Jaro – nejlepší čas na detox

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-kristyny/” color=”violet”]BLOG GABRIELLE[/button]
S přicházejícím jarem asi většina z nás potřebuje jistou čistku, ať je to v šatníku, kam zařadíme aktuální jarní trendy, tak to samozřejmě také platí v jídelníčku. Po dlouhé zimě plné nezdravých a těžkých jídel je ten pravý čas na detoxikaci.

cviceni-dieta-fitness-jidelnicekCo je to detoxikace? Je to pročištění organizmu od škodlivých toxinů v našem těle. Toxiny nepřijímáme jen z nezdravého jídla nebo ze znečištěného vzduchu, nacházejí se všude a sami si je mnohdy do těla zanášíme – hlavně kouřením, užíváním alkoholických nápojů, kávy a jiných návykových látek. Detoxikace původně sloužila místo léků, již ve starém Řecku byla známá detoxikace jako prevence onemocnění.

Jak může detoxikace vypadat

Většina z nás si vybaví při vyslovení slova „detox, “ dny plné hladovění a minimální přísun energie. Z jistého pohledu je tahle myšlenka pravdivá, ale má to svá ALE. Detoxikací jako takových je celá řada, mohou být dlouhodobé i krátkodobé. Každá je jiná také ve složení surovin. Záleží na každém, co si kdo vybere a co mu bude vyhovovat.
Nejznámější a nejdrastičtější detox je ten, kdy několik dní pijete jen vodu. Ano, organizmus se krásně pročistí, ale budete unaveni a hladoví. O trochu lepší variantu představuje detox, při kterém se pijí jen zeleninové nebo ovocné šťávy. Pokud vás tyhle metody odrazují, určitě vyzkoušejte jednodušší metodu. Stačí, když na několik dní z jídelníčku vynecháte smažená a těžká jídla, zvýšíte přísun tekutin (vody nebo bylinných čajů) na 2,5 l – 3 l, vlákniny, nebudete se několik dní pohybovat v zakouřených místnostech nebo pít alkohol a zvýšíte svou pohybovou aktivitu (nejenže přispějete k rychlejšímu metabolismu, ale také spálíte jisté kalorie a díky tomu i zhubnete).

Detoxikace za jeden den?

Také stojí za to vyzkoušet jednodenní detox. Není drastický a částečně organizmus pročistí.
[framed_tabs]
[tab title=”Snídaně”]Bílý jogurt s nakrájeným pomerančem a kiwi, bylinkový čaj[/tab]
[tab title=”Svačina”]2 kiwi[/tab]
[tab title=”Oběd”]Zeleninový vývar z jakékoliv zeleniny (měl by ale hlavně obsahovat mrkev, celer, pórek, petržel, fenykl)[/tab]
[tab title=”Svačina”]2 kiwi, kakaový nápoj pro dodání energie (z neslazeného kakaa)[/tab]
[tab title=”Večeře”]Vařená zelenina s trochou olivového oleje a česnekem[/tab]
[/framed_tabs]

Autorka: Gabrielle

No Comments Yet

Comments are closed