží, co se týče teplot. Stačí uvařit pudink, ne však v obvyklém poměru. Na půl litru mléka použij dva sáčky pudinku.
Cukru okolo 100 g, spíš méně. Dosladit jde vždycky, ale dort je sám o sobě ve výsledku hodně sladký, takže myslím, že není potřeba.
Při vaření pudinku se může zdát, že je plný hrudek, ale ty se lehce rozmíchají, než pudink úplně zhoustne. Uvařenou hmotu necháme vychladnout. Poté ji rozmixujeme a do již hladké hmoty
přimixujeme máslo (maximálně 200 g). Krém můžeme buď ještě na chvilku dát vychladit, nebo rovnou použít.

Tip na ovoce

Výborné do dortu jsou broskve, jahody nebo maliny. Čerstvé jsou super, když ale nejsou, tak broskve v konzervě a jahody/maliny mražené. Mražené ovoce nech rozmrazit, protože kdyby se ti rozmrazovalo v dortu, pustí vodu, která by mohla udělat neplechu.
Hotový základ dej ještě do ledničky minimálně na hodinu – dokud krém na povrchu trochu neztuhne.

Bahno + prasátka

Na vychlazený dort přijde bahno. Bahno jde sice udělat roztavením čokolády, či jiných směsí, ale mě se nejvíc osvědčila nutela. Na rozdíl od rozpuštěné čokolády jde natírat hned a dá se z ní lépe vytvářet struktura bahna.
Co se týče prasátek, vytvoří se samozřejmě z marcipánu. Pokud nemáš nervy na jeho vytváření, můžeš si marcipán koupit.
Receptů na marcipán je celá řada. Já mám nejraději jeho falešnou verzi. Není náročná na přípravu ani na tvoji peněženku.

dort-prasatka-cokolada

Marcipán

Potřebuješ: 100 g sušeného polotučného mléka, 100 g moučkového cukru, 50 g medu, ½ sáčku vanilkového cukru, kapku mandlové esence, popřípadě potravinářské barvivo – na prasátka lehce červeného, aby nám vznikla růžová.

Všechny ingredience zpracuj (nepřidávej vodu, ze začátku ti může připadat, že se převážně sypká směs nemůže spojit, ale stačí jen chvíli hnětení a z ingrediencí je hmota). Potravinářské barvivo se v této fázi zcela nerozpustí. Tento nedostatek vyřešíš později, zatím dej hmotu na pár hodin (nejlépe přes noc) do ledničky.
Když hmotu z ledničky vyndáš, je hmota tvrdá. Teď, přiznávám, přijdou na řadu tvoje nervy. Hmota se musí hníst tak dlouho, dokud barvivo nepromění hmotu na požadovanou barvu a dokud nebude hmota měkká tak, aby se s ní dalo pracovat. Mě více vyhovovalo připravit hmotu po kouskách. Menší množství je méně náročné.
Teď už stačí jen vytvarovat požadované tvary = prasátka a naaranžovat je do bahna.

Pokud ti hmota zbude, není problém ji strčit do mrazáku a použít na příští pečení.

Kit-katky

Kup asi 14 sušenek (výsledný počet samozřejmě závisí na obvodu dortu) po čtyřech tyčinkách. Ty rozlom na dvojice, které postupně přilepuj na krém z boku dortu. Celý dort pro lepší vzhled můžeš převázat mašlí.

Přeji zdárné pečení a dobrou chuť!

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.