Jak vyrobit vlastní, výtečnou marmeládu?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-hanky-z/” color=”green”]BLOG HANKY Z.[/button]
BLOG HANKY Z. – Téměř celou neděli jsem dělala džem. Ne, není mi sto let a ani jsem se ničím nepraštila tvrdě do hlavy. Jen jsem zjistila, že výroba vlastnoručních slaďoučkých džemů je skutečně povznášející. A o mnoho snazší, než jsem myslela!

marmelada

Řekněme, že zavařovací sezóna už letos pomalu končí, přesto ale najdeš na trzích (v lepším případě na zahrádce) plno dobrot, ze kterých můžeš vyrobit sladkou marmeládu. Jak? Je to jednoduché!

Co (ne)zavařovat?

Jak jsem zjistila, není potřeba se držet jen obligátních jahod a meruněk (pro které už teď stejně musíš leda tak k sedmi měsíčkům). Já dělala džem z broskví a půjde to určitě i z angreštu, ostružin, dokonce i pomerančů nebo borůvek a rybízu. A jestli chceš opravdu originální, namíchej si vlastní směs!

Jak na věc?

Rozhodla ses výrobu marmelády vyzkoušet? Super! Budeš potřebovat vybrané ovoce (obvykle cca kilo nebo dvě, záleží, jak moc mlsné jazýčky doma máš), velký hrnec, cukr, želírovací přípravek a čisté zavařovací skleničky, které budeš výrobkem plnit.

Nejdříve opravdu dobře vyzrálé ovoce umyj, případně odpeckuj a zbav slupek – například u borůvek to samozřejmě není nutné, u broskví určitě ano. Potom ho propasíruj, rozmixuj, nebo jen důkladně rozmačkej – tak to dělám já, protože mám ráda, když v marmeládě zůstanou kousky ovoce. Pak už postupuj podle návodu na želírovacím přípravku, který si koupíš – obvykle v hrnci chvilinku provaříš samotné ovoce, potom přidáš přípravek a cukr, vaříš pět minut a máš hotovo.

Já ještě ráda marmeládu „dozdobím“ nějakým kořením, aby byla vskutku originální – vhodné jsou například skořice, hřebíček nebo vanilka.

Ještě horký výrobek lij do skleniček, pevně zavři a obrať dnem vzhůru. Nech vychladnout.

Stylově!

Chceš výsledek svého snažení někomu darovat? Pak to chce ještě vylepšit design – můj oblíbený je takový typicky staročeský. Vystřihnu kolečko pěkné látky a přilepím na vršek skleničky. Stáhnu kolem dokola stužkou a je hotovo, rychlé a efektní zdobení je na světě. Přidat můžeš samozřejmě věnování nebo cedulku.

Zkoušela jsi někdy vyrábět vlastní marmeládu, nebo dokonce zavařuješ celé léto? Jaké ovoce máš v džemu nejraději?

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Comments are closed